AFERA STADIONOWA: Gdzie jest 14 mln zł po koncercie Queen i...

  AFERA STADIONOWA: Gdzie jest 14 mln zł po koncercie Queen i turnieju Polish Masters?

  Marcin Rybak, Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przed koncertem Queen nic nie zapowiadało, że skończy się on aferą
  1/4
  przejdź do galerii

  Przed koncertem Queen nic nie zapowiadało, że skończy się on aferą ©fot. Paweł Relikowski

  Organizatorzy koncertu Queen i turnieju Polish Masters do dziś nie rozliczyli się z miastem z 14 milionów złotych przekazanych przez miasto na organizację imprez - ogłosił we wtorek na zwołanej pilnie konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Poinformował też o odwołaniu ze stanowiska wiceprezydenta Michała Janickiego, nadzorującego ze strony urzędu organizację obu imprez. O sprawie miasto poinformuje też Najwyższą Izbę Kontroli. - To nieprawda. To miasto jest nam winne pieniądze - mówi prezes firmy Dynamicom, która współorganizowała obie imprezy. I dziwi się, że pracę stracił akurat Janicki. - To nie on pilotował tę sprawę.

  Czytaj więcej o odwołaniu wiceprezydenta Michała Janickiego  Dutkiewicz poinformował, że miasto na organizację obu imprez przekazało firmom Dynamicom i Event Service 21 milionów złotych. Aż 14 mln zł do dzisiaj nie zostało rozliczonych. - Z naszych informacji wynika, że sprzedaż biletów przyniosła około 4 milionów złotych.
  Strata wyniosłaby więc około 10 milionów. Mieliśmy ją dzielić po połowie, czyli Dynamicom i Event Service powinny nam oddać 5 milionów złotych - stwierdził Dutkiewicz. Miasto skieruje przeciwko obu firmom pozew do sądu.

  Zobacz co w marcu pisaliśmy o firmie Dynamicom i jej współpracy z miastem


  Dodatkowo Dutkiewicz poprosił prawnika, prof. Michała Kuleszę, o przeprowadzenie audytu w spółce Wrocław 2012. Ma zbadać wszystkie organizowane na stadionie imprezy.

  Dutkiewicz stwierdził, że odwołanie Janickiego ma związek z "brakiem odpowiedniego nadzoru" nad stadionem. Janicki był też szefem rady nadzorczej spółki Wrocław 2012.

  Tomasz Góralski, prezes Dynamicomu: - Absolutnie nie zgadzam się z zarzutami prezydenta Wrocławia. Uważam, że jego wypowiedź była niekompetentna. Przedstawiliśmy porządne rozliczenia, powiem więcej - to miasto jest nam winne 3 miliony złotych. Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego ratusza ripostuje: - To nieprawda. Ale o tym rozstrzygnie sąd.

  Góralski na zwołanej także we wtorek konferencji prasowej stwierdził, że dziwi go decyzja o odwołaniu Janickiego. - Sprawę z ramienia miasta prowadzili wiceprezydent Maciej Bluj i skarbnik Marcin Urban. Nie chcę zarzucać prezydentowi Dutkiewiczowi kłamstwa, ale albo miał zły dzień albo został źle poinformowany przez swoich współpracowników - powiedział Góralski.

  Góralski przekonuje, ze w umowach na organizację koncertu i piłkarskiego turnieju precyzyjnie wyliczono koszty każdej imprezy - koncert Queen kosztował 10,2 mln zł, a turniej piłkarski - 11,1 mln zł.
  Koszty miał pokryć budżet miasta i miejska spółka Wrocław 2012. Część rachunków miała zostać opłacona przed imprezami, a część - po. Jak mówił dziennikarzom Góralski, magistrat dotąd nie zapłacił około 3 milionów złotych.
  Z tego powodu 12 sierpnia spółka zerwała kontrakty z miastem. Od tego czasu trwały negocjacje na temat polubownego załatwienia sprawy. Góralski przekonuje, że ani w podejmowaniu decyzji o organizacji imprez ani w ostatnich negocjacjach nie brał udziału zdymisjonowany wiceprezydent Michał Janicki.

  Góralski zarzuca też magistratowi i spółce Wrocław 2012, że swoimi działaniami zwiększyły straty. Chodzi o 35 tysięcy darmowych biletów rozdanych przez miasto na obie imprezy. - Trudno było nam sprzedawać bilety, skoro miasto rozdawało je za darmo - mówi prezes.

  Wrocław od dawna współpracuje z firmą Dynamicom. Realizowała ona dla magistratu wiele projektów związanych z promocją Euro 2012. Prowadzi też m.in. portal Wroclove2012. Miasto kupiło kilka jej pomysłów na promocję Euro 2012. Prezes Dynamicomu Tomasz Góralski jest też szefem stowarzyszenia Forum Medicum - operatora miejskiej karty turystycznej Open Wrocław (na jej wdrożenie miasto wydało 2,5 mln zł).

  To właśnie Dynamicom przejął na początku roku organizację większości imprez na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. To ta firma zaprosiła do nas Prince'a (koncert ostatecznie nie doszedł do skutku), zorganizowała koncert Queen i turniej Polish Masters oraz ma być współorganizatorem zaplanowanego na 16 października meczu Brazylia - Japonia (spółka Wrocław 2012 poinformowała, że Dynamicom nie jest stroną umowy w tej sprawie i impreza nie jest zagrożona).

  Rolę organizatora imprez Dynamicom przejął od amerykańskiego koncernu SMG, z którym miasto zerwało umowę.

  Jeszcze w styczniu tego roku na forach dyskusyjnych w internecie pod doniesieniami o ograniczeniu roli SMG na stadionie pojawiły się spekulacje, że miejsce tej firmy zajmie właśnie Dynamicom. Z sugestiami, że to efekt prywatnych znajomości jednego z jej właścicieli z wiceprezydentem miasta Michałem Janickim. - Wrocławskie stowarzyszenie Forum Medicum współpracuje z magistratem przy projekcie "Miasto w formie". Stąd znam właściciela tej przebojowej firmy - mówił w marcu Gazecie Wrocławskiej wiceprezydent Michał Janicki. Prezesem Forum Medicum jest Tomasz Góralski, współwłaściciel Dynamicomu.

  - To byłaby hipokryzja, gdybym powiedział, że nie słyszałem tych zarzutów od konkurencji - mówił w marcu ówczesny prezes Dynamicomu Marcin Bużantowicz. - To nieprawda. Nasza współpraca z magistratem przy różnych projektach nie ma związku z prywatnymi znajomościami. Kontrakty z miastem to niewielki procent przychodów naszej firmy.

  Czytaj też nasz tekst z lipca: Wrocław pożyczył miliony na Queen i Polish Masters. Ale czy je odzyska?

  Czytaj także

   Komentarze (184)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kumplostwo i Kolesiostwo

   Kaczy**ki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 22

   CZyli to ponad 21 mln zł!! Na stronie dynamicom są umowy ale załączników z wyceną brak. Przewiduje się zysk lub stratę. Czy ktokolwiek jest mi w stanie powiedzieć jak impreza może się opłacać skoro...rozwiń całość

   CZyli to ponad 21 mln zł!! Na stronie dynamicom są umowy ale załączników z wyceną brak. Przewiduje się zysk lub stratę. Czy ktokolwiek jest mi w stanie powiedzieć jak impreza może się opłacać skoro przy pełnym Stadionie tj 42 000 ludzi razy 2 imprezy pomnożone przez średnią cenę 100zł to 4 200 000zł. To wariant superowy, pełne obłożenie Stadionu. O ile wiem to właśnie na wszystkich meczach Polish masters było około 40 000 ludzi. Mam rozumieć że organizator imprezy miał pozyskać sponsorów za 18mln zł? Według prostego rachunku to miasto i dynam*** dzielą się stratą po połowie, czyli po 9 mln (przy wariancie pełnego obłożenia Stadionu). Czy się mylę? Czy dopiero CBA, NIK i prawnicy mogą to wyjaśnic? A może o to chodziło?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grubymi nićmi to szyte

   Fuj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 19

   Niby Góralski nie zna/nie znał Prez., a na trzecim zdjęciu, za panem w pstrokatej koszuli widać wyraźnie łysiejące zakola Górskiego. Widać wszędzie się "załapywał".


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no stary, żarcie dobre, pańskie za darmo

   etam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17

   podatnicy serwują...a na margarynę do kanapek dla dzieciaków mają ? to już detal..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POKOLESIE I OKRADNIA MIESZKANCY WROCLWAIA

   SZWAJCAR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 28

   ZA TO WINNI JUZ WISIEC!!!!!

   JANICKI,TEN KOELZAK PODSTWIONY GORSKI I DUTKIEWICZ ZE TEGO NEI DOPILNOWAL ZA 2 KONCERTY PSOZLO 14MELONOW I NIC NIE ZAROBILI NIEGOSPODARNOSC!!!!!!! ZA TOJEST Z AUTOMATU...rozwiń całość

   ZA TO WINNI JUZ WISIEC!!!!!

   JANICKI,TEN KOELZAK PODSTWIONY GORSKI I DUTKIEWICZ ZE TEGO NEI DOPILNOWAL ZA 2 KONCERTY PSOZLO 14MELONOW I NIC NIE ZAROBILI NIEGOSPODARNOSC!!!!!!! ZA TOJEST Z AUTOMATU STATA FUNKCJI!!

   ODBIJA CENAMI

   http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/671223,na-dolnym-slasku-drozyzna-a-pensje-stoja-w-miejscu,id,t.htmlA

   IDA W GORE BO STATY I WYPROWADZNAIE KASY Z PDOATKOW DO WLASNIE TAKICH SPOLECZEK DYNAMICONY ETC PODSTWIONYCH LDUZI

   JAK CENY SUROCOW WINDUJE PUSTY DOELC DRUKOWANY AN RYNAKCH TAK KASA DO ZALTANIA TAK WYEPORDZDONEJ AKSY Z NASZYCH PODATKOW BEDZIE KASA Z PODWYZEK PODATKOW "MIEJSKICH" WODA,KOMUNIKACJA ,KINA ETC!!

   CZERONA CHOLOTA WAMI RZADIZ I ROBI CO CCHE! W SZWAJCARII JUZ BYLABY KONFISKATA MAJATKU! KORWIN KARWA JEDYNY CLZOWIEK KTORY TA ZARZE CHCE ZMIESC ALE MU NEI PZOWALCIE BO AMCIE PUSTKI W GLOWIE WYBERAJC BANDE 4RGA I TCYH ZLDOZIJOW CZEORNYCH Z PIS,PO,SLD,PSL A POTEM SA EFEKTY JAK WAS OKRADAJA!!!WIEC CO SIE DZIWC ZE LDUZIE UNIKAJA PALCENIA PODATKWOW KIEDY AN AKZDYM KTORKU SA OKRADNIA PRZEZ TA ZARAZE CZERONA!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tax

   sky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 29

   Nietrudno, o podziw koleś niecała 30 lat a obraca milionami miejskiej kasy robiąc ,straty,tylko pozazdrościć. Miasto podniesie podatki i się wyrówna. Sady będą miały co robić . A skoro kryzys w...rozwiń całość

   Nietrudno, o podziw koleś niecała 30 lat a obraca milionami miejskiej kasy robiąc ,straty,tylko pozazdrościć. Miasto podniesie podatki i się wyrówna. Sady będą miały co robić . A skoro kryzys w Mieście spotkań to czy tydzień temu 60tys nagrody Prezes miejskiej spółki nie otrzymał ??? Lepiej to juz było....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no, jak jest prezes....

   muuu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17

   to mu się należy!! i kurcze kochaj prezesa, i na tace zanieś

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stoję sercem i duszą za prezydentem.

   pit (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 37

   Stoję sercem i duszą za prezydentem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dość głupiego gadania

   antylewak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 61

   Weźcie przestańcie pierd*** Dutkiewicz to najlepszy prezydent w Polsce i pokazał klasę wywalając Janickiego.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   antylewak-Weźcie przestańcie pierd*** Dutkiewicz to najlepszy prezydent w Polsce i pokazał klasę wyw

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 24

   mógł wywalic siebie pokazałby wieksza ..............


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A przyjmiesz go do roboty ???

   xx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   łatwo powiedzieć, poszukaj mu fajnej pracy, dobrze przygotowany, uczelnię katolicką nawet skończył i jakie doświadczenie i zapał

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   behehe

   klops (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 47

   a kto janickiego zatrudniał? św. mikołaj? dutkiewicz otoczył się skarjnie niekompetentnymi ludzmi by błyszczec na ich tle,spółkami miejskimi zarządzają polityczni karierowicze i znajomi...rozwiń całość

   a kto janickiego zatrudniał? św. mikołaj? dutkiewicz otoczył się skarjnie niekompetentnymi ludzmi by błyszczec na ich tle,spółkami miejskimi zarządzają polityczni karierowicze i znajomi dudtkiewicza z bankietów, przy tym ludzie kompletnie nie mający pojecia o profesjonalnym zarządzaniu czymkolwiek, czy o specyfice dziedziny za którą odpowiadają. spółki miejskie są w fatalnym stanie, generują starty, które pokrywa się z naszych podatków, a jak gdyby nigdy nic sternicy wypłacają sobie klikudziesięciotysięczne nagrody! całe te towarzystwo nadaje się do rozgonienia!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ultimatum mieszkańców dla Dutkiewicza !

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 39

   Dajemy Ci czas do poniedziałku 8/10/2012 do godz. 12:00 na złożenie dymisji - później uruchamiamy zbiórkę podpisów w celu odwołania Cię z funkcji Prezydenta naszego Miasta!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomoge

   Xawery (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 30

   Popieram sercem i duszą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   100% poparcia

   re:bob (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 49

   Zgadzam sie z bobem. Tak reaguje prawdziwy polityk. 100% poparcia dla dutkiewicza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobry gospodarz

   bob (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 48

   dutkiewicz wziął za mordę tych niegospodarnych urzędasów. Ludzie powinni mu być wdzięczni, przecież tak postępuje dobry gospodarz


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obrońcy Dudkiewicza!!

   Chyba jesteście ślepi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 25

   - przecież on za swoich podwładnych odpowiada. To on uczestniczył we wszystkich poczynaniach jego zastepcy. Teraz ma sie za anioła!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koryto się kończy...

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 40

   Dziwisz się tym wpisom?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kłamliwe media

   artur k. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 58

   cokolwiek te kłamliwe media napiszą o p. Prezydencie, to ja za nim stoję bo przynajmniej jest uczciwy a nie jak reszta polityków


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W 3 kadencje udupił mieszkanców

   maxim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 28

   Ten człowiek nie dotrzymał żadnej obietnicy jaka mi składał , a potem z powdu tych kłamstw na niego glosowałem.
   To oszust.Wyrzucił polska firmę aby Niemcy mogli zarobić, a ci mają większe...rozwiń całość

   Ten człowiek nie dotrzymał żadnej obietnicy jaka mi składał , a potem z powdu tych kłamstw na niego glosowałem.
   To oszust.Wyrzucił polska firmę aby Niemcy mogli zarobić, a ci mają większe opóźnienia niż Polacy i kosztowali drożej.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bandyci z solidarności, socjaliści

   do kryminału (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   czy wy nie rozumiecie i nie widzicie że te skurwysyny okradają nas w biały dzień? przecież ten M. Bużantowicz to jest taki aparatczyk z Unii Wolności, ci bandyci od 1989 nas po prostu okradli....rozwiń całość

   czy wy nie rozumiecie i nie widzicie że te skurwysyny okradają nas w biały dzień? przecież ten M. Bużantowicz to jest taki aparatczyk z Unii Wolności, ci bandyci od 1989 nas po prostu okradli. niech to wszysyko dzisiaj oddadzą te prymitywy z UW, AWS, SLD i PSL i inne poliyczne gówna. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama