Afera z budynkiem farmacji. Uczelnia sprzedała go tanio,...

  Afera z budynkiem farmacji. Uczelnia sprzedała go tanio, teraz miasto zmieni charakter budynku?

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Afera z budynkiem farmacji. Uczelnia sprzedała go tanio, teraz miasto zmieni charakter budynku?

  ©Paweł Relikowski

  Biura, hotel lub gastronomia zamiast budynków naukowych? W 2007 r. rektor Akademii Medycznej zwrócił się do miasta o zmianę charakteru użytkowania budynku przy ul. Grodzkiej 9. Chciał, żeby tereny uczelni były przeznaczone na działalność usługową, handel i mieszkalnictwo. Prezydent nie zdecydował się na zmiany. Uczelnia sprzedała więc nieruchomość o wiele taniej niż mogła. Trzy miesiące po sprzedaży nieruchomości miasto zgodziło się przystąpić do prac nad planem.
  Afera z budynkiem farmacji. Uczelnia sprzedała go tanio, teraz miasto zmieni charakter budynku?

  ©Paweł Relikowski

  Na posiedzeniu komisji architektury rady miejskiej było gorąco. Większość radnych miała wątpliwości dotyczące projektu uchwały w sprawie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Grodzkiej. Ostatecznie pięciu na siedmiu głosowało przeciwko przyjęciu tego projektu.

  Emocje wzbudził budynek przy ul. Grodzkiej 9. To dawna siedziba farmacji Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia przez kilka lat próbowała sprzedać ten gmach. Szczęście uśmiechnęło się do Uniwersytetu w kwietniu 2013 r. Budynek udało się sprzedać za ponad 5 mln zł, choć uczelnia miała nadzieję, że uzyska prawie 10 mln.

  Do tej pory według planu mogły tam być prowadzone działania w zakresie nauki. Spółka, która jest właścicielem nieruchomości, zwróciła się więc do miasta o zmianę charakteru użytkowania. Według projektu uchwały, jeżeli zostanie ona przyjęta przez radę, w budynku będą mogły powstać na przykład biura, hotel lub gastronomia.

  - Sytuacja jest dla mnie co najmniej wątpliwa - mówiła Katarzyna Obara-Kowalska, radna z Klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą. Przedstawiła historię transakcji. - Rektor Akademii Medycznej zwrócił się w 2007 r. o zmiany w planie. Chciał, żeby tereny uczelni były przeznaczone na działalność usługową, handel i mieszkalnictwo. Miasto odpowiedziało mu dopiero po 13 miesiącach. W piśmie uwzględniono prośbę, jeżeli chodzi o tereny przy ul. Poniatowskiego i Dyrekcyjnej, w innych przypadkach, także Grodzkiej, prezydent nie zdecydował się na zmiany. Uczelnia sprzedała więc nieruchomość o wiele taniej, niż mogła. Budynek kupiła spółka z kapitałem zakładowym 5 tys. zł. A kilka miesięcy po zakupie nieruchomości miasto zgodziło się przystąpić do prac nad planem - dodaje Obara.

  Budynek kupiła spółka Terra Contor Polska, a transakcję obsługiwała firma JP Weber. - JP Weber jest wspólnym mianownikiem dla tej sprawy i dla sprzedaży fabryki Fagor Mastercook. Firma reprezentowała w tej sprawie Boscha, który kupił fabrykę. Przypadek? Nie sądzę - dodała radna. Wszystkie te firmy łączy osoba jednego przedsiębiorcy. To właśnie on przekazał darowiznę 100 tysięcy złotych na balu charytatywnym Rafała Dutkiewicza i jego małżonki. Zbieżność tę zauważyła była syndyk Fagora - Teresa Kalisz. Napisała o tym do Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i sędziego komisarza. "Kancelaria prawna, która reprezentuje firmę Bosch w negocjacjach związanych z zakupem wrocławskiej firmy Fagor Mastercook, przekazała spektakularną darowiznę w kwocie 100 tysięcy złotych na balu charytatywnym Rafała Dutkiewicza i jego małżonki" - pisała Kalisz.

  - Znam problemy Akademii Medycznej. Dla uczelni, która ma ogromne długi, każde dodatkowe 100 tysięcy złotych jest na wagę złota. Na początku budynek ten chciano sprzedać o wiele drożej, ale nie było chętnych właśnie ze względu na miejscowy plan - mówi radny Sebastian Lorenc, jednocześnie rzecznik Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 we Wrocławiu. - Takie działanie to ewidentne faworyzowanie grupy inwestorów w mieście - twierdził na komisji Lorenc.

  Radny Marcin Krzyżanowski (PiS) powiedział, że nie wierzy w przypadki i zwykłe zbiegi okoliczności.
  Takiego zdania nie podzielał za to radny Jerzy Skoczylas (klub Rafała Dutkiewicza z Platformą). Odpowiadając Lorencowi na zarzuty, że miasto faworyzuje pewną grupę wyborców, mówił, że nie widzi w tej sprawie problemu.

  Anna Sroczyńska, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia, tłumaczyła, że wniosek uczelni dotyczył kilkunastu nieruchomości. Zapewniała, że wnioski są zawsze rozpatrywane w miarę możliwości szybko i z tego nie powinno się robić zarzutu.

  Według Sroczyńskiej, miasto nie może składać inwestorom obietnic nad wyrost, jeżeli nie jest w stanie w określonym czasie zmienić planów. A tu nie ma pewności, że po obecnie planowanych zmianach, wartość nieruchomości sprzedanej wcześniej za ponad 5 mln zł wzrośnie.

  - Proszę nie wiązać naszej kancelarii z przedsiębiorcami, którzy mają pewne wyjątkowe cele biznesowe z rozwojem tego miejsca, a są przez nas reprezentowani. To są różne rzeczy. W naszej kancelarii obsługujemy 200 zagranicznych przedsiębiorców, którzy w Polsce widzą możliwość rozwoju - powiedział nam Marcin Dudarski, partner zarządzający w spółce JP Weber.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (54)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grupa

  Przyjaciol z Syrii (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Szukamy budynku aby sie osiedlic,Jedziemy do Was! moze byc budynek z przeznaczeniem "szkolnictwo" zrobimy tam szkole ISIS (panstwa islamskiego) a potem pojdziemy w swiat ale przyjda nastepni -...rozwiń całość

  Szukamy budynku aby sie osiedlic,Jedziemy do Was! moze byc budynek z przeznaczeniem "szkolnictwo" zrobimy tam szkole ISIS (panstwa islamskiego) a potem pojdziemy w swiat ale przyjda nastepni - tylko nam udostepnijcie budynekzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe czy CBA podzieli zdanie przedstawiciela kancelarii

  wrocek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Nie wiem czy dobrze pamietam ale tez jakos dziwnie radni Dutkiewicza zmieniali na szybko plan zagospodarowania przestrzennego dla inwetycji na dworcu PKS przy suchej/borowskiej/dyrekcyjnej.
  Ciekaw...rozwiń całość

  Nie wiem czy dobrze pamietam ale tez jakos dziwnie radni Dutkiewicza zmieniali na szybko plan zagospodarowania przestrzennego dla inwetycji na dworcu PKS przy suchej/borowskiej/dyrekcyjnej.
  Ciekaw jestem czy tam tez panowal zbiego okolicznosci?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gra

  Muzyka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  lepiej aby na dworcu siedzialy menele, to odpowiadaloby 90% grupy tu komentujacych, majacych wspolny mianownik

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Białe rękawiczki "

  J 23 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Tak obecnie robi się interesy , wszystko zgodnie z prawem lub na granicy prawa.Co nie jest zabronione jest dozwolone .Kto komu broni dać "darowiznę" ? .Przypadki gonią przypadki .Spółka z kapitałem...rozwiń całość

  Tak obecnie robi się interesy , wszystko zgodnie z prawem lub na granicy prawa.Co nie jest zabronione jest dozwolone .Kto komu broni dać "darowiznę" ? .Przypadki gonią przypadki .Spółka z kapitałem 5 tysięcy wykłada 100 tysięcy ,póżniej reprezentuje nabywcę i doprowadza do transakcji .Ta sama spółka doprowadza do wstępnej transakcji przejęcia Fagora za sumę śmieszną i żenującą ,przypadek ?.Niestety takie przypadki są na porządku dziennym .Dzisiejszy biznes to jedna wielka sitwa połączona z polityką .Zawsze ktoś pod kogoś jest "podłączony ",bez znajomości i dużej kasy nikt nie zrobi dobrego interesu ,interesu zrobionego w "białych rękawiczkach "zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kasa misiu, kasa...

  Ciekawska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Kolejny przekręt na akademii medycznej?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  białe

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Niby wszystko ok. Zgodnie z prawem i kulturalne. Ale mam ciągle takie dziwne wrażenie że ktoś się uśmiecha, a za plecami pokazuje mi F u c k off. Ale to tylko takie wrażenie prawda ?!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biale

  Biale (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 11

  No masz wyobraznie prawda, a nie lepiej sobie wyobrazic, ze kupujac budynek inwestor wylozyl duzo pieniedzy i najzwyczajniej rozpoczal procedure zmiany planu po to aby zrealizowac inwestycje, chyba...rozwiń całość

  No masz wyobraznie prawda, a nie lepiej sobie wyobrazic, ze kupujac budynek inwestor wylozyl duzo pieniedzy i najzwyczajniej rozpoczal procedure zmiany planu po to aby zrealizowac inwestycje, chyba banalne ale tak trudne dla pozostalej gawiedzi do zrozumienia...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przeczytaj tekst pod którym piszesz komentarz

  hh36 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  ... na co ów inwestor wyłożył dużo pieniędzy, na przychylność Rady Miasta?
  Bo skąd ta zmiana, zmiana która ma znaczący wpływ na wartość nieruchomości. Zanim nazwiesz innych gawiedzią spójrz w...rozwiń całość

  ... na co ów inwestor wyłożył dużo pieniędzy, na przychylność Rady Miasta?
  Bo skąd ta zmiana, zmiana która ma znaczący wpływ na wartość nieruchomości. Zanim nazwiesz innych gawiedzią spójrz w lustro. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do

  Hh36 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Na budynek wylozyl duzo pieniedzy! Czytanie byl w szkole podstawowej, a budynek stoi 3 lata bezuzyteczny; jak ma niby zwiekszyc wartosc? Zloty pociag tam wjedzie?, bzdury pleciesz haha36

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wydali 5 mln w 2013 roku.

  qqq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Nic z nim nie zrobią do 2016. Budynek stoi nieużywany, nie zarabia. 3 lata zamrożonej kasy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Weber

  o. szambo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  swojsko brzmiące nazwisko.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I tak to jest

  Pan C. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 32

  Wszyscy tacy madrzy jestescie, to czemu nie kupiliscie tego budynku? nikt wam tego nie bronil, jak wreszcie cos sie z nim dzieje pozytywnego, to oczywiscie, trzeba sie doszukiwac i spiskowac, nie...rozwiń całość

  Wszyscy tacy madrzy jestescie, to czemu nie kupiliscie tego budynku? nikt wam tego nie bronil, jak wreszcie cos sie z nim dzieje pozytywnego, to oczywiscie, trzeba sie doszukiwac i spiskowac, nie majac o niczym pojeciazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co tutaj pozytywnego

  kimo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  niemcy kupili budynek i zrobią hotel a mógłby służyć wszystkim jako muzeum widziałeś jakie miał fajne zabytkowe wyposażenie teraz pewno to wszystko po cichu wypruli, żeby nie mieć problemu z...rozwiń całość

  niemcy kupili budynek i zrobią hotel a mógłby służyć wszystkim jako muzeum widziałeś jakie miał fajne zabytkowe wyposażenie teraz pewno to wszystko po cichu wypruli, żeby nie mieć problemu z konserwatorem zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co to ma do rzeczy?

  pracownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Czy w ogole rozumiesz o czym mowa?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nasz kochany dudi

  haber (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  kapitał zakładowy 5 000 zł, kupuje co chce a pan prezydent ile bierze?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezkarny cwaniak

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  I znowu prezydent i znowu podejrzane transakcje a prokuratura i Biuro cba milczy, a dlaczego kto prawdę napisze ???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dudi

  kochany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  a masz wolne 100 mln aby kupic dziure przy stadionie? dawaj - od razu podpisujemy umowe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  afera

  jurek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

  mamy najgorszego prezydenta w historii, a co z fagorem panie pre ? pieniążki się rozeszły?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo