18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy chemicy opracowali nowy lek

Eliza Głowicka, Jerzy Wójcik
Dr hab. Stanisław Lochyński opracował preparat, który może pomóc chorym na parkinsona
Dr hab. Stanisław Lochyński opracował preparat, który może pomóc chorym na parkinsona Tomasz Hołod
Wielka szansa dla chorych na alzheimera. Naukowcom brakuje pieniędzy na dalsze badania.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej prowadzą badania, które mogą pomóc ludziom chorym na schizofrenię, alzheimera czy parkinsona. Substancja otrzymana przez wrocławskich badaczy może przyczynić się do zahamowania objawów tych chorób.

Testy farmakologiczne na myszach potwierdziły, że związek, który uzyskali nasi chemicy, powoduje ustanie drgawek, charakterystycznych przy chorobach układu nerwowego. A przy tym pobudza układ nerwowy. To zaś sprawia, że osoby chore są bardziej komunikatywne i nie tracą kontaktu z otoczeniem. Jednocześnie badania wykazały, że nie jest to preparat toksyczny. Na razie nie odkryto, by jego używanie wywoływało jakieś skutki uboczne.

- Okazało się, że nasze poszukiwania zmierzają w bardzo dobrym kierunku - cieszy się dr hab. Stanisław Lochyński, szef zespołu badaczy z Zakładu Chemii Bioorganicznej Politechniki Wrocławskiej. - Na razie przetestowano farmakologicznie dwa przygotowane przez nas preparaty. Wkrótce wyślemy sześć kolejnych próbek, które być może dadzą jeszcze lepsze efekty.

Zespół wrocławskich badaczy skupił się na tym, by znaleźć jak najlepszego zastępcę dla naturalnego kwasu, występującego w układzie nerwowym człowieka. To tak zwany kwas GABA. W chorobach układu nerwowego jego poziom niebezpiecznie rośnie, tak że zaburza on jego pracę. Objawia się to m.in. niekontrolowanymi drgawkami.

Nasi badacze wzięli pod lupę substancje naturalne - mentol, terpentynę (występuje w żywicy sosny) czy kamforę. Właśnie na ich bazie utworzono kwas o podobnej strukturze do tego, który występuje w układzie nerwowym człowieka. Co więcej, wrocławska substancja, jeśli chodzi o budowę chemiczną, jest udoskonalona do tego stopnia, że mogłaby być wykorzystywana w terapii pacjentów cierpiących na dolegliwości układu nerwowego.
Mogłaby, ale na razie testy farmakologiczne się zakończyły. Przeprowadzali je na myszach naukowcy z Katedry Farmakodynamiki Collegium Medicum w Krakowie.
- Wyniki są obiecujące, ale to dopiero jedna czwarta sukcesu - podkreśla dr Tadeusz Librowski z krakowskiego Collegium Medicum. - Od badania substancji do ewentualnego powstania leku droga jest długa, kręta i wyboista. Preparat musiałby przejść serię badań przedklinicznych i klinicznych, zanim zostałby dopuszczony na rynek - podkreśla. I dodaje, że musiałaby się znaleźć bogata firma farmaceutyczna, która wyłożyłaby pieniądze na dalsze badania, a żadnej polskiej na to nie stać.

Michał Hajtko, dyrektor jedynego w kraju Ośrodka Alzheimerowskiego, uważa, że jest to ogromna nadzieja dla chorych. W Polsce na alzheimera choruje ponad 250 tys. osób.
- Gdyby ten preparat doprowadził do spowolnienia choroby, byłaby to sensacja na skalę światową - uważa. - Jesteśmy gotowi do pomocy w przeprowadzeniu testów klinicznych - zapewnia.

Z mniejszym entuzjazmem podchodzi do wynalazku wrocławskich naukowców dr hab. Bogusław Paradowski, konsultant wojewódzki ds. neurologii.
- Wielokrotnie jest tak, że wyniki wstępne badań na zwierzętach dobrze rokują. Substancja, która działa na mózg zwierzęcia, nie zawsze ma taki sam wpływ na mózg człowieka - zastrzega.

W dalszej kolejności nasi naukowcy chcą więc zainteresować wynikami swoich badań firmy, które na bazie wrocławskiego kwasu mogłyby produkować leki na alzheimera czy parkinsona. - To nie jest takie proste - przyznaje dr hab. Lochyński. - Oprócz kosztów jest jeszcze jedno zagrożenie - że naszym odkryciem, po wygaśnięciu patentu, zainteresują się inne, bogatsze kraje i to tam powstanie lek. Wtedy będziemy mogli mieć tylko satysfakcję, że pomysł narodził się we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska