Haftowane serwetki z Dolnego Śląska zamiast tandety

  Haftowane serwetki z Dolnego Śląska zamiast tandety

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ręcznie haftowane serwety, wełniane duchy gór i kapelusze, obrazy najcenniejszych zabytków rysowane ołówkiem i węglem oraz rzeźbione w drewnie postacie z dawnych legend o Dolnym Śląsku - to w tym roku najciekawsze pamiątki turystyczne z Dolnego Śląska.
  W piątek w Świdnicy spotkali się laureaci konkursu organizowanego przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, by wymienić swoje doświadczenia i pochwalić się sukcesami.

  - Chcemy, by turyści odwiedzający Dolny Śląsk mogli u nas kupić prawdziwe, ręcznie wyrabiane przedmioty, a nie podróbki rzeźb produkowanych w Chinach czy inne plastikowe i niemające żadnej sentymentalnej wartości pamiątki - mówią zgodnie laureaci konkursu.

  Dlatego od kilku lat Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu wspiera gospodarzy prowadzących pensjonaty i namawia, by oferowali swoim klientom coś unikalnego i kojarzonego tylko z danym regionem albo miejscem.
  - Rękodzieło stało się czymś więcej niż tylko przyjemnością i realizacją własnych ambicji - tłumaczą doradcy DODR-u. - Z całą pewnością jest nieodłącznym elementem agroturystyki i turystyki.

  W tegorocznym konkursie na pamiątkę turystyczną wygrały inicjatywy szczególne. Tak jak to, co robi Waleria Taranowicz z Brzeżan. Jej piękne, ręcznie robione serwetki i obrusy to prawdziwe dzieła sztuki. W dodatku wytwarzane starą, wywodzącą się z Dolnego Śląska metodą, która ma już blisko 700 lat. Szydełkowanie jest pasją pani Walerii, a żeby kupić jej serwety, trzeba się zapisać w kolejce.
  - To pracochłonne i wymagające sporo czasu zajęcie i stąd nie zawsze od ręki oferuję taką pamiątkę - mówi kobieta.

  Inna laureatka, Agata Kowal-Ruschil z podjeleniogórskiego Wrzeszczyna, rękodzieła uczy odwiedzających jej gospodarstwo gości. Na prowadzonych przez nią warsztatach można samemu zrobić piękny, wełniany kapelusz czy ducha gór.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama