18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy wykład dla maluchów

Marcin Rybak
Na wykład o ciśnieniu przyszło 450 małych studentów
Na wykład o ciśnieniu przyszło 450 małych studentów Mikołaj Nowacki
W sobotę w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego dzieci rozpoczęły studia.

Jak wcisnąć jajko na twardo do butelki mniejszej niż ono samo? Co trzyma przyssawkę przy szybie? I co ma z tym wszystkim wspólnego ciśnienie atmosferyczne? W sobotę w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego pasjonujące doświadczenia, mające udowodnić, że ciśnienie atmosferyczne istnieje, choć jego obecności nie widać ani nie czuć, prezentowała dzieciom prof. Ewa Dąbrowska.

To pierwszy we Wrocławiu wykład Uniwersytetu Dziecięcego. Pojawiło się prawie 450 małych studentów. Niektóre eksperymenty dzieci nagradzały gromkimi oklaskami. Były też salwy śmiechu, na przykład, gdy zgnieciona wcześniej plastikowa butelka, napełniana parami ciekłego azotu, wystrzeliła w stronę dziecięcej publiczności.

- Najbardziej podobało mi się doświadczenie z jajkiem - wyznała po wykładzie Alicja Stasik, uczennica kl. V Szkoły Podstawowej w podwrocławskim Kiełczowie. To jedno z doświadczeń, które zostało nagrodzone owacją audytorium. - Jak to w ogóle możliwe? - pytali zaskoczeni studenci. Dowiedzieli się, że wpycha je tam ciśnienie.

Sobotni wykład inaugurujący zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego to wrocławska edycja ogólnopolskiej akcji. Ma ona na celu zainteresowanie dzieci różnymi dziedzinami wiedzy. Prowadzona jest od ubiegłego roku przez fundację Paideia z Krakowa. Uniwersytet Dziecięcy działa już w Krakowie i Warszawie. Wykłady organizowane są co miesiąc. Zawsze na inny temat.

Każde dziecko, które będzie przychodziło regularnie, dostanie indeks, a na końcu zajęć dyplom. Żeby zostać studentem, trzeba mieć ukończone 7 lat. Należało też zarejestrować się na stronie Uniwersytetu: www.uniwersytet-dzieciecy.pl.
- Na wrocławskie wykłady już prawie nie ma miejsc - uśmiecha się Klaudia Chmura z Fundacji Paideia. Następny wykład zaplanowany jest na luty. O czym będzie? - Na razie to tajemnica - mówi pani Klaudia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska