Wrocław: Koło katedry ruszyła budowa hotelu

  Wrocław: Koło katedry ruszyła budowa hotelu

  Marcin Moneta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Koło katedry ruszyła budowa hotelu
  1/3
  przejdź do galerii

  ©fot. Tomasz Hołod

  Mimo trudnych czasów deweloperzy będą budować nowe hotele we Wrocławiu. Na działce przy placu Katedralnym 9, na Ostrowie Tumskim (w miejscu dawnej przychodni) trwają prace przygotowawcze pod budowę nowego czterogwiazdkowego hotelu, który pierwszych gości ma przyjąć w 2015 roku. Wartość inwestycji to 100 mln zł.
  - Gdybyśmy nie postrzegali Wrocławia jako atrakcyjnego rynku, to byśmy się tego zadania nie podejmowali. Jesteśmy przekonani, że jest miejsce na nowe hotele w tym mieście - tłumaczy Michał Borowski, prezes firmy Tacit Development.

  Spółka już kilka lat temu miała budować na Ostrowie Tumskim, wtedy miał tam powstać 5 gwiazdkowy hotel Rialto, jednak z planów nic nie wyszło. Firma zapłaciła dotkliwe kary finansowe dla miasta za niewywiązanie się z umowy.
  Obecnie deklaruje, że będzie inaczej - Nie chcę o tamtej sprawie mówić. Dziś mamy grupę kapitałową i nie ma żadnych problemów z finansowaniem. Budujemy też luksusowy apartamentowiec Cosmopolitan w Warszawie. Jeśli chodzi o Wrocław, hotel zostanie przeprojektowany. Będzie miał więcej pokoi. Stawiamy też na sale konferencyjne, bankiety a nawet wesela, ze względu na lokalizację - tłumaczy Barański.

  Obiekt ma mieć 170 pokoi, dużą salę bankietowo - weselną na 400 osób. Będzie miał 4 gwiazdki. Inwestor deklaruje, że wkrótce przedstawi wizualizacje, na razie projekt jest przygotowywany. Musi być też zaakceptowany przez konserwatora zabytków.  Na samej działce natomiast już trwają prace przygotowawcze pod budowę. Hotel będzie miał 5 pięter, będzie to obiekt o architekturze nowoczesnej, ale dobrze wpisującej się w zabytkowe otoczenie budynków na Ostrowie Tumskim.

  Na tym jednak nowe inwestycje hotelowe we Wrocławiu się nie kończą. Niedawno pisaliśmy o budowie nowego hotelu przy ul. Piotra Skargi, tuż przy IX liceum. Tam prace są już zaawansowane. Obiekt typu Bed and Breakfast na 140 pokoi ma być gotowy w przyszłym roku.

  Z kolei nieoficjalnie wiadomo, że jeden z wrocławskich developerów znany mi.in. z inwestycji mieszkaniowych w Wysokiej i Bielanach Wrocławskich teraz przymierza się do budowy dwóch hoteli. Jednego w Sulistrowicach, a drugiego przy ulicy Dmowskiego 17. Inwestor na razie nie chce jednak komentować swoich planów, tłumacząc, że musi mieć załatwione wszystkie niezbędne formalności.

  Wiadomo że kompleks nad zalewem w Sulistrowicach ma kosztować 38 mln zł. Będzie miał 68 pokoi dla 136 osób, cztery pomieszczenia restauracyjne w tym bistro oraz bar, cztery sale konferencyjne dla 360 gości oraz część wypoczynkową(wellness, spa, fitness) na 190 osób. Planowane otwarcie obiektu to III/IV kwartał 2014 roku. Inwestor stara się o unijne dofinansowanie przedsięwzięcia.

  Dlaczego deweloperzy mimo ciężkich czasów jednak decydują się na nowe inwestycje hotelowe we Wrocławiu? Być może dlatego, że postrzegają stolicę Dolnego Śląska jako atrakcyjny rynek dla nowych hoteli. Wg danych, którymi dysponuje wrocławski GUS, liczba turystów w mieście z roku na rok rośnie. W maju 2012 miasto odwiedziło ponad 80 tys. ludzi, jeszcze 2 lata temu było ich w tym samym okresie 60 tys. Do tego inwestorzy liczą, że po Euro 2012 zainteresowanie miastem wzrośnie. Podczas mistrzostw - wg informacji miejskich urzędników - Wrocław odwiedziło nawet 700 tys. kibiców.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Wolfgang

   Krawiecka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 26

   Prokuratorzy to śmierdzące lenie.........nic nie robią chcą średniej płacy Unijnej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Niesamowite

   Biskupia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 23

   Dlatego gospodarka się nie rozwija, gdyż bydło siedzi w urzędzie. Co się zaś tyczy pozwolenia na budowę i konserwatora zabytków Hawrylak, zapraszam do obejrzenia dwóch budów na jednej działce,...rozwiń całość

   Dlatego gospodarka się nie rozwija, gdyż bydło siedzi w urzędzie. Co się zaś tyczy pozwolenia na budowę i konserwatora zabytków Hawrylak, zapraszam do obejrzenia dwóch budów na jednej działce, Biskupia i Krawiecka Akme Wiśniewski. Obie budowy nie maja kompletu dokumentów. Nic nie pozostaje jak życzyć tym bydlakom, aby tym którym służą, okradli ich dokładnie tak samo jak oni dziś okradają swoim postępowaniem obywateli.............. We Wrocławiu panuje tak ogromne bezhołowie, ze trudno już mówić o jakimkolwiek prawie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hotel na 5 pięter, o wydumanej "architekturze nowoczesnej" o rzut kamieniem od katedry

   Wolfgang (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 27

   ja bym juz szykował prokuraturę dla woj. konserwatora zabytków. Przecież to jakiś gruby przekręt.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na reszcie!!!

   elo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 40

   Kibel i noclegownia dla menel zostają zamknięte. Wieczorami to cuchnęło w tym miejscu niemiłosiernie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z tym bulwarem spacerowym obok tej budowy?

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 42

   Ostatnio szedłem tamtędy i bulwar spacerowy był zamknięty, a na nim stały jakieś budy. Czy ten bulwar wróci i zostanie ponownie otwarty, czy ten teren też będzie częścią tego hotelu? Jeśli przyszły...rozwiń całość

   Ostatnio szedłem tamtędy i bulwar spacerowy był zamknięty, a na nim stały jakieś budy. Czy ten bulwar wróci i zostanie ponownie otwarty, czy ten teren też będzie częścią tego hotelu? Jeśli przyszły hotel zabierze ten teren i nie będzie tam bulwaru spacerowego, to mi się to bardzo nie podoba. To był uroczy zakątek z bardzo ładnymi widokami na Odrę i panoramę miasta.

   A co do tych prac przygotowawczych, to oby nie skończyło się to tak samo jak z Hiltonem koło poczty głównej. Wykopią dziurę pod fundamenty i na tym się skończy i nie będzie ani hotelu, ani uroczego bulwaru spacerowego, tylko kolejna wielka dziura.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobrze, że będą budować

   mante (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 50

   Akurat dobrze, że tam coś powstanie. Lepsze to niż dziura w ziemi, mogliby też w końcu z Hiltonem coś zrobić, bo ten teren straszy niemiłosiernie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niesamowite

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 45

   "na razie projekt jest przygotowywany. Musi być też zaakceptowany przez konserwatora zabytków. "
   To na jakiej podstawie prawnej trwają "prace przygotowawcze" czyli inaczej mówiąc roboty budowlane....rozwiń całość

   "na razie projekt jest przygotowywany. Musi być też zaakceptowany przez konserwatora zabytków. "
   To na jakiej podstawie prawnej trwają "prace przygotowawcze" czyli inaczej mówiąc roboty budowlane.
   Każdy kto budował dom, wie, że bez prawomocnego pozwolenia to nie można robić nic. Ale widocznie niektórym można - robić, kopać dziury , a kogoś innego się męczy o okno dachowe czy o 2 metry ścianki działowej z płyty gipsowej.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wykopią po prostu kolejną dziurę

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 47

   I będzie to samo co z Hiltonem koło poczty głównej. Na 99,9% tak będzie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama