Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Stabłowicach ma pierwszych pacjentów. "Skok w XXI wiek"

Agata Grzelińska
Nowy szpital wojewódzki dysponuje najnowocześniejszym sprzętem medycznym, m.in. gammakamerami i aparatem O-ARM
Nowy szpital wojewódzki dysponuje najnowocześniejszym sprzętem medycznym, m.in. gammakamerami i aparatem O-ARM Pawel Relikowski / Tomasz Hołod
W poniedziałek oficjalnie ruszył nowy wrocławski szpital na Stabłowicach. Przez cały dzień karetki na sygnale przewoziły dziś tutaj pacjentów z ulicy Traugutta i Wiśniowej na Stabłowice. Pierwsi pacjenci dojechali do nowej placówki po godz. 9. Lżej chorych przywiózł - w eskorcie policji - specjalnie wynajęty autokar.

NOWY SZPITAL - KONTAKT [NUMERY TELEFONÓW, REJESTRACJA]

- Nie ma porównania ze starym szpitalem. To skok w XXI wiek - zachwyca się dr Jacek Chodorski z oddziału chirurgii dziecięcej szpitala im. Marciniaka. Także ten oddział przyjął dziś pierwszych pacjentów. - Fajnie jest. A najfajniejsze są statki na ścianach - mówi czteroletni Grześ, jeden z pacjentów oddziału.

O transporcie pacjentów do nowego szpitala opowiada portalowi GazetaWroclawska.pl Szymon Czyżewski z pogotowia ratunkowego. - Nie wszyscy pacjenci przewożeni są na sygnale. Część przyjechała specjalnym autobusem - mówi.

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka (to oficjalna nazwa placówki) do 7 września będzie pracować w nieco ograniczonym stopniu. W tym czasie lekarze i pracownicy chcą dobrze poznać nowy budynek.

Nowy szpital wojewódzki został zbudowany w zachodniej części Wrocławia, w pobliżu autostradowej obwodnicy miasta. Samochodem można tam dojechać od ul. Kosmonautów. Komunikacją miejską - tramwajami linii nr 3, 10 i 20.

W najnowszym wrocławskim szpitalu, którego budowa kosztowała ponad 380 milionów złotych, jest 550 łóżek. Oprócz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, działa 15 oddziałów i przychodnia z 20 poradniami. W nowym obiekcie są też: zakład medycyny nuklearnej z dwoma gammakamerami, zakład rehabilitacji, dział endoskopii z sześcioma pracowniami, dział diagnostyki obrazowej wyposażony w dwa tomografy komputerowe, aparat O-ARM (tzw. ramię "O") pozwalający przeprowadzać bardzo skomplikowane operacje kręgosłupa, rezonans magnetyczny, dwa stacjonarne aparaty RTG, dwa angiografy, aparaty USG, centralna sterylizatornia, system poczty pneumatycznej łączącej wszystkie oddziały szpitala ze szpitalną apteką oraz laboratorium.

Przeprowadzka jest piekielnie trudną operacją logistyczną. Przeprowadzić wielki szpital w jednym momencie, to gigantyczne przedsięwzięcie - mówi Rafał Guzowski, prezes spółki Nowy Szpital Wojewódzki. - Dyrektorzy szpitali mówili, że nigdy w historii Wrocławia nie było tak wielkiej operacji przeniesienia szpitala. Wszyscy są zestresowani.

Pacjenci będę mieli warunki zgodne z nowoczesnymi standardami. Będą leżeć w 2-osobowych salach - każda z osobną łazienką, telewizorem i dostępem do bezprzewodowego internetu. Na każdym oddziale do dyspozycji pacjentów znajdzie się też kuchnia z lodówką, czajnikiem i kuchenką. W salach dla dzieci są dodatkowe łóżka dla rodziców. Na terenie szpitala jest też szkoła dla małych pacjentów.

Na Traugutta wciąż działa ambulatorium pogotowia
Warto dodać, że chociaż szpital z ul. Traugutta zostaje przeniesiony, nadal można będzie tam uzyskać pilną pomoc. Wciąż będzie tam działać pozostające w strukturach pogotowia ratunkowego ambulatorium, gdzie można przyjść na przykład ze złamaną ręką, albo w nocy czy święta.

Jeśli ktoś wybierze się jeszcze do starej siedziby szpitala, to z ul. Tragutta na Fieldorfa dojedzie tramwajem nr 3, a z ul. Wiśniowej (a dokładniej z przystanku przy ul. Hallera) - tramwajem nr 20, które od 1 września pojadą do Leśnicy.

O nowym szpitalu opowiada Marek Nikiel, jego dyrektor

PLANY NOWEGO SZPITALA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szpital na Stabłowicach ma pierwszych pacjentów. "Skok w XXI wiek" - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska