Kiedy będzie gotowa cała droga S8 Wrocław-Warszawa?

  Kiedy będzie gotowa cała droga S8 Wrocław-Warszawa?

  Jerzy Wójcik, Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kiedy będzie gotowa cała droga S8 Wrocław-Warszawa?
  Urzędnicy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu czekają na pozwolenie na użytkowanie fragmentu drogi S8 Wrocław - Oleśnica. - Jesteśmy w stanie wpuścić kierowców na fragment nowej drogi kilka godzin po otrzymaniu pozwolenia - twierdzi Michał Nowakowski z GDDKiA we Wrocławiu. Kiedy gotowa będzie cała droga do Warszawy?
  Kiedy będzie gotowa cała droga S8 Wrocław-Warszawa?
  Na wybudowanym odcinku Wrocław-Oleśnica były już straż pożarna i policja. Sprawdzano, czy wszystko na drodze jest wykonane zgodne z ich przepisami. Na razie służby te nie zgłaszały żadnych zastrzeżeń. Kiedy pojedziemy drogą Wrocław-Oleśnica? Czytaj więcej na ten temat (kliknij)


  Przypomnijmy, że jeszcze przed rozpoczęciem budowy, mówiło się o tym, że może ona powstać do Euro 2012 roku. Plan oceniano jako "wykonalny" jeszcze w 2009 roku. Jednak już na poziomie kompletowania dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia budowy, firmy miały opóźnienia. Skanska na odcinku Oleśnica - Syców miała na starcie aż "rok w plecy" z powodu konieczności tworzenia nowego raportu oddziaływania na środowisko. Kilka miesięcy opóźnienia zanotowała też firma Mota Engil - te miesiące zdecydowały, że całego dolnośląskiego odcinka nie mieliśmy gotowego do Euro. Bo choć firmy nie notowały później większych wpadek, straconego czasu nie dało się nadgonić.

  Dlaczego było opóźnienie i powstała konieczność opracowania nowej dokumentacji? Firmy Mota Engil i Skanska zmagały się m.in. z orłem bielikiem, kumakiem, zwierzętami domowymi, jak krowy, czy ze storczykami, które są pod ochroną.
  Kiedy pojedziemy drugim fragmentem S8 z Oleśnicy do Sycowa? Znów nie mamy daty dziennej. Inwestor i wykonawca mówią dziś o listopadzie, a konkretniej o drugiej połowie tego miesiąca.
  Sporo dzieje się także na odcinkach S8 poza naszym województwem. Buduje się odcinek ekspresówki na granicy trzech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.

  Prace obejmują łącznie 45 kilometrów między Sycowem a Walichnowami i mają zakończyć się do grudnia 2013 roku.
  Najdłuższy budowany fragment trasy S8, prowadzący z Walichnowów do Łodzi, liczy aż 114 kilometrów. Całość tego odcinka gotowa ma być w połowie 2014 roku. To umożliwi nam dojazd drogą ekspresową bezpośrednio z Wrocławia do Łodzi.
  Lepiej wygląda sytuacja za Łodzią. Jest już fragment autostrady A1 (łącznik Łódź - Piotrków Tryb., z którego trzeba korzystać jadąc do Warszawy). A za kilka dni będzie oddany przebudowywany odcinek z Piotrkowa Tryb. do granicy województwa mazowieckiego. To popularna "gierkówka", która zyska status drogi ekspresowej.

  Pozostaje dojazd do samej Warszawy. Mazowiecki odcinek miał być gotowy w październiku tego roku, ale wykonawca się spóźnia. Pojedziemy tędy najpewniej w listopadzie. Wszystko wskazuje więc na to, że w końcu tego roku podróż do stolicy będzie łatwiejsza, a pełny komfort odczujemy w 2014 roku.

  Jak dziś radzą sobie jadący z Wrocławia czy przez to miasto autem do stolicy? Ci, którzy uciekają z drogi krajowej nr 8, najczęściej za Oleśnicą odbijają na Kalisz, by w okolicach Konina dotrzeć do autostrady A2. Nią szybko jedziemy do stolicy. Niestety, nie za darmo.

  Czytaj także

   Komentarze (45)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trasa S8: W-wa -Wrocław

   enrico (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 21

   Dużo wcześniej wielokrotnie się wypowiadałem w spr tej trasy ; m.in. do Min.Transportu i GDDKiA. Ale Oni oczywiście wiedzą najlepiej- nie przyjmowali żadnych racjonalnych przesłanek (,,karawana...rozwiń całość

   Dużo wcześniej wielokrotnie się wypowiadałem w spr tej trasy ; m.in. do Min.Transportu i GDDKiA. Ale Oni oczywiście wiedzą najlepiej- nie przyjmowali żadnych racjonalnych przesłanek (,,karawana idzie dalej").
   Ale ad rem: 1)Już samo poprowadzenie S8 - od Piotrkowa Tryb., na północ,przez Tuszyn, Pabianice, Sieradz do Walichnowych, jest przestępstwem-przeciwko Narodowi Polskiemu. Bowiem spowoduje to wydłużenie o conajmniej 30 km na 1000 lat drogi z W-wy do Wrocławia,co licząc przez tysiące samochodów, da wiele zbędnie zużytych mln litrów benzyny i mld zł strat.
   2) Decyzje o tym przebiegu trasy S8 podjęto za urzędowania pseudoMinistra z Łodzi Grabarczyka- depcząc wszelkie zasady przyzwoitości i ,,złamania"należytej numeracji drogi międzynarodowej [E67]biegnącej od Budziska (granica z Litwą) przez W-wę, Piotrków Tryb., dalej prosto na Bełchatów , Wieluń do Walichnowych i dalej do Wrocławia i Kudowy Zdrój(na granicy z Czechami). Zamiast DK S8 poprowadzić z Piotrkowa, prosto obok przemysłowego Bełchatowa(tak jak ona biegnie obecnie), ,,przetrącono" jej kręgosłup w Piorkowie, prowadząc ją na północ w kier.Łodzi (jako [A1]), przez co wydłużono przebieg samochodów jadących do Wrocławia o przeszło 30 km, nie mówiąc o skandalu międzynarodowym wśród zagranicznych kierowców, którzy kierując się oznakowaniem [E67], na pewno nie zrozumieją zmiany kierunku jazdy na północ,zamiast na zachód Polski!! To jawna malwersacja drogowa,sprokurowana przez Grabarczyka i jego łódzkich akolitów-winna się tym zająć prokuratura i inne organy ścigania przestępstw gospodarczych!!!
   To dlatego m.in. nie skończono w wyznaczonym czasie wielu potrzebnych odcinków dróg ekspresowych i autostrad w Polsce!!! NAJWYŻSZY CZAS z tym draństwem skończyć!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autostrada do Lodzi czy Belchatowa?

   Cris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   nie rozumie wiesniaczych komentarzy..przemyslowy Belchatow?..a czym sie ma ta wies do Lodzi? czy Pabianic czy tez Zgierza?Woda sodowa bije malomiasteczkowcom do lbow i mysla ze sa pepkiem swiata...rozwiń całość

   nie rozumie wiesniaczych komentarzy..przemyslowy Belchatow?..a czym sie ma ta wies do Lodzi? czy Pabianic czy tez Zgierza?Woda sodowa bije malomiasteczkowcom do lbow i mysla ze sa pepkiem swiata bo wegla u nich pod dostatkiem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teraz to do Pana Boga!

   Roman22 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 31

   Trzeba było mysleć, jak się w 2007 na jesieni na tą mafie POstUBecką głosowało!! Głupota polskiego motłochu, przede wszystkim z zachodnich rubiezy Polski spowodowała nie takie straty! Za głuPOte...rozwiń całość

   Trzeba było mysleć, jak się w 2007 na jesieni na tą mafie POstUBecką głosowało!! Głupota polskiego motłochu, przede wszystkim z zachodnich rubiezy Polski spowodowała nie takie straty! Za głuPOte ojców, ich dzieci bedą płacic krwią!!Miałeś chamie złoty róg...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Weź mapę, połóż na niej linijkę i poprowadź kreskę z Warszawy do Wrocławia.

   vis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 14

   Widzisz tam jakiś Bełchatów albo Piotrków?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wprowadzajcie w błąd!

   Alfista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 23

   "Lepiej wygląda sytuacja za Łodzią. Jest już fragment autostrady A1 (łącznik Łódź - Piotrków Tryb., z którego trzeba korzystać jadąc do Warszawy)."

   Jest już?!
   Odcinek Piotrków-Tuszyn jest "już"...rozwiń całość

   "Lepiej wygląda sytuacja za Łodzią. Jest już fragment autostrady A1 (łącznik Łódź - Piotrków Tryb., z którego trzeba korzystać jadąc do Warszawy)."

   Jest już?!
   Odcinek Piotrków-Tuszyn jest "już" od kilkudziesięciu lat. Ocinek Łódź-Tuszyn jest zakontraktowany, ale jeszcze nie zaczęła się budowa. Będzie gotowy najwcześniej w połowie 2014r.
   Poza tym póki co nie ma możliwości zjazdu z A1 w Piotrkowie na S8 w stronę Warszawy (i w przeciwnym kierunku również).

   "Pozostaje dojazd do samej Warszawy. Mazowiecki odcinek miał być gotowy w październiku tego roku, ale wykonawca się spóźnia. Pojedziemy tędy najpewniej w listopadzie."

   Mazowiecki odcinek tylko w niewielkiej części znajduje się w budowie. Jeśli chodzi o odcinek Radziejowice-Nadarzyn to w najbliższym czasie NIE jest planowany przetarg na budowę. Ocinek "obwodnicy Janek" jest w trakcie przetargu "zaprojektuj i zbuduj" i będzie gotowy najwcześniej 2015r.

   więc tekst:
   "a pełny komfort odczujemy w 2014 roku."
   Nie jest zgodny z rzeczywistościa. Zwłaszcza, że nie wiemy kiedy zaczną się prace na odcinku Radziejowice-Nadarzyn.

   Poza tym - jak powyższe inwestycje zostaną zakończone, to większość kierowców najprawdopodobniej i tak wybierze drogę na północ - czyli jadąc od Wrocławia skręcą na A1 do Strykowa (a nie na południe do Piotrkowa) i stamtąd A-2 do Warszawy.
   Wyjdzie wyraźnie szybciej, a opłata za autostradę się zwróci dzięki krótszej odległości. Chyba, że S8 zostanie kiedyś przedłużona z węzła Łódź Południe do Tomaszowa Mazowieckiego - taka koncepcja istnieje, ale tylko jako luźna propozycja, której realizacja (jeśli będzie w ogóle) z pewnością nie nastąpi przed 2020 rokiem.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan redaktor, tak jak Stalin, podróżuje palcem po globusie. O drogach zaś nie ma zielonego pojęcia.

   chriswaw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 9

   Zupełnie jak generalissimus, który tak właśnie planował operacje militarne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież just jest autostrada z Wrocławia do Warszawy

   aro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 16

   Przez Berlin ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak to możliwe

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 63

   żeby w takim artykule zamieścić obciętą mapę? nie widać na tej ilustracji komplatu informacji. Poziom Waszego serwisu jest mega żenujący

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łącznik A1 nie jest gotowy w całości

   Mario (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 17

   Łącznik A1 nie jest gotowy !!!
   Obecnie A1 kończy się przed Tuszynem (jadąc od Piotrkowa) i brakuje całego kawałka do Strykowa.
   W kontekście S8 brakuje 10km drogi autostradowej. Jeśli tego nie...rozwiń całość

   Łącznik A1 nie jest gotowy !!!
   Obecnie A1 kończy się przed Tuszynem (jadąc od Piotrkowa) i brakuje całego kawałka do Strykowa.
   W kontekście S8 brakuje 10km drogi autostradowej. Jeśli tego nie będzie, to z S8 będzie się wpadać na 1-nkę ze światłami.

   Tutaj widać jakiego kawałka A1 brakuje:
   http://mapa.targeo.pl/Mapa_Polski,23,19.5231400,51.6165600?l=1a36c310d371ca87

   Drugi problem z A1 to jadąc od Łodzi (czyli S8-A1 od Wrocławia) na południe to z A1 nie można skręcić koło Piotrkowa znów na S8 w kierunku Warszawy. Nie ma tam takich rozjazdów.
   Patrz http://mapa.targeo.pl/Mapa_Polski,22,19.6666500,51.4340800?l=0974d79d78272ef6

   Dziennikarzu, poprawa artykuł i wypłać mi premie za swoje błędy !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to kiedy trasa będzie gotowa?

   Pod pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 30

   pp. Wójcik i Józefiak chyba nie wiedza, jak czyta się gazety. Stawiają pytanie, po czym nie dają jasnej, jednoznacznej odpowiedzi. Kiedy ta trasa będzie gotowa?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ho ho ho

   tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 68

   to sie nazywa fantazja. gwoli komentarza - odcinek A1 z Łodzi do Piotrkowa wcale jeszcze nie istnieje. Również nie wiadomo kiedy będzie przedubowywaby odcinek S8 z Radziejowic do Warszawy. Poza tym...rozwiń całość

   to sie nazywa fantazja. gwoli komentarza - odcinek A1 z Łodzi do Piotrkowa wcale jeszcze nie istnieje. Również nie wiadomo kiedy będzie przedubowywaby odcinek S8 z Radziejowic do Warszawy. Poza tym będąc już (hipotetycznie) na S8 pod Łodzią wygodniej będzie odbić na północ i dojechać A1 do A2 (i dalej do Warszawy)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejne opóźnienie

   rewident (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 57

   na forum skyscrapercity już rządowi propagandysci tłumaczą maluczkim, ze kolejne opóźnienie w oddaniu S8 na odcinku Wrocław-Oleśnica - to nic takiego (pierwotny termin maj 2012, przesunięty...rozwiń całość

   na forum skyscrapercity już rządowi propagandysci tłumaczą maluczkim, ze kolejne opóźnienie w oddaniu S8 na odcinku Wrocław-Oleśnica - to nic takiego (pierwotny termin maj 2012, przesunięty wrzesień). Proces ogłupiania społeczeństwa trwa.
   Ciekaw jestem co by było, gdyby ktoś w firmie prywatnej oddał projekt z kilkumiesięcznym opóźnieniem i jeszcze mówił, ze wszystko jest OK? Dyscyplinarka?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czekają na oficjeli?

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 128 / 90

   Słyszałem, że w piątek między 7 a 8 rano puszczono ruch na odcinku Wrocław-Oleśnica, ale potem trasę znów zamknięto. Czy to nie dlatego, że czekają na oficjeli, którzy trasę otworzoną w blasku fleszy?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Warszawy najlepiej lecieć samolotem

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 21

   Taniej i dużo szybciej jak samochodem. Około 45 min i jesteśmy w Warszawie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama