Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: 83 procent uczniów podstawówek ma próchnicę

Anna Gabińska
Maciej Dudzik
Dziś Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej - zapisz do dentysty siebie i swoje dziecko. We Wrocławiu 8 na 10 dzieci ma próchnicę

W czterech miastach: we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Warszawie uniwersytety medyczne prowadzą dziś w godzinach od 8 do 18 bezpłatne konsultacje i przeglądy stomatologiczne. Warto się tam wybrać i sprawdzić u specjalistów, co się dzieje w naszych jamach ustnych. Zachęca do tego organizator akcji "Uśmiechnij się Polsko", czyli Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

Warto skorzystać z ich podpowiedzi. Wystarczy sobie przypomnieć, że aż 83 proc. uczniów wrocławskich podstawówek ma próchnicę. To wina ich rodziców, którzy nie nauczyli nawyku mycia zębów po posiłkach, a także nie prowadzą swoich dzieci regularnie na przeglądy, i nie przykładają zbytniej wagi do tego, by menu malucha nie składało się w dużej części ze słodkich bułek, chrupek i słodkich napojów.

Wydział zdrowia w urzędzie miejskim wyciągnął z tej statystyki naukę i od dwóch lat prowadzi program profilaktyczny w przedszkolach. W tegorocznej edycji (od stycznia do końca grudnia 2012) zapisało się do niej 60 ze stu wrocławskich przedszkoli. Wszystkie znajdują się pod opieką 11 gabinetów stomatologicznych. Po przeglądzie dentystycznym rodzice mogą leczyć w nich zęby swoich dzieci na NFZ.

- Wysłaliśmy zaproszenie do wszystkich dyrektorów - informuje Bożena Lewicka z wydziału zdrowia wrocławskiego ratusza. A Katarzyna Głowik, szefowa Przedszkola Niezapominajka z ul. Wałbrzyskiej we Wrocławiu (była w programie w 2012 i będzie w 2013) radzi rodzicom, by pytali dyrektorów o udział. - Warto, bo przedszkole jest pod opieką stomatologa, który wie, jak rozmawiać z dziećmi. Potrafi je oswoić ze swoim gabinetem - podkreśla.

Doktor Małgorzata Nakraszewicz z Nowego Dworu tłumaczy, że warto leczyć mleczaki, bo chore przekażą próchnicę stałym zębom. - Od próchnicy dziecko może chorować na stawy, serce, nerki - wylicza dentystka. Przypomina też, że chore zęby obniżają w nim poczucie wartości. W swojej grupie może usłyszeć, że śmierdzi mu z buzi i że nie chcą się z nim bawić. Popsute zęby nie przysporzą mu też przyjaciół w szkole.

Badanie we Wrocławiu w ramach akcji "Uśmiechnij się Polsko"
Środa, godz. 8-18, ul. Krakowska 26
Zadzwoń i spytaj, czy zostały miejsca na wizytę: 71-784-04-19.

Jak przekonać malca do dentysty
Katarzyna Głowik, dyrektor Przedszkola Niezapominajka przy ul. Wałbrzyskiej we Wrocławiu, radzi: - Gdy tylko zaczną dziecku wychodzić mleczaki, warto w zabawie szorować na niby jego małe ząbki specjalną, mięciutką szczoteczką. Może ją pogryzać, dziamdziolić - chodzi o to, by nie był wystraszony szczoteczką do zębów. Gdy ma już kilka lat, trzeba zadbać, by wiedział, że po jedzeniu należy iść do łazienki i myć ząbki - dalej nie chodzi o technikę, tylko o nawyk.

Właściwej techniki można uczyć w tym samym czasie, kiedy zaczyna się uczyć pisać. Wtedy też jest dobry czas zapoznać go z dentystą. Najlepiej, jeśli pan czy pani doktor przyjdzie do przedszkola ze swoimi przyrządami. Można je spokojnie po-oglądać. A później zwiedzić prawdziwy gabinet dentystyczny. Dopiero przy kolejnym razie warto zaprowadzić go do stomatologa, ale dziecięcego, który wie co nieco o pedagogice i umie rozmawiać z dzieckiem. Potraktowany jak dorosły, może się zrazić na kilka ładnych lat. ANA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: 83 procent uczniów podstawówek ma próchnicę - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska