Minister: Prześwietlić salezjańskie gimnazjum. Psycholog: To...

  Minister: Prześwietlić salezjańskie gimnazjum. Psycholog: To uwłaczające zachowania

  Ewa Chojna

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na zdjęciach z otrzęsin widać, jak dzieci zlizują białą pianę z kolan księdza dyrektora

  Na zdjęciach z otrzęsin widać, jak dzieci zlizują białą pianę z kolan księdza dyrektora ©Fot. TVL ODRA

  Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas zleciła kontrolę w lubińskim gimnazjum salezjańskim. Na wyjaśnienia ze strony przełożonych dyrektora szkoły czeka również Rzecznik Praw Dziecka. Sprawę z urzędu bada także lubińska prokuratura, a psychologowie w całej Polsce biją na alarm.
  Na zdjęciach z otrzęsin widać, jak dzieci zlizują białą pianę z kolan księdza dyrektora

  Na zdjęciach z otrzęsin widać, jak dzieci zlizują białą pianę z kolan księdza dyrektora ©Fot. TVL ODRA

  - Ta sprawa zostanie bardzo dogłębnie wyjaśniona - zapowiada minister Szumilas. - Każdy nauczyciel, dyrektor czy organ prowadzący szkołę jest zobowiązany zapewnić działanie szkoły, w którym nie będą możliwe zachowania uwłaczające godności ucznia, ani uchybiające godności zawodu nauczyciela.

  O sprawie pisaliśmy w środę. Zdjęcia z otrzęsin pierwszoklasistów z Salezjańskiego Gimnazjum im. Dominika Savio w Lubinie zbulwersowała opinię publiczną.
  Na fotografiach widać dyrektora szkoły, ks. Marcina Kozyrę i klęczące przed nim dzieci. Dziewczynki i chłopcy dotykają twarzami jego nagich kolan, wysmarowanych białą pianą - przez jednych uważaną za bitą śmietanę (której opakowanie widać na zdjęciach) lub - jak twierdzą dzieci - piankę do golenia.

  Sprawa ujrzała światło dzienne po tym, jak fotografie ze szkolnej galerii pokazano w lubińskiej telewizji TVL Odra. Sprawą zainteresowały się ogólnopolskie media. Zdjęcia 14-latków pokazał wczoraj także jeden z brytyjskich serwisów internetowych.

  Takim zachowaniom ostro sprzeciwia się minister Krystyna Szumilas. Dlatego lubińskie gimnazjum skontrolują wizytatorzy z wrocławskiego Kuratorium Oświaty. Sprawę bada też rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie dolnośląskim. Podjęcia konkretnych kroków prawnych i wyciągnięcia ewentualnych konsekwencji w stosunku do osób kierujących szkołą domaga się również Artur Bramora, przewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

  O wyjaśnienia do przełożonych ks. Marcina Kozyry zwrócił się Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.
  - W relacji dorosły - dziecko, to dorosły określa jej granice i ponosi konsekwencje niewłaściwych zachowań. Dzieci nie powinny być angażowane w sytuacje dwuznaczne, które uwłaczają ich godności - powiedział nam. - Rolą pedagoga jest uczenie dziecka szacunku do drugiej osoby i samego siebie. Tu, niestety, stało się inaczej.

  Marek Michalak uczula również na to, że dzieci powinno się uczyć odmawiać. - Pamiętajmy, że wszyscy musimy bardzo intensywnie pracować nad tym, by dzieci w Polsce zaczęły zdawać sobie sprawę z tego, że autorytet nie może sobie pozwolić na wszystko - mówi. - Muszą wyrobić w sobie instynkt asertywności, który podpowie "stop", gdy ktoś będzie im narzucał coś, co uwłacza ich godności. Takie postawy trzeba wpajać od najmłodszych lat.

  Zaskoczeniem dla wielu jest również postawa uczniów i absolwentów szkoły oraz ich rodziców, którzy licznie podpisali się pod protestem w obronie księdza.

  - Obawiam się, że w naszym kraju wiedza na temat granic intymnych oraz ich przekraczania jest uboga. Dzieci zdobywają ją często w rodzinie lub od kolegów. Niepokojące jest w takim razie to, jak wygląda ta edukacja w domu. Bywa ona oparta o pornografię - mówi psycholog Agnieszka Wider-Wysoczańska. - W tym konkretnym przypadku granice przekroczono. Te zachowania są seksualne i uwłaczające. Dzieciom trzeba to wytłumaczyć - dodaje.

  Psycholog jest zaskoczona tym, że pedagog, dyrektor szkoły, a w dodatku ksiądz, zgodził się na taką zabawę i nie widzi w niej niczego złego.

  - Moim zdaniem przynajmniej część z tych dzieci doskonale wie, że pewnych rzeczy nie wolno im robić, a teraz ze względu na presję społeczną boją się o tym powiedzieć. Bezwzględnie ktoś powinien z nimi porozmawiać i wytłumaczyć, że w takiej sytuacji mogą czuć się upokorzone i mają mówić "nie".

  Mieszkańcy Lubina są zbulwersowani tym, co się działo na otrzęsinach u salezjan.
  - Nie chciałabym zobaczyć mojej córki na takim zdjęciu - mówi nam Danuta Serediuk.
  - Obrzydliwe. To zwyczajne poniżenie młodych ludzi. To nie jest ani zabawne, ani śmieszne. To jest ohydne.
  Ks. Marcin Kozyra nie odbiera telefonów od dziennikarzy. Niedostępny dla mediów jest również jego przełożony, ks. inspektor Alfred Leja z wrocławskiej Inspektorii Salezjan pw. św. Jana Bosko.

  Czytaj także

   Komentarze (58)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czemu ten artykuł nie jest w "piano"?

   zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 20

   Do piano z tymi "rewelacjami"!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdurne bicie klamliwej piany przez media

   iustus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

   Jak ktos widzi seks wzedzi bedzi go widzial nie tylko w kolanaach ale nawet w piance. To polskojezyczne acz antykatolickie media (teraz jasno widac ktore to sa) sa ochydne, bo same stworzymly sobie...rozwiń całość

   Jak ktos widzi seks wzedzi bedzi go widzial nie tylko w kolanaach ale nawet w piance. To polskojezyczne acz antykatolickie media (teraz jasno widac ktore to sa) sa ochydne, bo same stworzymly sobie skandal z niczego i walcza z nim zacieklazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proszę nie korzystać z opinii szarlatanów psychologicznych

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 16

   Nie jestem zwolennikiem takiego traktowania dzieci w szkole, ale błagam: proszę nie korzystać z pseudoautorytetów do komentowania sprawy. Co może wiedzieć o psychologii pani dr Agnieszka...rozwiń całość

   Nie jestem zwolennikiem takiego traktowania dzieci w szkole, ale błagam: proszę nie korzystać z pseudoautorytetów do komentowania sprawy. Co może wiedzieć o psychologii pani dr Agnieszka Widera-Wysoczańska, skoro sama - pracując na Uniwersytecie Wrocławskim - zajmuje się pseudonauką i jest psychologiczną szarlatanką? Cytuję z jej profilu na jednej ze stron internetowych: "dr Agnieszka Widera-Wysoczańska: trener NLP w zakresie psychoterapii The Society of NLP (USA). Współpracując z dr Christiną Hall (USA) od 1990 roku szkoli w zakresie zastosowania metody NLP w pomocy psychologicznej" (http://www.ptt-terapia.pl/czlonkowie-rzeczywisci/agnieszka-widera-wysoczanska/). Jeśli ktoś nie wie, NLP to jeden z podręcznikowych przykładów pseudonauki w psychologii, czyli jest to zbiór tez których skuteczności w terapii nie potwierdzają żadne badania empiryczne, a wręcz są one sprzeczne z dzisiejszą wiedzą naukową. (Zainteresowanym tematem polecam artykuł na temat NLP znanego demaskatora szarlataństw w psychologii, dra Witkowskiego: http://www.tomaszwitkowski.pl/attachments/File/O_sztuce_wbijania_gwo__dzi_-_NLP.pdf). Czy tylko taki "autorytet" zgodził się udzielić wywiadu redakcji GW? A może nie chciało się poszukać lepszych? Rozumiem, że redaktorzy mogą nie mieć specjalnego pojęcia o psychologii, ale w ten sposób rozpowszechniają bzdury, ośmieszają siebie jak i w ogóle tracą wiarygodność, bo jak tu wierzyć w prawdziwość innych danych zawartych w tekście?
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na granicy?

   loginNr1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 22

   Jest Pan zapewne wielkim autorytetem w dziedzinie psychologii tylko nie rozumiem dlaczego Pan się odwołuje do tej psychologii skoro w "przypadku lubińskim", aby go właściwie ocenić, wystarczy...rozwiń całość

   Jest Pan zapewne wielkim autorytetem w dziedzinie psychologii tylko nie rozumiem dlaczego Pan się odwołuje do tej psychologii skoro w "przypadku lubińskim", aby go właściwie ocenić, wystarczy umiejętność rozróżniania tego co jest moralnie poprawne od tego co poprawne nie jest. A nie jest poprawne balansowanie na granicy poprawności w przypadku, gdy chodzi o wychowanie młodzieży. I tyle.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Psychologia i "psychologia"

   taka prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 25

   Nie masz racji.O tym co jest moralne (inaczej mówiąc - dobre) a co nie decyduje się w oparciu o wiedzę naukową. Co może wiedzieć psycholog, który nie zna badań naukowych? Pewnie powie to co mu...rozwiń całość

   Nie masz racji.O tym co jest moralne (inaczej mówiąc - dobre) a co nie decyduje się w oparciu o wiedzę naukową. Co może wiedzieć psycholog, który nie zna badań naukowych? Pewnie powie to co mu pasuje ze względów politycznych .Przeczytaj uważnie wypowiedzi pani Widery - Wysoczańskiej i pomysl,dlaczego dziennikarz skorzystał z wypowiedzi psychologa a nie etyka. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   UWAGA!!!!!

   surogatka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 25

   POsuwacze,świńskie ryje i inna gawiedż POstbolszewicka odwraca uwagę od afer,złodziejstwa,szczucia Polaków na Polaków i siania nienawiści.Te świniaki od urbana to dziewice orleańskie,brzydzę się...rozwiń całość

   POsuwacze,świńskie ryje i inna gawiedż POstbolszewicka odwraca uwagę od afer,złodziejstwa,szczucia Polaków na Polaków i siania nienawiści.Te świniaki od urbana to dziewice orleańskie,brzydzę się tym bydłem!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ksiądz

   wach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

   czego chcecie od tego księdza zbereźniki sami nie jesteście lepsi!!!!!!!!!!!!!!!1

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmietanka z kolanka

   sweetsuzie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 29

   A gdzie jest godność tych dzieci ?? to już księdzu nie wystarcza całowanie po pierścieniach ?? Pycha, brak wstydu, zachłanność kleru nie znają granic... im się wydaje, że poddaństwo względem nich...rozwiń całość

   A gdzie jest godność tych dzieci ?? to już księdzu nie wystarcza całowanie po pierścieniach ?? Pycha, brak wstydu, zachłanność kleru nie znają granic... im się wydaje, że poddaństwo względem nich to atrybut wiary. Co za średniowiecze w ludziach nadal drzemie, że nie widzą w tym nic złego. Ten ksiądzunio na zbity ryj powinien wylecieć ze szkoły... ot sobie zabawy z dziećmi znaleźli ! A wszystkim tym, co uważają, że to nic złego proponuję sobie wyobrazić własną np. 14 letnia córkę podczas takiej zabawy, z rozkraczonym na fotelu księdzem, zapewne myślącym o tym, jak udekorować kościół
   !!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj tam oj tam

   Ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 32

   Przecież nie lizały jajek tylko kolanko.No przecież nic się nie stało.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pedofile

   emilia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

   Jezeli ksiedza maja taka wladze nad dziecmi, ze im kolanka lizaly, to maja i taka wladze, ze by i reszte lizaly, gdyby im kazano.Nie zapominajmy, ze to sa dzieci i sa pod opieka tych ksiezy, wiec w...rozwiń całość

   Jezeli ksiedza maja taka wladze nad dziecmi, ze im kolanka lizaly, to maja i taka wladze, ze by i reszte lizaly, gdyby im kazano.Nie zapominajmy, ze to sa dzieci i sa pod opieka tych ksiezy, wiec w jakis tam sposob od nich uzaleznione. A ponadto, jak latwo da sie wplynac na dzieci.W innych krajach prokuratura od razu wytoczylaby proces o seksualne molestowanie. I slusznie. Do wiezienia takich "ksiezy",ktorym najwidoczniej brakuje powolania. I to nie kara pieniezna. PÜozbawic wolnosci na kilka lat. Pedofile.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zaślepieni kościołem poświęcają psychikę swoich dzieci

   Andrzej ojciec dzieci, nie dyrektor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 22

   proszę bardzo, to linki do zagranicznych odnośników do tego skandalicznego wydarzenia, właściwie ciągu wydarzeń:
   http://dofiga.net/?post=14555
   http://www.liveleak.com/view?i=064_1348043182...rozwiń całość

   proszę bardzo, to linki do zagranicznych odnośników do tego skandalicznego wydarzenia, właściwie ciągu wydarzeń:
   http://dofiga.net/?post=14555
   http://www.liveleak.com/view?i=064_1348043182
   Proszę zwrócić uwagę w jakim kontekście zamieszczono jedna z wiadomości, tylko proszę bez wyrazów oburzenia, te warto skierować w kierunku chorego grona "nauczycieli" "dyrektora" "pedagoga" tej zwyrodniałem placówki.
   Warto, kto zna języki, poczytać komentarze, warto poznać co inni myślą o takich postawach.
   A wami, obrońcy księdza od smietanki i wkrecania dzieci w niestosowne zachowania mam gęboko w d....
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do andrzeja ojca dzieci

   eree (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 26

   w d... to ty masz rozum.
   to nie jest zagraniczna prasa tylko zagraniczne brukowce. warto znać nie tylko języki, ale wiedzieć kiedy go nie używać. zwyrodniałe jest oskarżanie bez poznania sprawy....rozwiń całość

   w d... to ty masz rozum.
   to nie jest zagraniczna prasa tylko zagraniczne brukowce. warto znać nie tylko języki, ale wiedzieć kiedy go nie używać. zwyrodniałe jest oskarżanie bez poznania sprawy. obrońca dziecizwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   piźniety

   Yeti (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 14

   ale ci pizło w dekiel! Pewnie tez kolanka wystawiasz.... ze śmietanką!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skąd na tym forum tylu obrońców pedofilii?

   Normalna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 29

   Całowanie zboka w kolano to PEDOFILIA, a nie tradycja, zwyczaj czy zabawa. Ludzie, opamiętajcie się.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nienawisc odbiera rozum

   iustus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 22

   Pedofilia jest zachowaniem seksualnym, a takowe w tej sytuacji sobie wymyslaja kryptozboki jak Wojewodzki, palikot i sld-polszewia!
   Nienawisc do religii odebrala juz wam czalkiem rozum jak w KRLD!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Namnożyło się tych pedofili

   DIM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 15

   Nawet na obozach żeglarskich
   http://www.sp1.czersk.pl/sp1/newsx.php?readmore=733#

   Dla niektórych pogłaskanie dziecka po głowie byłoby już pedofilią.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prośba

   Andrzej ojciec dzieci, nie dyrektor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 21

   Proszę o jakieś zdjęcie z twoją córką czy wnuczką zlizującą łysemu facetowi, na kolanach i z kolan, bita śmietanę, ok ?Możesz zamieścić na jakimś darmowym hostingu zdjęć, to tylko zabawa , ok...rozwiń całość

   Proszę o jakieś zdjęcie z twoją córką czy wnuczką zlizującą łysemu facetowi, na kolanach i z kolan, bita śmietanę, ok ?Możesz zamieścić na jakimś darmowym hostingu zdjęć, to tylko zabawa , ok ?Bardzo proszę !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ksiądz może więcej

   lili (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 25

   gdyby takie rzeczy działy się w typowej, świeckiej szkole publicznej już dawno dyrektor, nauczyciele i wszyscy zarządzający trafiliby pod sąd, a szkoła miałaby taką kontrolę, że by pióra fruwały....rozwiń całość

   gdyby takie rzeczy działy się w typowej, świeckiej szkole publicznej już dawno dyrektor, nauczyciele i wszyscy zarządzający trafiliby pod sąd, a szkoła miałaby taką kontrolę, że by pióra fruwały. Ale że szkoła jest katolicka, prowadzona przez księżulków to się sprawie ucina łeb - ksiądz w naszym kraju nadal może więcej i nadal jest bogiem - zwłaszcza w małych miejscowościach. Ciekawe co następnym razem obleje sobie pan ksiądz śmietanką czy pianką i każe dziewczynkom i chłopcom zlizywać i klękać... Dla mnie jest to poniżające i szokujące, osoba która na to pozwoliła i która to usprawiedliwia i tłumaczy powinna stanąć przed sądem i dostać zakaz jakichkolwiek kontaktów z nieletnimi!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   liczą się fakty

   już nie czytelniczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 16

   Ciekawe co następnym razem obleje sobie pan ksiądz śmietanką czy pianką i każe dziewczynkom i chłopcom zlizywać i klękać... Dla mnie jest to poniżaj ące - no raczej nie bardziej niż pomówienia....rozwiń całość

   Ciekawe co następnym razem obleje sobie pan ksiądz śmietanką czy pianką i każe dziewczynkom i chłopcom zlizywać i klękać... Dla mnie jest to poniżaj ące - no raczej nie bardziej niż pomówienia. jest to porównywane sytuacji która nie miała miejsca do twoich zaburzonych wyobrażeń i łączenie tej sytuacji. od strony psychologii to się nazywa choroba psych, a od strony prawnej - pomówienie i za to moźna karać. Nie wolno rozgłaszać też nieprawdziwych informacji, nie brać pod uwagę drugiej strony, nazywać bezzsasadnie kogoś zbokiem lub pedofilem bo to jest karalne. Kuba Wojewódzki jest nazywany skandalistą. A przecież to jemu wszystko się kojarzy, dostał już wiele kar finansowych, upomnień, robi dalej to samo i jakoś nikt nie podnosi larum. Jesteście głupcami, bo tylko głupiec ocenia pozornie, na podstawie zdjęcia, bez zbadania sprawy wydaje fałszywe wyroki. Głupcy, dumni z siebie głupcy.
   A gazety - szmatławca więcej w moim domu nie ujrzymy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama