Zaczynają remonty nadodrzańskich wałów we Wrocławiu i...

Zaczynają remonty nadodrzańskich wałów we Wrocławiu i okolicach

Marcin Moneta

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Zaczynają remonty nadodrzańskich wałów we Wrocławiu i okolicach

©fot. RZGW Wrocław

W październiku ruszy remont wałów nadrzecznych w okolicy Wrocławia. Chodzi o w sumie 21 km obwałowań na odcinku między Kotowicami a Siedlcami. Wszystko po to, by zapewnić ochronę dla Wrocławia i okolicznych miejscowości w razie powodzi porównywalnej do tej z 1997 roku.
Remontem wałów zajmie się firma Skanska, która wygrała przetarg w tej sprawie. Umowę z Dolnośląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych podpisano ostatniego dnia sierpnia. Koszt inwestycji to 66 mln zł, a prace potrwają dwa lata.

Obecnie przygotowywany jest harmonogram robót. Wiadomo, że na początek zostaną wycięte drzewa na wszystkich odcinkach przeznaczonych do remontu. Wały będą wzmacniane w trzech etapach:

1.
Kotowice - Siedlce. Przebudowa wału na odcinku ok. 10,5 km wraz z budową bramy przeciwpowodziowej, przebudową przepustów, modernizacją dróg i wjazdów. Celem jest ochrona miejscowości Kotowice, Siechnice i Zakrzów zlokalizowanych na lewym brzegu rzeki Odry.

2. Radwanice, gdzie wyremontowane zostaną obwałowania polderu Oławka oraz wałów cofkowych rzeki Szalonej. Chodzi o to, by ochronić przed powodzią takie dzielnice Wrocławia jak: Książe Małe, Świątniki i Bierdzany oraz miejscowości Radwanice i Siechnice. Przebudowany zostanie wał na odcinku ponad 10 km.

3. Siechnice - tam przebudowy doczeka się obwałowanie o długości 680 metrów na lewym brzegu rzeki Oławy.

Tymczasem we Wrocławiu w ciągu miesiąca rozpoczną się prace przy renowacji zabytkowych bulwarów nadodrzańskich Odry Śródmiejskiej na odcinku 3 km od mostów mieszczańskich i mostów Dmowskiego do mostu Pokoju. Inwestorem jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Koszt prac to 54 i pół mln zł, wykonawcą jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych “Pol-Aqua" SA. - leader", "Dragados SA.- partner".

Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zabytkowe bulwary będą uporządkowane i przywrócone do właściwego stanu technicznego. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie murów oporowych, które często mają 200 i więcej lat.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i po

kk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 47 / 38

I po dzikiej naturze ( przy odrze)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tam naprawia a tu niszcza

WrocLovianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 51 / 37

Za hotelem GEM na Zaciszu ciagle sa niszczone waly na odcinku kilkuset metrow.
Niszcza ga parkujace tam samochody.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bezpieczeństwo absolutnym priorytetem!

obserwator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 44 / 48

W takim mieście jak Wrocław i jego okolicach bezpieczeństwo powodziowe powinno być absolutnym priorytetem! Niestety odcinków wymagających prac, w tym wzmacniania i podwyższenia jest o wiele więcej....rozwiń całość

W takim mieście jak Wrocław i jego okolicach bezpieczeństwo powodziowe powinno być absolutnym priorytetem! Niestety odcinków wymagających prac, w tym wzmacniania i podwyższenia jest o wiele więcej. Wydarzenia roku 2010 były przestrogą, przypomnieniem, że wielka woda może tak naprawdę pojawić się każdego roku, ale raczej trudno zauważyć, by przyniosły ze sobą jakieś działania na szerszą skalę. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jakie proporcje !!!

inżynier (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 80 / 46

Niesamowite, jak niewielkie pieniądze potrzebne są do zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Wrocławiowi (i nie tylko) w porownaniu z kosztem budowy stadionu miejskiego. Ile kilometrów...rozwiń całość

Niesamowite, jak niewielkie pieniądze potrzebne są do zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Wrocławiowi (i nie tylko) w porownaniu z kosztem budowy stadionu miejskiego. Ile kilometrów wałów możnaby wyremontować za taki jeden głupi stadion!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Trochę populistycznie

Igor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 49 / 45

Jasne, tylko żeby nie było tak łatwo, to zarząd melioracji podlega Województwu, a stadion to inwestycja miejska. Co nie zmienia faktu, że stadion to najdroższy Miś jakiego znam.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo