Staniszkis: U Kaczyńskiego występuje huśtawka nastrojów....

  Staniszkis: U Kaczyńskiego występuje huśtawka nastrojów. Szuka ciepła w PC

  Agnieszka Rybak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - U Jarosława Kaczyńskiego występuje huśtawka nastrojów. Wciąż bardzo cierpi po stracie brata, my tego elementu bliźniactwa nie rozumiemy. Potrzebuje ciepła, dlatego otacza się ludźmi z dawnego PC - mówi prof. Jadwiga Staniszkis w rozmowie z Agnieszką Rybak.
  Prof. Jadwiga Staniszkis

  Prof. Jadwiga Staniszkis ©Fot. Grzegorz Mehring/Polskapresse

  "PiS ma przyjęty model interpretacji z pominięciem faktów". Ta Pani diagnoza zrobiła prawdziwą karierę. Czy jednak podtrzymuje ją Pani, widząc, jak bardzo intensywnie - przy zamierzonej, jak zapewniał w "Uważam Rze" Adam Hofman, bierności PiS - sprawa Amber Gold jest relacjonowana przez media?
  Powiedziałabym, że właśnie w kontekście Amber Gold widać jeszcze bardziej wyraźnie, iż strategia przyjęta przez Prawo i Sprawiedliwość się nie sprawdza. PiS ma wizję ostro spolaryzowanej sytuacji politycznej, ale kiedy pojawiają się fakty typu Amber Gold - które można w tę wizję wbudować - nie robi tego. Nie wykorzystuje nowych faktów dla podbudowania starej tezy. A bez faktów diagnoza przedstawiana przez PiS nie przekonuje. Jest radykalna, a ludzie w kryzysie przede wszystkim chcą spokoju. Boją się, by ich status materialny się nie pogorszył.

  Ale dzięki temu, że lider PiS praktycznie "abdykował" i nie zabierał głosu, rolę drążących musiały przejąć media, nawet te rządowi przychylne. No i nie udało się tym razem sprowadzić sprawy do konfliktu Kaczyński - Tusk.
  Nie, ja to widzę zupełnie inaczej. Może to daleka analogia, ale odwołam się do sierpnia 1980 r. i strajku, który obserwowałam w Stoczni Gdańskiej. Analizowałam też wcześniejsze kryzysy. I one rozpływały się w sprawach lokalnych oraz drobnych ustępstwach. Szybko znajdywano odpowiedzialnych: ten majster, tamten majster. I problem się rozmywał.

  W sierpniu 1980 r. było inaczej. Dynamika społeczna - siedem milionów członków Solidarności w ciągu kilku tygodni - pojawiła się wtedy, gdy sytuację uogólniono. Ludzie zaczęli postrzegać sytuację jako czarno-białą. To było radykalne, ale jednocześnie proste: skanalizowało energię.
  W sprawie Amber Gold - poza krótkim okresem, kiedy nawet przyjazne Tuskowi media mówiły o kryzysie państwa - Platformie szybko udało się wypracować skuteczną strategię komunikacyjną. Sprowadzili wszystko do konkretu: konkretny kurator, konkretny prokurator, konkretna procedura. A w czasie wystąpienia w Sejmie Tusk dodał do tego abstrakcję: wolność i ryzyko w demokracji. Brak było kwestii jego odpowiedzialności - jako szefa PO - za układ, który ma monopol władzy w Gdańsku. A przede wszystkim - instytucjonalnej analizy państwa.

  Jaką narracją powinien zatem, Pani zdaniem, posługiwać się PiS?
  Uogólnić tę sprawę. Podkreślać, że Amber Gold to tylko jeden z objawów tego samego kryzysu państwa, o którym główna partia opozycyjna mówi od dawna. Powinien znaleźć wspólny mianownik sprawy Amber Gold z innymi konkretami, jak choćby zaniechaniem (i bezkarnością) otoczenia premiera w związku z tragedią smoleńską - na co zwróciła uwagę prokuratura, zamykając jednak wątek karny tej sprawy. Wspólnym mianownikiem mogłoby się też stać pokazanie stosunku do prawa jako sposobu ucieczki przez państwo od odpowiedzialności - choćby w kwestii niepłacenia podwykonawcom inwestycji drogowych. Uświadomienie ludziom, że brak godności państwa, jego niska jakość - w połączeniu z brakiem strategii rozwojowej - uderza właśnie w nich.

  Należało narrację nie tylko uogólnić, ale też powiązać z sytuacją jednostek. Obawa, żeby się nie pogorszyło, utrzymuje notowania PO. Należało zatem pokazać, że kryzys państwa jest kryzysem ludzi i spokój tu nie wystarczy. Właśnie spokój zagraża. A potem pójść o krok dalej. Przedstawić instytucjonalną alternatywę. I to już powinna być alternatywa merytoryczna, dotycząca zarówno sposobów zarządzania państwem, jak i strategii rozwoju gospodarczego. Takie oscylowanie między poziomami uogólnień i faktów utrzymywałoby zainteresowanie. I zmobilizowało energię społeczną.
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   U pani Prof. też jest huśtawka

   Gabriel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 76

   To co zarzuca Pani Prof. Panu Kaczyńskiemu posiada też Pani Prof.
   Niejednokrotnie fascynacja PIS-em aż do jego krytyki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Błędna rycerka?

   lesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 86 / 73

   Pani Staniszkis za wszelką cene chce przypodobać się Prezesowi. Bzdury jakie wygadywał poprzednio stonowały jej wypowiedzi. PiS nie ma nawet figuranta, żeby postawić go na jakiekolwiek stanowisko....rozwiń całość

   Pani Staniszkis za wszelką cene chce przypodobać się Prezesowi. Bzdury jakie wygadywał poprzednio stonowały jej wypowiedzi. PiS nie ma nawet figuranta, żeby postawić go na jakiekolwiek stanowisko. PiS z ochotą wypomina Tuskowi dziadka jednocześnie zapominają o ojcu Kczyńskich. Tusk nie przespał stanu wojennego natomiast Kaczyńscy i owszem. Warto zainteresować się dlaczego. Ciekawe dlaczego Macierewicz z Milczanowskim nie drążą tego tematu?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na kolana wali

   gasipies (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 84

   Przeczytałem i padłem na kolana z przerażenia. Zakładając, że to co pisze p. Staniszkis jest prawdą, wynika iż jesteśmy rządzeni przez bandę ludzi dbających o nasze Państwo tylko o tyle o ile daje...rozwiń całość

   Przeczytałem i padłem na kolana z przerażenia. Zakładając, że to co pisze p. Staniszkis jest prawdą, wynika iż jesteśmy rządzeni przez bandę ludzi dbających o nasze Państwo tylko o tyle o ile daje się ono doić. Ludzi cynicznych dbających tylko o własny interes, a wszelkie ruchy pro państwowe są wykonywane tylko wtedy gdy służą własnym interesom.
   Jakieś to przykre, smutne i depresujące. Jako konkluzja wychodzi mi tylko jedno, ostatnio, bez przekonania powiedziałem siostrzenicy, żeby z Polski wyjechała (kocham swój kraj.... choć chyba bez wzajemności i jest to coraz trudniejsze i bardziej bolesne).
   Teraz powiedziałbym to samo, tyle, że z większym przekonaniem, a układ niech sobie rządzi geriatrycznym społeczeństwem spolegliwych emerytów.
   Jest mi z tym artykułem źle, bardzo źle i przykro.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nic nowego

   lesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 64

   Każdy kto myśli, że kolejni rządzący coś zrobią ma i rację i jest jednocześnie w błędzie. Dla kraju nie zrobi nic ale dla siebie to i owszem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oto prawda!

   tylko PIS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 83

   Układy i spiski są na całym świecie, lecz szczególnie upodobały sobie nasz Kraj by mu szkodzić. A to za sprawą wiadomych sił na których pasku są krajowi i światowi masoni, liberalstwo,...rozwiń całość

   Układy i spiski są na całym świecie, lecz szczególnie upodobały sobie nasz Kraj by mu szkodzić. A to za sprawą wiadomych sił na których pasku są krajowi i światowi masoni, liberalstwo, postkomustwo, komustwo i wszelkiego palikotostwo. Musimy być czujni, musimy być stale "na warcie", musimy być silni wiara w naszego Pana Prezesa i w Ścisłe Kierownictwo i Szeroki Aktyw terenowy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aktyw?

   lesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 66

   Cieszy mnie, że jest ktoś kto wreszcie uczy się na przeszłości. Nie wstydźmy się dobrych wzorów. Do aktywu trzeba jeszcze dołączyć kolektyw i plenum gotowe.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co Ty bredziesz

   lesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 86

   Jaki PiS? Prezes jak widać jest człowiekiem mającym problemy psychiczne. Jako człowieka szkoda go. Ale skoro pcha się do polityki to musi się liczyć, że będziem musiał brać na siebie...rozwiń całość

   Jaki PiS? Prezes jak widać jest człowiekiem mającym problemy psychiczne. Jako człowieka szkoda go. Ale skoro pcha się do polityki to musi się liczyć, że będziem musiał brać na siebie odpowiedzialność. Szukanie na siłę spisków wymierzonych w Polskę to fantasmagorie i bajki dla ociężałych umysłowo. Taki kraj jak Polska może być co najwyżej małym polem spekulacji i nic ponad to. Prawda jest taka, że jesteśmy małym kraikiem z głupawymi rządzącymi i garstką nawiedzonych. Twierdzenie o "rzekomych siłach" jest żywcem wyrwane z minionego systemu i jedynie słusznej lini. Kaczyński słynie z mówienia czego czegoś o czym nie może powiedzieć. Zwykła dziecinada. Dla mnie władza, która będzie polska to taka co będzie dbać o swój naród a nie o względy np. Kościoła, Unii czy innych. Pierdoły o zamachu, spisku czy innej ciemnej sile skierowanej przeciw tzw. prawdziwym Polakach jest śmieszna. Prawdziwi Polacy dbają o Polskę a nie o względy Rydzyka. Bender z KUL-u dał wyraz poglądom tzw. prawicy - "Nie ważne czy Polska będzie biedna czy bogata - ważne żeby była katolicka". Niestety katolicka nie znaczy Polska. Musi dużo czasu upłynąć żeby wielu to zrozumiało. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bezstronna

   janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 79

   wspaniały bezstronny komentarz widac ze profesor swój wywód opiera na zimnej kalkulacji zna potężną siłę intelektualną pis jej liderów błaszczaka macierewicza hofmana czarnieckiego którzy dwiema...rozwiń całość

   wspaniały bezstronny komentarz widac ze profesor swój wywód opiera na zimnej kalkulacji zna potężną siłę intelektualną pis jej liderów błaszczaka macierewicza hofmana czarnieckiego którzy dwiema trzema decyzjami ekonomicznymi wyprowadza nie tylko polskę ale europę na prostą. to są ludzie którzy są państwowcami przewidują dziesiec kroków do przodu nie są mitomanami zajmowali wiele odpowiedzialnych stanowisk w sektorze bankowym oraz samorzadowym nigdy nie podejmowali żadnych decyzji pochopnie byli odważni szczególnie macierewicz w smoleńsku. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wierzysz w to co piszesz?

   lesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 77

   Czy ktoś jak Antem Macierewicz może być bezstronny? Ktoś kto z USA ściąga niby naukowca z NASA jak Binięda? Bidula miał udowodnić, że brzozy nie rosnął pod Smoleńskiem. I wyparował jak kamfora....rozwiń całość

   Czy ktoś jak Antem Macierewicz może być bezstronny? Ktoś kto z USA ściąga niby naukowca z NASA jak Binięda? Bidula miał udowodnić, że brzozy nie rosnął pod Smoleńskiem. I wyparował jak kamfora. Profesjonalizm jak w całym PiS. Antoś wystawił się na pośmiewisko. Jarek też tylko on ciągle jest pod wpływem. Napisałbym czego ale nie mogę. Dokładnie jak tzw. prezes.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ryba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 90

   a może kurdupel szuka prawdziwego męskiego ciepła i tylko wstydzi sie do tego przyznać a staniszkis tego ciepła mu niestety nie da i dlatego babina pieprzy tylko głupoty.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy rzeczona dama nie powinna założyć z wizjonerem Jackowski z Człuchowa spółkę S.A.

   pitbull (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 78

   Jednak na dzisiaj najlepsze są spółki komandytowo-akcyjne, bo wtedy i akcjonariusz incognito i akcje. Każdy projekt pt. „Jak zdołować i wykończyć PiS” sfinansuje bez wątpienia PO & Co.....rozwiń całość

   Jednak na dzisiaj najlepsze są spółki komandytowo-akcyjne, bo wtedy i akcjonariusz incognito i akcje. Każdy projekt pt. „Jak zdołować i wykończyć PiS” sfinansuje bez wątpienia PO & Co.. Biura po Amber Plichta przy Długie Ogrody w Gdańsku stoją puste, więc można podnająć. Równocześnie można zakupić całe wyposażenie Plichty od syndyka masy upadłościowej, jak; mahoniowe meble, złote klamki, telebimy 3D, skórzane fotele po 2 tys. euro każdy rodem z Izraela. Ale zakupu lepiej dokonać w „przetargu” z tzw. „wolnej ręki”, czyli po tych trzech odbytych wcześniej. Wówczas zakupy są zawsze za symboliczne grosze, albo złotówkę. Wystarczy popytać te osoby, które teraz dysponują milionowymi majątkami, ale tymi wypracowanymi przez wszystkich kiedyś w PRL. Jakieś podrasowane limuzyny Plichty są też gdzieś garażowane i wywoskowane na połysk. Przecież nie jest tak łatwo sprzedać od ręki 100 sztuk. Bo i rynek nasycony, no i wolny kupiec ma za PO znacznie mniej w kieszeni. Strategię rozwoju i ekspansji firmy można pozyskać u byłych menadżerów Plichty, którzy teraz są bezrobotni lub pochowani gdzieś tam po kątach. Korektę stylistyczną treści ogłoszeń promocyjno-reklamowych można pozyskać w GW. Oprawę fonii i wizualności można zlecić w T-vision-N. Albowiem doskonale sobie radzą, jeśli chodzi o afirmację PO, albo zdołowanie PiS. Dochody spółki przed opodatkowaniem można do woli zdeponować w bankach na Cyprus Island, na Cook Islands, na New Providence Island, na Aruba/Curacao/Cayman Islands, itp. Jeśli po wyciągi kont jest za daleko, wtedy jest bliżej do Switzerland & Luxembourg Bankers.

   Koncepcja spółki AG z stałą siedzibą w Gdańsku ma jeszcze taką zaletę, że blisko na Polanki i do Sopot, że stosowni kamerzyści T-vision-N i redaktorzy GW sami się zjawią w biurze. A wręcz, wystarczy nawet tylko puszczenie strzałki. Czyli raz na zawsze odpadnie takie obecne latanie po przeróżnych studiach i redakcjach. Co w wymiarze zdrowotnym pozwoli na stosowny odpocznek układu kostnego. Ponadto, każdego prezesa S.A. się wozi limuzyną a nie lokomocją PKP-Deutsche Bahn w 2-klasie. Wszystkie limuzyny - np. takie jak Jaguar, Range Rover i Land Rover, BMW, Q7, itp. - tudzież firmowe serwisy wraz z szoferem w stosownej liberii, odpisuje się z podatków. Czyli, jak z powyższego widać, pozostaje do załatwienia tylko akces Jackowskiego.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   .... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 96 / 66

   Panie detektywie, napisz pan coś o "Złotej"....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "cieplo w PC"

   rjk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 86 / 71

   chyba cieplo ognia siarki pielkiemnej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto zrozumiał ten wywiad?

   mar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 85

   Pani profesor mówi o sieciach ,układach itd. Tworzy bardzo spektakularne pojecia rezydentów rozgrywajacych w tym układzie. Dlaczego nie powie jest tak i tak. Otóż nie powie bo musiałaby z niekture...rozwiń całość

   Pani profesor mówi o sieciach ,układach itd. Tworzy bardzo spektakularne pojecia rezydentów rozgrywajacych w tym układzie. Dlaczego nie powie jest tak i tak. Otóż nie powie bo musiałaby z niekture sprawy pochwalic Tuska i co by wtedy jarek powiedział. A więc bznie w te swoje fantasmagoriezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wykształciuch

   TW Bolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 86

   Zwolenniku PO weż się za ortografię

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krok dalej p.Staniszkis svp

   ryszard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 77

   Wypowiedziala sie pani bardziej jako psycholog niz socjolog.Skoro tak,to prosze o "krok nastepny":kim sa osoby doznajace "hustawki nastrojow"...?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama