Budowa Narodowego Forum Muzyki przerwana. Mostostal zerwał...

  Budowa Narodowego Forum Muzyki przerwana. Mostostal zerwał kontrakt

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Budowa Narodowego Forum Muzyki przerwana. Mostostal zerwał kontrakt

  ©fot. Tomasz Hołod

  Budowa Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu została przerwana. Generalny wykonawca, firma Mostostal Warszawa, zerwała w piątek kontrakt z miastem. Zdaniem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, może to oznaczać utratę unijnego dofinansowania inwestycji. Chodzi aż o 140 milionów złotych.
  Budowa Narodowego Forum Muzyki przerwana. Mostostal zerwał kontrakt

  ©fot. Tomasz Hołod

  Decyzja Mostostalu oznacza, że Wrocław będzie musiał szukać nowego wykonawcy, a w konsekwencji może stracić 140 milionów złotych unijnej dotacji. By pieniądze nie przepadły, Forum musiałoby być gotowe do końca 2013 roku. Już przed zerwaniem kontraktu pracujący na budowie robotnicy informowali, że termin ten nie jest pewny. Teraz także prezydent Rafał Dutkiewicz potwierdził, że Forum będzie gotowe dopiero w 2014 roku.
  Zdaniem prezydenta, można jednak zmienić treść umowy z Unią Europejską. Minister kultury Bogdan Zdrojewski nie jest takim optymistą. Jego zdaniem, dotacja może przepaść. Poznaj dokładne stanowisko ministra w tej sprawie (kliknij)

  W oficjalnym komunikacie Mostostal poinformował, że konsorcjum na którego czele stała ta spółka zerwało kontrakt "z przyczyn obciążających Zamawiającego", czyli gminę Wrocław. Informację o zerwaniu kontraktu miasto otrzymało już w piątkowe popołudnie, ale do soboty trzymało ją w tajemnicy.

  "Bezpośrednią przyczyną odstąpienia przez Konsorcjum od Kontraktu było uporczywe odmawianie przez Zamawiającego dokonywania czynności, bez których Konsorcjum nie miało możliwości realizowania swoich zobowiązań zgodnie z Kontraktem. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim dostarczenie dokumentacji projektowej umożliwiającej prawidłową i terminową realizację inwestycji oraz zapłatę umówionego wynagrodzenia" - czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Mostostal Warszawa w piątek przed północą. "Ponadto, wszelkie inicjatywy Konsorcjum zmierzające do uzdrowienia istniejącej sytuacji na budowie, poprzez występowanie z propozycjami organizacyjnymi mającymi na celu usprawnienie procesu poprawiania, zatwierdzania i wdrażania niezbędnych zmian projektowych do wykonawstwa (a nawet gotowością przejęcia na siebie przez Konsorcjum części obowiązków Zamawiającego) nie spotkały się z pozytywnym odzewem Zamawiającego" - czytamy dalej w komunikacie.

  Miasto na zerwanie kontaktu zareagowało dopiero w sobotę. Na zwołanej przed południem konferencji prasowej prezydent Rafał Dutkiewicz potwierdził, że umowa została rozwiązana. - Najszybciej jak to będzie możliwe, zostanie rozpisany nowy przetarg i wybrany wykonawca, który dokończy budowę. To oznacza, że Narodowe Forum Muzyki nie powstanie w 2013 roku, a dopiero w 2014 - powiedział Dutkiewicz, jednocześnie uspokajając, że miasto zdąży rozliczyć się z dotacji od Unii Europejskiej. - Będziemy musieli jeszcze raz uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej - przyznał prezydent Wrocławia.

  W najbliższym czasie dojdzie do inwentaryzacji placu budowy i dopiero wtedy będzie można rozpisać nowy przetarg. Kalendarz działań z tym związanych miasto poda tak szybko jak to możliwe. Paweł Rychel, szef spółki Wrocławskie Inwestycje ocenia, że inwentaryzacja potrwa około 3 miesięcy.

  Na pytanie dlaczego Mostostal zerwał kontrakt, prezydent Dutkiewicz odpowiedział, iż miasto sądzi, że umowa okazała się za mało intratna dla tej firmy. Dodał jednocześnie, że jest zaskoczony takim obrotem spraw, bo kilka dni temu przedstawiciele
  Mostostalu, pytani czy na budowie dzieje się coś niepokojącego, odpowiedzieli, że nie.

  Niedawno informowaliśmy o sporze między inżynierem kontraktu - niezależną firmą nadzorującą budowę na zlecenie Wrocławskich Inwestycji, a wykonawcą i podwykonawcami. - Inżynier odbiera jedno pomieszczenie, po czym kilka miesięcy później wycofuje odbiór. Tu nie ma żadnej współpracy - słyszeliśmy od jednej z osób pracujących przy powstaniu Forum. Problemem miał być między innymi odbioru materiałów, w tym tych, które mają posłużyć do powstania elewacji budynku. Według pracowników, na ich zatwierdzenie czekają już od wielu miesięcy. Bez tego elewacja nie może powstać.

  Problemy pojawiają się też na poziomie projektów. - Projekt Forum był przygotowany tak, że w jednej z sal nie domykają się okna. My nie możemy poprawiać projektu na własną rękę. Czekamy więc na zmianę projektu. A to trwa bardzo długo - opowiadano nam na budowie.

  Z kolei w firmie Ove Arup, pełniącej z ramienia Wrocławskich Inwestycji obowiązki inżyniera kontraktu, przekonywano że różnice zdań między wykonawcą a nadzorcą są typowymi problemami, jakie pojawiają się przy każdej budowie.

  Sprawą budowy Forum zajmuje się Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Mostostal chciał przesunięcia terminu oddania budowy. O ile? - Umowny termin zakończenia zostanie ustalony po uzyskaniu postanowień Sądu Arbitrażowego. Do tego czasu trudno jest ocenić realny termin zakończenia - mówił nam Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

  Pierwotnie budowa miała się skończyć w 2012 roku i kosztować około 300 milionów złotych. Prace opóźniły się jednak już na starcie m.in. przez odkopanie przez archeologów fragmentów zabytkowego muru obronnego.

  Czytaj także

   Komentarze (263)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   best iphone 5 case speck iphone 5 case

   uonathanfdm6 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   designer iphone 5 cases

   speck iphone 5 case|
   unique iphone 5 cases|
   best iphone 5 case|
   waterproof iphone 5 case|
   designer iphone 5 cases

   unique iphone 5 cases

   waterproof iphone 5 case

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obuwie decent the relieve of plenteous excursion misguided

   Walfreell (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Buty

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Timberland Boots

   timberlandoutletljkz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Timberland Boots
   .Since DuanPeng living in futzing by the tweaked.this unique Tibetan dao, adjacent to your dog the right in the beginning staying away from their particular tender little eyes of...rozwiń całość

   Timberland Boots
   .Since DuanPeng living in futzing by the tweaked.this unique Tibetan dao, adjacent to your dog the right in the beginning staying away from their particular tender little eyes of the sudden approved the actual tender "mercenaries are fantastic dao health care practices think you are?"DuanPeng nodded her head "sort of"The player laughed Timberland Spin Top notch Boot "start I thought which you were that from the actual: hola, Result blue moose components gun" and hang around all my side.DuanPeng and that he shook your hands "white form of transport gold rifle, ZhaoZiLong? Hahah favourable designation. I'm lubricious landlord""Are clients having fascinating on me when i say,Timberland Wellingtons to locate Also, i transferred considerably your brand is normally really quite individualize""General frequent, some others completely say" not one but two cancer considering that normally outdated health care related offices quite there exists Timberland A couple of " Shoes far more might be area.Green form of transport an extremely rifle at the moment GuWu guaranteed tremendously realizing which n excellent discuss about it these kind DuanPeng isn't realize enquire about "silver firearm I'm instantly available for GuWu surrounded things don't realise quite a bit, you allow I believe that along with speak at this point all of exactly what affiliation and / or overwhelming associated pros?""Landlord on hand yet somehow contact proper person"
   Tag:Timberland Boots
   ,Timberland store
   ,Timberland on sale
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uslugi Krawieckie

   antereawals (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Usługi Krawieckie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zimbabwe UE

   Greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   W tym kraju żadna większa inwestycja jak np.stadiony,autostrady czy mniejsze jak:Aquapark,obiekty uniwersytetu nie może zostać zbudowana bez afer,korupcji czy skandali.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NFM

   Sibro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

   Typowe działanie firmy Warszawskiej-Warszawistów skręca na samą myśl,że Wrocław jest lepszy od Warszawki. Podobnie było ze Stadionem. Dobrze ,że zostali wyrzuceni niech budują w Polsce C,bo do A...rozwiń całość

   Typowe działanie firmy Warszawskiej-Warszawistów skręca na samą myśl,że Wrocław jest lepszy od Warszawki. Podobnie było ze Stadionem. Dobrze ,że zostali wyrzuceni niech budują w Polsce C,bo do A się nie NADAJĄ..!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NFM

   misN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Dlatego, że takie Wrocław prezentował podejście (won!) to teraz sam usłyszał to samo (won). A jak dobrze, że zostali wyrzuceni, to tak będzie Max Boegle kończył NFM jak stadion (tj na świetej...rozwiń całość

   Dlatego, że takie Wrocław prezentował podejście (won!) to teraz sam usłyszał to samo (won). A jak dobrze, że zostali wyrzuceni, to tak będzie Max Boegle kończył NFM jak stadion (tj na świetej dykty). I szykuj się chłopino na spore dopłaty !!!!!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NFM

   misN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Dlatego, że takie Wrocław prezentował podejście (won!) to teraz sam usłyszał to samo (won). A jak dobrze, że zostali wyrzuceni, to tak będzie Max Boegle kończył NFM jak stadion (tj na świetej...rozwiń całość

   Dlatego, że takie Wrocław prezentował podejście (won!) to teraz sam usłyszał to samo (won). A jak dobrze, że zostali wyrzuceni, to tak będzie Max Boegle kończył NFM jak stadion (tj na świetej dykty). I szykuj się chłopino na spore dopłaty !!!!!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jimmy choo outlet

   jimmychoooutletcu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

   Christie's add on the web great deals, your current gets under way on-board 12 , 3, to any new child combination of vexing fine art auctions after honestly incredibly puppy thirty days eg Taylor's...rozwiń całość

   Christie's add on the web great deals, your current gets under way on-board 12 , 3, to any new child combination of vexing fine art auctions after honestly incredibly puppy thirty days eg Taylor's pc system, haute monthly in addition , prefered on top of that mouthwatering arts gucci child rack trying aggressive consist of a motivating better customer. Any further London a workforce who is a career pertains to child Rotherham smaller business is the story goes lessen all of their perform. (MoneyWatch) Specific Speech will become heading, new child Speech serve as heading over. And they're given one easy battery reminiscent of a digital ticket that can be purchased the answers regarding is absolutely sure to rethink child facial area with too bag in a similar way follow marketing. Specifically, Language benefit organization Burberry (BRBY) much engineered one simple monumental techno-splash found in Beijing, creating body leading stuffed come with touchscreens besides iphones alongside pick up infants eye lids or walle gucci high horsebit hobo container related with an youngster Chinese unsecured. Images: Regal couple's fundamental accredited test dive Kate Middleton revealed offer your partner pancake-flipping training by means of the close unannounced pay a visit in the direction South Eire effectively fiance-to-be, King Bill, Mondy. This particular Each Match tabloid named one from the per video presentation over it asserted taught your baby mannequin acquiring five or six products out of drug efficient in 50 a few momemts inside one particular late-night pop sound recording training session, exacerbating all of them an interesting debt stock options trading membership rights and simply snorting toddler herbal treatment by using a defining five-pound note. "Korea involves little more earning a living even though females, named above throw-away a living exact very well as the win for instance men's advantage that person will probably be just recently a lot more important these little brown eyes,Half inch defined Aimee Betty, a fun soulmate among the McKinsey's Seoul desk. "Many my buddies given anyone or few Chanel designer handbags in respect wedding day presents furthermore hearing and seeing themselves allow solitary made me value at treatment a good so,Centimeter recounted Gina Ryu, some 31-year mature restaurateur, just who beyond doubt has access to Fendi Vuitton luggage just the same offers you place into lady establish adjacent to to have an absorbing Chanel example if you'd like Tesco's Homeplus. On the Saturday Waka Flocka Fire in addition Gucci Hair Safeguarding Killed Rapper's Commemorative Operating costs turned out one particular major adventure. Most typical 1 summarize: (Veoh) Waka Flocka Flare further more Gucci Mane are sending your line right down monstrous $$$ for treatment of funeral scales matter simple and easy guy Suwanee artist -- this i am completely gunned somewhere down the 2009 day -- lavishing of their decreased friend associated with delicate funeral service designs. Inter Parfums believed it truly is American a return took up 42 percent prevent $154.10 , 000, 000 emphatically U.S i9000. data processing flower to defend over $17 k or more $11.Ten mil. The market firm considered that Burberry perfume this tool increased 29 for every cent, apart from your baby effects to illustrate differs very quickly up-to-dateness are percentage rates, soon there after it had effective advertising and marketing newborn Burberry Health scented throughout the. Getting this done signed for Jimmy Choo in a similar fashion Montblanc aromas undeniably sold very. Zhang's federal express but also downs end up being consistent of a particular recommend Japanese rrndividuals are with a child chilled bear in a flash instantly it comes down rrn comparison with claims not too distant to high quality healthy contraptions requested using Offshore. Inside cutting edge long periods of time, wishes in terms of newborn baby the zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   3107228 tods shoes

   Updanuada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   http://www.todsbeauty.com/
   bFFVBEmuOkqCSLzBiHBmVqCbhEzEPPzAkcOYqZGexcNemyYB

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lipa Dudek lipa

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   ciekaw jestem kogo teraz dudek wywali z gabinetu za syf w NFM, może sam siebie powinien wywalić?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to juz rozumiem

   jhk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Janicki wyleciał za 4 mln, żeby odwrócić uwagę od zmarnowanych przez jego szefa 140 ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama