Aresztowany order

  Aresztowany order

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Małżonkowie na brylantowe gody bez medalu. Urzędnicy zatrzymali go w szufladzie.
  Państwo Cecylia i Franciszek Pawlusowie z Wołowa nie doczekali się medalu, który w lutym 2005 roku przyznał im ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Odznaczył ich za długoletnie pożycie małżeńskie. Wołowianie razem w jednym związku przeżyli ponad 60 lat. Odznaczenie miał wręczyć uroczyście burmistrz Wołowa Witold Krochmal, były wojewoda dolnośląski. Niestety, do dzisiaj medal leży w szufladzie w magistracie.
  - Ojciec zmarł w marcu 2005 roku, a mama - pod koniec sierpnia tego roku, był więc czas, żeby medal otrzymali - tłumaczy Andrzej Pawlus, syn Cecylii i Franciszka.

  Sprawa jest o tyle intrygująca, że jest on radnym miejskim w Wołowie. W opozycji do burmistrza Krochmala.
  - Andrzej krytykuje go, dużo pyta i chyba dlatego jest niewygodny - zastanawia się jeden z wołowskich radnych. - Przepychankę z medalem można odebrać w kontekście politycznym.
  Pawlus startował do rady zawsze z listy SLD, natomiast burmistrz Witold Krochmal ma prawicowe korzenie. Wojewodą został z listy Akcji Wyborczej Solidarność (AWS).

  Dlaczego ponad trzy lata czekał z wręczeniem medalu najpierw rodzicom, a potem matce radnego? Trudno zrozumieć - tym bardziej że to wołowski Urząd Stanu Cywilnego wystąpił do ówczesnego wojewody z wnioskiem o nadanie medalu państwu Pawlusom.
  - Kierownik USC kontaktował się z rodziną po śmierci pana Franciszka, ale nie uzyskał odpowiedzi, w jaki sposób medal miałaby odebrać - tłumaczy dziś burmistrz Wołowa.
  Andrzej Pawlus:
  - To nieprawda. Nikt się z mamą nie kontaktował, a ja dopominałem się o to odznaczenie nawet na sesjach.

  Choć obaj panowie widzą się przynajmniej raz w miesiącu, USC wysłał w listopadzie specjalne pismo.
  - Nadal nie mamy żadnej odpowiedzi na nie - mówi Krochmal.
  Pawlus już napisał skargę do kancelarii obecnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także do wojewody.
  - Z takim przypadkiem się jeszcze nie spotkaliśmy - dziwi się Dagmara Turek-Samól, rzeczniczka wojewody. - Od-znaczenia wraz z legitymacją wręcza się osobie odznaczonej w ciągu 6 miesięcy od daty podjęcia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o jego nadaniu.
  Czy burmistrz może ponieść jakieś konsekwencje? Okazuje się, że żadnych. Przepisy w ogóle nie przewidziały takiej sytuacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wołów

   wołowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   Polecam www.mworld.jun.pl tam sporo o całym powiecie wołowskim.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama