Ciężki los eurosierot

  Ciężki los eurosierot

  Bernard Łętowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Krystyną Boratyńską, naczelnikiem wydziału społecznego Urzędu Miasta w Bolesławcu
  Powiat bolesławiecki jest drugim na Dolnym Śląsku, po kłodzkim, pod względem liczby eurosierot. Jak sobie z tym radzimy?

  Problemem często jest brak kontaktu z rodzicami. Do szkół na wywiadówki czy w wypadku przeskrobania czegoś przez ucznia przychodzą babcie takich dzieci, a ważny jest kontakt z rodzicami. Wszędzie wywieszamy informacje przypominające rodzicom, aby zostawiali pełnomocnictwa dla opiekunów swoich dzieci, aby ktoś mógł podejmować zgodnie z prawem decyzje dotyczące uczniów. To ważne nie tylko w szkołach, ale proszę sobie wyobrazić sytuację, w której dziecko trafia do szpitala i trzeba na przykład zrobić operację, której odbyć bez zgody rodziców lub opiekunów prawnych nie wolno.


  Jak szkoły sobie radzą w takiej sytuacji?

  Dyrektorzy szkół mówią o tym problemie na spotkaniach, wyjazdy to jednak decyzja rodziców i nie możemy jej zmienić. Możemy tylko starać się pomniejszać skutki i poświęcać więcej uwagi tym dzieciom. Mamy w mieście 11 świetlic i psychologa niemal w każdej szkole, który wie, że takim dzieciom ma poświęcać więcej uwagi.
  Pozostawione dzieci sprawiają problemy wychowawcze, zwłaszcza w gimnazjach. Niestety, te rozłąki odbijają się bardzo na dzieciach. Dzieci z Boguszowa to nie pierwszy taki przypadek, ale pierwszy, o którym jest głośno.

  Jesteśmy bezradni?

  Nie poradzimy sobie z tym problemem, dopóki rodzice będą lepiej zarabiać za granicą. Jeśli ktoś, kto ma u nas sprzątać czy opiekować się dziećmi, może pojechać tam i zarobić 1000 euro, to wybiera takie rozwiązanie nawet kosztem rozłąki z dziećmi. Możemy zrobić tylko tyle, aby dzieci były jak najmniej pokrzywdzone, nie mamy możliwości zatrzymania ich rodziców w kraju.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama