Piłka ręczna: Szlagier dla Śląska Wrocław

Paweł Pluta
Daniel Grobelny rzucił dla Śląska siedem bramek.
Daniel Grobelny rzucił dla Śląska siedem bramek. Jarosław Jakubczak
W meczu lidera z wiceliderem I ligi (grupa B) Śląsk Wrocław pokonał w hali Orbita Gwardię Opole 32:29 (17:17). Mecz oglądało 2 tysiące kibiców.

To będzie mecz prawdy - mówili piłkarze ręczni lidera I ligi Śląska Wrocław, przed pojedynkiem z wiceliderem Gwardią Opole. Spotkanie dwóch pretendentów do awansu do PGNiG Superligi zgromadziło w hali Orbita 2 tysiące kibiców, którzy ponieśli dopingiem zespół piętnastokrotnych mistrzów Polski do trzeciego z rzędu zwycięstwa. Wśród widzów widzieliśmy m.in. byłych graczy WKS-u: Artura Banisza (obecnie Powen Zabrze), Krzysztofa Mistaka (trener ŚKPR-u Świdnica) oraz trenera Tadeusza Jednoroga.
Spotkanie Śląska z Gwardią miało też charakter sentymentalny z racji nieżyjącej już legendy światowego handballu Jerzego Klempela, który swoją wielką karierę rozpoczął w klubie z Opola, a największe sukcesy osiągnął w drużynie z Wrocławia.
Mecz na szczycie od prowadzenia rozpoczął Śląsk, po bramce Kamila Herudziń-skiego, ale goście odpowiedzieli szybko trafieniem Pawła Adamczaka. W 8 min Gwardia objęła prowadzenie 4:3, ale dwie minuty później wrocławianie wygrywali 6:5. Potem trzy gole z rzędu rzucili opolanie, a gospodarze doprowadzili do remisu (11:11) dopiero w 21 min. Chwilkę potem Gwardia znów wygrywała dwiema bramkami (14:12), jednak tuż przed przerwą Śląsk znów dogonił rywali i na przerwę oba zespoły schodziły przy remisie po 17.
Drugą połowę lepiej rozpoczęli grający w przewadze (po czerwonej kartce dla Jakuba Płócienniczaka tuż przed przerwą) wrocławianie (19:17), a w 44 min wygrywali już 25:22. Wydawało się, że mają Gwardię na widelcu, ale nic z tego, za moment było już po 25.
Na szczęście nie pozwolili już ekipie z Opola na objęcie prowadzenia, choć od 51 min grali już bez Jacka Będzikowskiego (czerwona kartka z gradacji kar), a po bramce najskuteczniejszego wczoraj Daniela Grobelnego w 55 min zrobiło się 30:27 dla Śląska. Goście zmniejszyli dystans do dwóch bramek, ale po nerwowej końcówce ze zwycięstwa 32:29 cieszyli się wrocławianie.
- Tak jak się zapowiadało, to był mecz twardej walki. Udźwignęliśmy ciężar spotkania i pokazaliśmy charakter, gdy rywale uciekli nam na dwie bramki. Mimo że zmarnowaliśmy kilka sytuacji sam na sam i nie wykorzystaliśmy trzech karnych, to możemy cieszyć się z wygranej- podsumował trener Śląska Tomasz Folga.
Teraz jego podopiecznych czekają dwa wyjazdowe pojedynki. W piątek w Końskich z KSSPR, a 13 października w Wągrowcu z Nielbą, która także zgłasza aspiracje do Superligi, z której spadła w zeszłym sezonie. Do Orbity Śląsk wróci 20 lub 21 października, gdy w dolnośląskich derbach podejmie ŚKPR Świdnica.

Śląsk Wrocław - Gwardia Wrocław 32:29 (17:17)
Ślask:
Pawlak, Schodowski - Krzywda 5, Grobelny 6, Herudziński 4, Jędrzejewski 3, Szabat 5, Swat 2, Zadura 3, Będzikowski 4, Wróblewski.
Gwardia: Romatowski, Fiodor, Donosiewicz - Śmieszek 4, Swat 2, Adamczak 5, Knop 7, Szolc, Krzyżanowski 2, Kulak 2, Dreh 1, Migała 4, Płócienniczak 2.

I liga mężczyzn, grupa B
Pozostałe wyniki 3. kolejki:
KSSPR Końskie - AZS UT-H Radom 24:25 (12:12), Nielba Wągrowiec -. Viret Zawiercie 37:20 (21:11), ŚKPR Świdnica - AZS UŁPŁ Łódź 20:24 (8:14), Olimpia Piekary Śl. - Ostrovia Ostrów Wlkp. 26:26 (10:14), AZS AWF Biała Podlaska - Szczypiorno Kalisz 32:33 (13:14), ASPR Zawadzkie - Control Process Tarnów 38:34 (22:17).

1. Śląsk Wrocław 3 6 105-81
2. Nielba Wągrowiec 3 5 105-73
3. Gwardia Opole 3 4 100-89
4. Olimpia Piekary Śl. 3 4 98-87
5. Szczypiorno Kalisz 3 4 88-87
6. AZS AWF Biała Podlaska 3 3 90-85
7. AZS UŁ PŁ Łódź 3 3 80-79
8. ŚKPR Świdnica 3 3 68-69