Jak Wrocław został miastem

  Jak Wrocław został miastem złodziei bilonu

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jak Wrocław został miastem złodziei bilonu
  Niektórzy Czytelnicy uważają, że we Wrocławiu też mamy aferę typu Amber Gold. I że wrocławianie powinni wystąpić z pozwem zbiorowym przeciw Mennicy Polskiej i urzędu miejskiego o odszkodowanie za stratę czasu i bilonu.
  Jak Wrocław został miastem złodziei bilonu

  Stojąc w poniedziałek pod nieczynnym automatem na bilety przy Bajana, chwilę potem chybocząc się w tramwaju pod automatem z awarią, a w końcu przed nieakceptującym moich kart płatniczych urządzeniem przy Astrze, pomyślałem, że jesteśmy ofiarami, ale nie afery, tylko jakiegoś społecznego eksperymentu. Po prostu od dwóch lat Mennica Polska na zlecenie urzędu miejskiego bada charakter, siłę woli i wytrzymałość psychiczną mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.
  Mennica, jak to mennica, oszczędna, więc nie zatrudniła przy tym armii socjologów. Wystarczyło sto automatów. Ustawili tych "ankieterów" na przystankach, gdzie najłatwiej przeprowadzić badania psycho-socjologiczne mieszczuchów.

  Wyniki podał nam rzecznik Mennicy, niby to wyjaśniając, dlaczego w co trzecim urządzeniu nie można kupić biletu na tramwaj. Diagnoza społeczna dla miasta przyzwyczajonego, że we wszystkim jest the best, okazuje się przygnębiająca. We Wrocławiu jest najwięcej złodziei i wandali.

  Ta grupa społeczna dzieli się na subkultury: biednych (sic!), bezdomnych, inteligentnych technicznie, pseudokibiców (może z polibudy) i młodocianych spryciarzy. Typowy wrocławski złodziejaszek (czyli bezdomny-pseudokibic-nastolatek) uznał, że automat to bankomat. A właściwie jednoręki bandyta. I zamiast wpłacać do niego trzy zeta, wypłaca sobie bilon. Ponoć w innych miastach nikt tego nie potrafi. Wprawdzie w Gdańsku są już pierwsze kradzieże, ale zaczęły się dopiero po gościnnych występach naszych pseudokibiców po meczu Lechii ze Śląskiem. I dlatego wrocławianie - ci niebezdomni, niemłodociani, niepseudokibice, słowem uczciwi - nie mogą kupić biletu, wściekają się, że automaty zjadają im bilon i zdesperowani jeżdżą na gapę, składając potem reklamacje w MPK.

  Mennica wymyśliła (zagroziła?), że w takim razie we Wrocławiu trzeba będzie zrezygnować z płatności gotówką za bilety. Co prawda definicja mennicy mówi, że to "zakład zajmujący się produkcją (biciem) monet", ale mamy przecież XXI wiek, więc, kto by tam chodził z gotówką po wielkim mieście.

  Bardzo mi się ten pomysł spodobał, gdyż duma mnie rozpiera, gdy Wrocław jest prekursorem rewolucji. Mennica powinna nawet zaproponować Wrocławiowi, by poszedł dalej i w ogóle zrezygnował z gotówki. W urzędach, sklepach, a zwłaszcza automatach z kawą. A potem, jeszcze zanim się inteligentne złodziejaszki zorientują, jak się kradnie karty, w ogóle zrezygnować ze środków płatniczych i przejść na wymianę towarową. Na przykład za przejazd tramwajem fryzjerka mogłaby płacić motorniczemu nową fryzurą, a pani z targowiska ziemniakami. Na taki pomysł to nawet Fenicjanie by nie wpadli.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   że

   tumi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 35

   Czy przy "że" stawia się przecinki?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zasadniczo stawia się,

   masza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 13

   jednak w przypadku, o który Ci chodzi - "I że... " nie stawia się. Inna sprawa, czy należy rozpoczynać zdanie od I. Chyba nie jest to wzorzec poprawnej składni, ale biorąc pod uwagę doniosłość...rozwiń całość

   jednak w przypadku, o który Ci chodzi - "I że... " nie stawia się. Inna sprawa, czy należy rozpoczynać zdanie od I. Chyba nie jest to wzorzec poprawnej składni, ale biorąc pod uwagę doniosłość tematu i wenę twórczą Autora, mogę przymknąć oko na to drobne niedociągnięcie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żeby

   masza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 26

   wyjaśnić do końca; zrobiłabym z tego jedno zdanie, sklecone następująco "... typu Amber Gold, i że ...". Z kolei doktryna mówi, że przed i nie stawia się przecinka. Okazuje się jednak, że doktryna...rozwiń całość

   wyjaśnić do końca; zrobiłabym z tego jedno zdanie, sklecone następująco "... typu Amber Gold, i że ...". Z kolei doktryna mówi, że przed i nie stawia się przecinka. Okazuje się jednak, że doktryna nie zawsze ma rację. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   składak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 19

   korektorzy się znaleźli:)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamiast

   masza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 34

   się chichrać masz okazję czegoś się nauczyć. Może się przydać na maturze.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama