Wrocław straci dotację na budowę Narodowego Forum Muzyki?

  Wrocław straci dotację na budowę Narodowego Forum Muzyki?

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na budowie Narodowego Forum Muzyki jest jeszcze wiele do zrobienia

  Na budowie Narodowego Forum Muzyki jest jeszcze wiele do zrobienia ©fot. Tomasz Hołod

  Czy Wrocławiowi przepadnie 140 milionów złotych unijnej dotacji na budowę Narodowego Forum Muzyki? Jest takie ryzyko. Według pracowników budowy z którymi rozmawialiśmy, nie ma szans by NFM było gotowe w terminie, czyli na wiosnę 2013 roku. Również termin końca 2013 roku nie jest pewny.
  Na budowie Narodowego Forum Muzyki jest jeszcze wiele do zrobienia

  Na budowie Narodowego Forum Muzyki jest jeszcze wiele do zrobienia ©fot. Tomasz Hołod

  - Stan zaawansowania robót nie pozwoli na dotrzymanie obecnego umownego terminu, czyli wiosny 2013 - przyznaje Marek Szempliński ze spółki Wrocławskie Inwestycje, odpowiedzialnej za budowę.

  Czym spowodowane są kolejne opóźnienia? Według osób pracujących na budowie, z którymi rozmawialiśmy, problemem jest spór między inżynierem kontraktu - niezależną firmą nadzorującą budowę na zlecenie Wrocławskich Inwestycji, a wykonawcą i podwykonawcami.


  - Inżynier odbiera jedno pomieszczenie, po czym kilka miesięcy później wycofuje odbiór. Tu nie ma żadnej współpracy - słyszymy od jednej z osób pracujących przy powstaniu Forum. Problemem ma być między innymi odbioru materiałów, w tym tych, które mają posłużyć do powstania elewacji budynku. Według pracowników, na ich zatwierdzenie czekają już od wielu miesięcy. Bez tego elewacja nie może powstać.

  Problemy pojawiają się też na poziomie projektów. - Projekt Forum był przygotowany tak, że w jednej z sal nie domykają się okna. My nie możemy poprawiać projektu na własną rękę. Czekamy więc na zmianę projektu. A to trwa bardzo długo - słyszymy na budowie.

  Różnice zdań między Inżynierem budowy a wykonawcą mogą sprawić, że budynek nie osiągnie stanu surowego zamkniętego do zimy. - Gdybyśmy zdążyli, moglibyśmy kontynuować prace wykończeniowe zimą. Jeśli nie, opóźnienie przeciągnie się - mówi nam osoba pracująca przy powstaniu forum.

  Jak słyszymy w firmie Ove Arup, pełniącej z ramienia Wrocławskich Inwestycji obowiązki inżyniera kontraktu, różnice zdań między wykonawcą a nadzorcą są typowymi problemami, jakie pojawiają się przy każdej budowie.

  Wrocławskie Inwestycje wraz z wykonawcą: firmą Mostostal Warszawa czekają też na postanowienie Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Mostostal chce przesunięcia terminu oddania budowy. O ile?
  - Umowny termin zakończenia zostanie ustalony po uzyskaniu postanowień Sądu Arbitrażowego. Do tego czasu trudno jest ocenić realny termin zakończenia - mówi Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

  Przesunięcie wiosennego terminu nie jest jednak najgorsze. Dużo gorzej byłoby, gdyby budowy nie udało się oddać do końca 2013 roku. Do tego czasu Forum ma powstać zgodnie z umową, którą miasto podpisało z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dotację na budowę Forum z unijnych pieniędzy. Przekroczenie tego terminu mogłoby wiązać się z cofnięciem dotacji w wysokości 140 milionów złotych. Czy tak poważne opóźnienie jest możliwe?

  - Wszystko zależy od tego, jaka będzie zima. Przy łagodnej i krótkiej porze zimowej będziemy w stanie nadrobić chociaż część zaległości. Jeśli zima będzie długa i mroźna, znacznie opóźni to prace - stwierdza osoba realizująca budowę.

  Pierwotnie budowa miała się skończyć w 2012 roku i kosztować około 300 milionów złotych. Prace opóźniły się m.in. przez odkopanie przez archeologów fragmentów zabytkowego muru obronnego.

  Czytaj także

   Komentarze (37)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no jasne

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 22

   archeolodzy i "zieloni" zawsze górą w tym popieprzonym polskim prawie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   foguuli

   hoiloir (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 21

   nhưng tại sao chúng ta không bao giờ có thể làm cho nó thích?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @meloman,prawnik

   Biskupia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 26

   W tym mieście urbanistyka jest wyrazem obcym. Miasto staje się ciężarem do życia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy miasto pójdzie po rozum do głowy

   Ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 14

   Czy Mostostal w Polsce oddał jakąś budowę w terminie Podpowiem NIE Stadion Wrocław -wyrzuceni z budowy za opóźnienia Most na Rędzinie oddany po terminie Czy Mostostal zapłacił już karę z tytułu...rozwiń całość

   Czy Mostostal w Polsce oddał jakąś budowę w terminie Podpowiem NIE Stadion Wrocław -wyrzuceni z budowy za opóźnienia Most na Rędzinie oddany po terminie Czy Mostostal zapłacił już karę z tytułu opóźnienia ?? NFM dwukrotnie przełożony termin oddania obiektu Kiedy miasto pójdzie po rozum do głowy ?? O tym jak buduje Mostostal w Polsce nie wspominam wystarczy poczytać zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czytaj i mysl

   G (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 31

   Nie wiesz o czym mowa. Czytaj ze zrozumieniem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już dawno powinni pozbyć się Mostostalu

   Były podwykonawca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 63

   Mostostal Warszawa Firma która ostatnio jest usuwana po kolei z każdej budowy w Polsce Bodajże 12 września władze Lublina wyrzuciły Mostostal z budowy centrum onkologicznego Powód opóźnienia...rozwiń całość

   Mostostal Warszawa Firma która ostatnio jest usuwana po kolei z każdej budowy w Polsce Bodajże 12 września władze Lublina wyrzuciły Mostostal z budowy centrum onkologicznego Powód opóźnienia budowy,oraz złe zarządzanie budową Wystarczy porozmawiać z firmami podwykonawczymi które pracowały dla Mostostalu Opinie Syf na budowie,złe zarządzanie,prywata itp Przez NFM takich firm przewinęło się setki Poza tym na tej budowie od roku nie dzieję się nic !!! Tylko pozoracja prac Następna sprawa dlaczego firmy też uciekają z budowy Brak płatności Mostostal nie ma pieniędzy aby płacić za wykonane prace Nikt nie będzie pracował za darmo Miasto i tak będzie miało problem podejrzewam iż na koniec roku Mostostal Warszawa ogłosi upadłość A co do realnego terminu skończenia tej budowy na pewno rok 2014 Pod warunkiem że wejdzie tam firma która ostro zabierze się za budowę ,praca na trzy zmiany Pozdrawiam były podwykonawca z NFM zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zima

   m (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 38

   Jak zwykle o wszystkim zdecyduje ZIMA :)))))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Forum

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 30

   Pewnie znowu chcą wziąść jakiegoś podobnego do MB aby wykolegował podwykonawców jak na stadionie.
   Sami swoi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za duża kubatura jak na przeznaczenie

   a (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 36

   Ogromny gmach o ogrmomnych kosztach budowy, wyposażenia i utrzymania dla garstki melomanów muzyki symfonicznej, poważnej etc. Masakra planistyczna

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Potwierdza się błedna decyzja BRW

   meloman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 43

   Zauważaja bład lokalizacji NFM zwykli obywatele. Inzynieriia finasowa do d..., zarządzanie takie samo, a oceny dla Pana Dytkiewicza w prasie lokalnej bardzo dobre? Decyzja wciśniecia tak dużego...rozwiń całość

   Zauważaja bład lokalizacji NFM zwykli obywatele. Inzynieriia finasowa do d..., zarządzanie takie samo, a oceny dla Pana Dytkiewicza w prasie lokalnej bardzo dobre? Decyzja wciśniecia tak dużego budynku publicznego w miejsce dawnego małego muzeum za czasów Rzeszy Niemieckiej [zburzonego w czasie wojny] oraz likwidacja dużego forum-agory dla mieszkańców jest wadliwa i będzie dla nas ciężarem finasowym oraz spolecznym. Te chore pomysły zamknięcia dla ruchu kołowego jeszcze ul. Krupniczej kompromituje zespól BRW, więc dla kogo ma być to NFM, zapełnienie [1800+400+250 uczestnikow], 3 sal koncertowych musi się odbywać dolnoślazakami i wycieczkami melomanów z Czech i Niemiec, wrocławianie tego nie wypelnia, bo tym rodzajem rozrywki interesuje sie od 1 do 3% populacji. Jest taki plac, nazywany spolecznym, gdzie mamy obok Panoramę Racławicka, Muzeum Narodowe i gmachy publiczne, czy tam nie byłoby lepiej dostepne dla wygody obywateli? Ale tam jakiś firma Gottesman-Szmelcman wygrała konkurs urbanistyczny i bedziemy budować, na 19-to wiecznej siatce ulic , budy deweloperskie, jak np. na Drobnera, ktoś zarobi a ktoś straci? No kto straci -jak zwykle u nas społeczeństwo i zrujnowany budżet miasta, prawie jak w Wałbrzychu! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co to komu takie Forum

   Prawnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 38

   zakala w srodku miasta - bedzie straszyc - szkoda tego terenu sluzyl do rekreacji a teraz to wyglada
   tragicznie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama