Ważne
  O miejsce na pudle

  O miejsce na pudle

  Krzysztof Kucharski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Sportowcy i ich kibice wiedzą, jak trudno stanąć na pudle, czyli zająć jedno z trzech pierwszych miejsc.
  Sportowcy i ich kibice wiedzą, jak trudno stanąć na pudle, czyli zająć jedno z trzech pierwszych miejsc. Przełom grudnia i stycznia to czas mnogości rankingów. Ogłasza się ich nawet po kilkadziesiąt na dobę. Dziennikarze tak kochają ten sposób ustalania hierarchii i wywoływania sensacji, że najróżniejsze rankingi odbywają się prawie przez okrągły rok. Grudzień i styczeń to jednak czas żniw.

  Od jakiegoś czasu szukałem plebiscytu na najpiękniejszy rynek w Polsce. Nie zna-lazłem. Natomiast internauci wybrali piętnaście najfajniejszych ulic w Polsce. Wygrał warszawski Nowy Świat, a wrocławska Świdnicka znalazła się na ósmym miejscu. Chcąc być szczery, nie wiem, dlaczego wyprzedziła toruńską ulicę Szeroką. Świdnicka nie jest, niestety, dobrą wizytówką miasta, bo jest martwa. A przejście pod arkadami może wywołać wymioty. Poza tym nic się na niej nie dzieje. W każdym razie mniej niż na łódzkiej Piotrkowskiej, która zajęła dopiero piętnaste miejsce.

  Najbardziej mi przykro, iż rozczarowuję fan club wrocławskiego Rynku. Niestety, jego dominacji nad wszystkimi rynkami Polski, Europy i świata nikt nie potwierdza oficjalnie.
  Nie można się też cieszyć z naszej pozycji wśród najdroższych miast na rynku nieruchomości (przed kryzysem). Wrocław zajmował piąte miejsce za Sopotem, Zakopanem, Warszawą i Krakowem. Wolałbym, żeby był piąty od końca. Felieton jest właściwym miejscem na dziennikarski egoizm.
  Według miesięcznika "Forbes", wśród miast przyjaznych biznesowi Wrocław cieszył się na gali brązowym medalem - za Warszawą i Krakowem. Natomiast zagraniczni inwestorzy dali mu srebrny medal.

  Żeby nie było tak strasznie wrocławsko, mój lokalny patriotyzm bardzo połechtały rankingi wśród gmin miejskich i miejsko- -wiejskich, gdzie nie po raz pierwszy numerem jeden okazały się Kąty Wrocławskie, a trzecie miejsce zajęło Puszczykowo. W konkurencji gmin wiejskich na trzeci stopień podium wskoczyły Kobierzyce. Z unijnymi funduszami najlepiej na szczeblu gminnym radzą sobie Krośnice w powiecie milickim, a w kategorii gminy miejsko-wiejskiej Świeradów-Zdrój.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo