Trudne początki

  Trudne początki

  Rafał Bubnicki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dolnośląskiego Konkursu Filmowego nie można oceniać przez pryzmat jednego filmu.
  Dzięki rozstrzygniętemu po raz pierwszy w tym roku Dolnośląskiemu Konkursowi Filmowemu trzy filmy pełnometrażowe otrzymały wsparcie finansowe od samorządów Wrocławia i Dolnego Śląska. Ta inicjatywa powinna być wspierana, zwłaszcza że jest jednym z pierwszych tego rodzaju przedsięwzięć w Polsce, testującym rozwiązania od dawna znane w "starej" Unii Europejskiej. Spotkała się jednak z atakami, których wspólnym mianownikiem jest niezrozumienie reguł rządzących konkursem.

  Dolnośląski Konkurs Filmowy to odpowiednik regionalnych funduszy filmowych w krajach europejskich. Ich celem - obok promocji regionów poprzez usytuowanie akcji filmów w plenerach danego regionu oraz podejmowanie lokalnej tematyki - jest wydatkowanie w regionie pieniędzy od samorządów. Regulamin Dolnośląskiego Konkursu Filmowego przewiduje, że producent wybranego filmu musi wydać w województwie 50 procent budżetu.

  Jeśli samorządy Wrocławia i Dolnego Śląska dokładają do filmu 600 000 złotych, a budżet filmu wynosi 3 500 000 złotych, to 1 750 000 zł musi zostać wydane w regionie. Oznacza to, że producent, realizując film na Dolnym Śląsku, musi zatrudniać firmy i ludzi związanych z branżą filmową, mieszkających na Dolnym Śląsku i płacących tutaj podatki. Korzyści są zatem podwójne: promocyjne i gospodarcze.

  W tym roku Dolnośląski Konkurs Filmowy ogłoszony został w połowie lipca. Połączono w nim fundusze z budżetu województwa i jego stolicy (po 1 000 000 zł) i jest to obecnie największy tego rodzaju konkurs w Polsce. Województwo dolnośląskie i Wrocław, przyznając pieniądze filmom, stają się ich koproducentem. Aby zminimalizować koszty obsługi konkursu, marszałek województwa w porozumieniu z prezydentem Wrocławia postanowili nie tworzyć nowej instytucji, ale powierzyć jego obsługę i związane z koprodukcją rozliczenia Odrze-Film. Zastępca dyrektora tej instytucji odpowiada za przeprowadzenie konkursu i jest przewodniczącym komisji konkursowej.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama