Sztuka tak, pensja nie

  Sztuka tak, pensja nie

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławskie instytucje kultury w dużych opałach. Dotacji od rządu nie mogą wydać na remont i pensję.
  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 13 miesięcy przestanie współprowadzić wrocławskie instytucje: Teatr Polski, Operę Wrocławską, Muzeum Narodowe i festiwal Wratislavia Cantans. Zarządzanie nimi prawdopodobnie spadnie na barki samorządów.

  Co to oznacza dla tych instytucji kultury? Klęskę - uważają ich szefowie. I twierdzą tak, mimo że minister Bogdan Zdrojewski nie odmawia im pomocy finansowej. Dotacje dla ich instytucji mają być takie same, jak dotąd, ale na sztukę w ścisłym tego słowa znaczeniu.
  - Chodzi tylko o to, żeby ministerstwo nie finansowało na przykład remontów sal, ale wyłącznie działalność artystyczną - tłumaczy Iwona Radziszewska, rzeczniczka ministerstwa.

  I tak na przykład Mariusz Hermansdorfer, dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego, do tej pory dostawał z ministerstwa 3 mln zł. Dzielił je na zakup dzieł sztuki, organizację wystaw i dofinansowanie płac. Teraz nadal ma dostawać 3 mln zł, ale ani złotówki nie będzie mógł przeznaczyć na pensje dla swoich pracowników.
  - Przez to Muzeum czeka przyszłość taka, jak Stoczni Gdańskiej - uważa dyrektor.
  Także słynny festiwal Wratislavia Cantans bez ministerialnego wsparcia może znaleźć się w kłopotach. Jego organizatorzy obawiają się, że mogą po prostu nie dostać dofinansowania na czas.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama