Gabloty mokre od łez

  Gabloty mokre od łez

  Zbigniew Figat

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wracamy do tematów, które poruszyły Czytelników "Słowa Polskiego".
  Ostatni raz rękopisy mistrzów pióra pokazano w ubiegłym roku, z okazji 190-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ale my wrócimy też do listopada 1966 r., kiedy to "Słowo Polskie" zamieściło na pierwszej stronie relację z otwarcia wystawy poświęconej Henrykowi Sienkiewiczowi.
  50 rękopisów, wśród nich kompletne manuskrypty Trylogii, "W pustyni i w puszczy", "Bez dogmatu", fragmenty "Quo vadis" i "Krzyżaków", wystawiono w gablotach chronologicznie, tak jak pisał te książki laureat literackiej Nagrody Nobla.

  Fotoreporter Tadeusz Drankowski zrobił wtedy w Ossolineum wiele zdjęć, ale opublikowano tylko dwa.
  Na pierwszym ludzie pochylają się nad rękopisami Sienkiewicza, a na drugim prof. Jan Trzynadlowski wygłasza wykład o poetyce Trylogii. Z nieżyjącym już profesorem łączą mnie jego własnoręczne adnotacje na rękopisie mojej pracy magisterskiej, powstającej pod jego kierunkiem, a z Ossolineum - wpisana do indeksu, pożółkła karta biblioteczna, studencka wejściówka do tej świątyni polskiej kultury.

  Jakże ona wypiękniała od tamtych czasów; cudowny dziedziniec i z pietyzmem odrestaurowane elewacje; z artystycznym kunsztem konserwatorów zabytków odnowione wnętrza; wzbudzające zachwyt sklepienia, korytarze, sale. Nie da się porównać współczesnego piękna Ossolineum z tamtą szarością ostatnich lat gomułkowszczyzny, choć same zbiory były wtedy tak samo bezcenne jak teraz.

  Dziś mają tu większą ochronę niż banki, w których ludzie nie płaczą przecież na widok sztab złota wyjmowanych z sejfów. A tu - pochylając się nad gablotą z rękopisem mistrza pióra - płakali wówczas i teraz ronią łzy, nie bacząc na czujnych obserwatorów i kamery. W Ossolineum obowiązują przepustki oraz plastikowe identyfikatory pracowników i gości, a ubrani w garnitury, pod krawatami, uprzejmi, ale stanowczy panowie elektronicznie otwierają i zamykają kolejne bramy i drzwi. Skarby są bezpieczne.

  - Ubiegłoroczna wystawa bardzo rzadko pokazywanych, najcenniejszych rękopisów wzruszyła wielu ludzi, a gabloty mokre były od łez - wspomina kurator wystawy Elżbieta Ostromęcka. - Pisane ręką wieszcza, te słynne słowa: "Litwo, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie?" paraliżują, bo Mickiewicz pisał je w takim zwykłym zeszycie. Tadeusz Różewicz, wpatrzony w ten rękopis, miał wrażenie, że śni.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama