Przerażające wyniki badań: Trujący alkohol zalewa Dolny...

  Przerażające wyniki badań: Trujący alkohol zalewa Dolny Śląsk

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dr Marcin Zawadzki bada w Zakładzie Medycyny Sądowej alkohol, który przynoszą wrocławianie. Spora część trunków jest skażona
  1/2
  przejdź do galerii

  Dr Marcin Zawadzki bada w Zakładzie Medycyny Sądowej alkohol, który przynoszą wrocławianie. Spora część trunków jest skażona ©fot. Janusz Wójtowicz

  Aż 40 na 300 butelek wódki skontrolowanych dotąd przez Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zawierało trujący izopropanol, stosowany w płynach do spryskiwaczy. Skażoną wódkę wrocławianie kupowali na Dworcu Świebodzkim oraz na targowiskach w okolicach granicy z Czechami oraz w czeskim Nachodzie. Uniwersytet Medyczny chce poinformować o sprawie policję.
  Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu bada alkohol bezpłatnie. Może go przynieść każdy mieszkaniec. Od poniedziałku z oferty skorzystało już ponad sto osób. Przynieśli głównie alkohol zakupiony w Czechach i na pograniczu. Bali się, że jest skażony śmiercionośnym metanolem, jak ten czeski. Przed gabinetami Zakładu ustawiały się kolejki. - Chyba można już mówić o panice - przyznaje dr Marcin Zawadzki, który bada alkohol.
  - Nasze badania wykazały, że metanolu nie ma. Ale za to okazało się, że po czeskiej aferze mamy teraz kolejną. Bo w butelkach, które do nas przyniesiono, pojawia się izopropanol. To alkohol, który służy na przykład do mycia szyb - tłumaczył jeszcze we wtorek dr Marcin Zawadzki. W środę w trzech butelkach stwierdzono obecność metanolu (czytaj więcej na ten temat).

  Do środy zbadano zawartość 300 butelek. Aż w 40 stwierdzono izopropanol. Z rozmów z wrocławianami, którzy dostarczyli butelki, wynika, że alkohol najczęściej kupowano w Kudowie-Zdroju i okolicznych miejscowościach oraz także w czeskim Nachodzie.

  Po wypiciu skażonego alkoholu zawierającego izopropanol nie grozi co prawda śmierć (jak w przypadku metanolu), ale można się ciężko rozchorować. Wystarczy wypić jeden kieliszek, żeby zapaść w stan, który dr Zawadzki porównuje do snu narkotycznego. Później przez kilka dni osoba, która spożyje zatrutą wódkę, czuje się fatalnie.

  Do końca tego tygodnia Zakład Medycyny Sądowej we Wrocławiu przygotuje raport o skażonym alkoholu i wyśle go policji.
  Badanie kolejnych podejrzanych trunków potrwa na pewno kilka dni.

  Nie wiadomo jeszcze, kto produkuje skażony izopropanolem alkohol. Wiadomo za to, że w Czechach można kupić butelki wypełnione lewym spirytusem z etykietami polskiego Polmosu. Ale na pierwszy rzut oka już widać, że to podróbka. Dla pewności w Zakładzie Medycyny Sądowej przebadano spirytus tej firmy zakupiony w sklepie we Wrocławiu. Nie był skażony.
  Od osób, które przynoszą alkohol do badania, naukowcy z Zakładu wiedzą, że sporo z nich kupuje podrabiane wódki podczas pobytu w sanatoriach. A jeden z mężczyzn przyznał, że kupił alkohol bez banderoli na wrocławskim targowisku przy dworcu Świebodzkim. Można tam dostać podrabiane trunki o kilka złotych tańsze niż w sklepach. Chętnych nie brak.

  W reakcji na czeską aferę z zatrutym alkoholem nasiliły się kontrole targowisk, sklepów i lokali. Jakie są efekty? - Gdy patrole sprawdzają targowisko, zawsze zwracają uwagę, czy sprzedawany jest nielegalny alkohol. Ale ostatnio takich przypadków nie stwierdzono - mówi Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji. Za to niedawno funkcjonariusze Izby Celnej rozbili nielegalną gorzelnię w podwrocławskiej gminie Długołęka.

  Kontrole przeprowadza też sanepid. Od połowy września do wczoraj do jego magazynów trafiło z dolnośląskich sklepów i lokali blisko 7 tys. butelek alkoholu z Czech. - Na razie nie zostały przebadane - mówi Magdalena Odrowąż- Mieszkowska, rzeczniczka sanepidu.

  Dolnoślązacy mogą też sprawdzać podejrzany alkohol w sanepidzie. Ale za badanie trzeba zapłacić 60 zł. Dlatego chętnych brak. Za nielegalny handel alkoholem grozi do dwóch lat więzienia.

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieprawda!!!!

   Lubiący wypić (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 21

   Niemiec,ruski i polak spotykaja diabła,przejdzie dalej ten który wypije litra gorzałki,,,
   niemiec-wypił i zasnął.Ruski-wypił i sie porzy,,,ał.Polak-wypił i pszedł sie napić.Sprawa zakupu w...rozwiń całość

   Niemiec,ruski i polak spotykaja diabła,przejdzie dalej ten który wypije litra gorzałki,,,
   niemiec-wypił i zasnął.Ruski-wypił i sie porzy,,,ał.Polak-wypił i pszedł sie napić.Sprawa zakupu w nahodzie czeskim spirytusku,nieosiagalny.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a to ciekawe....

   pit (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 15

   Ciekawe, bo przed chwilą w PR3 podali, że na 300 butelek zbadanych ok. 170 nie nadawało się do spożycia, w kilku był metanol a w reszcie izopropanol. Skąd różnica między 40 a 170???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zastanawia dlaczego mimo taniego alkoholu w czeskich sklepach był on kupowany na bazarach?

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 21

   i zastanawia dlaczego w kraju tak policyjnym jakim sa czechy władza przymykala oko na tego typu proceder... mysle ze stanowisko unii europejskiej winno byc jedno:absolutny nakaz wycofania i...rozwiń całość

   i zastanawia dlaczego w kraju tak policyjnym jakim sa czechy władza przymykala oko na tego typu proceder... mysle ze stanowisko unii europejskiej winno byc jedno:absolutny nakaz wycofania i przerobu całosci czeskiego alkoholu na paliwa zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wódka premium..

   Acid (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 20

   z bonusem snu narkotycznego na legalu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przestroga

   aga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 47

   Nie pijcie wódki w lokalach,barach,restauracjach - wszystko z przemytu bez banderoli trafia tam, bo zamawiając kieliszek, nie zobaczycie co z niego pijecie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nawet w sklepach przyklejają banderole i trefną sprzedają.

   Hetys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 27

   Już raz taką kupiłem za 60 zł ale była tak wstrętna że całe towarzystwo stwierdziło że paskudna.Dopiero druga butelka taka sama w tym samym sklepie kupiona/ sprawdzona przy ladzie i na oczach...rozwiń całość

   Już raz taką kupiłem za 60 zł ale była tak wstrętna że całe towarzystwo stwierdziło że paskudna.Dopiero druga butelka taka sama w tym samym sklepie kupiona/ sprawdzona przy ladzie i na oczach ekspedientki/ była właściwa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No to widzę, że Wrocław jeszcze straci na spadku spożycia ...- to się Długi ucieszy!!

   LOL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 39

   Mądrym pozostaje "piwonia" i to też nie ta lana tylko butelkowa!!!!!!!!!!!!!!! - najlepiej z polskich browcowni!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jabadabadu

   jabadabadu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 34

   kto kupuje wódkę na świebodzkim? hahahah chyba tylko żule

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jabadabadu

   jabadabadu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 23

   kto kupuje wódkę na świebodzkim? hahahah chyba tylko żule

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oni nas truja - sa wszedzie

   aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 42

   ida po nas ... ida .,.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co tu jest grane ? Tyle trucizny i jeszcze nikt nie umarł ?

   Lirek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 69

   Czyżby trucizny w alkoholu nie dotyczyły Polaków i tych na wschód od Polski ? Rekordy zawartosci alkoholu w krwi nalezą do Polaków i Rosjan.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?????

   Pioro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 43

   i z tego mamy byc dumni???

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama