Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Pacjenci zbierają podpisy w obronie przychodni. NFZ odpowiada: byli lepsi

Sylwia Foremna
fot. NZOZ Zawidawie2
Pacjenci, którzy do tej pory leczyli się w przychodni NZOZ Zawidawie II przy ul. Inflanckiej 39 we Wrocławiu nie zgadzają się z likwidacją poradni kardiologicznej, urologicznej, dermatologicznej, ginekologicznej, okulistycznej, neurologicznej i logopedycznej. Przestały one istnieć po tym, jak NFZ nie podpisał z przychodnią kontraktu. Mieszkańcy zbierają podpisy w obronie swoich poradni.

Po likwidacji przychodni pacjenci muszą szukać lekarzy gdzie indziej. Albo leczyć się prywatnie. Mieszkańcy chcą zanieść petycję w obronie przychodni do NFZ. - Uważamy, że na tak potężnym osiedlu przydałoby się zwiększenie godzin przyjęć specjalistów, jak i powołanie nowych lekarzy: ortopedy, alergologa, endokrynologa, laryngologa - wylicza mieszkanka Anna Grzesiak. Dodaje, że na osiedlu mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi, więc przydaliby się również specjaliści dziecięcy. - Przychodnia działała dotąd prężnie i raczej pacjenci mieli nadzieję na zwiększenie godzin przyjmowania przez specjalistów, niż kompletną likwidację poradni specjalistycznych - martwi się Anna Grzesiak.

Podpisy pod petycją można składać do czwartku, 30 sierpnia, w czterech miejscach:

  • Apteka w nowym centrum handlowym przy ul. Kiełczowskiej,
  • Apteka przy przychodni przy ul. Inflanckiej,
  • "Mała Biedronka" przy ul. Litewskiej (na stoisku z gazetami)
  • Sklep z odzieżą dziecięcą "Świat Dziecka przy ul. Poleskiej.

Jadwiga Baranowska, wiceprezes przychodni przy ul. Inflanckiej 39 przyznaje, że w jej przychodni bezpłatnie pacjenci mogą teraz korzystać tylko z poradni diabetologicznej. - Złożyłam odwołanie do NFZ i mam nadzieję, że uda mi się otrzymać kontrakty na ginekologię i neonatologię. Decyzję NFZ poda ok. 1 września - mówi Baranowska. - Cały czas trzymamy rękę na pulsie i będziemy brać udział w dodatkowych konkursach na poradnie specjalistyczne - dodaje.

Narodowy Fundusz Zdrowia we Wrocławiu informuje, że przychodnia nie otrzymała tak wielu kontraktów, między innymi dlatego, że przez zbyt mało godzin w tygodniu lekarze przyjmowali pacjentów (kilka razy w tygodniu, po kilka godzin). Pracują tam też specjaliści, którzy mają tylko pierwszy stopień specjalizacji. Wyżej punktowani byli lekarze z drugim stopniem specjalizacji.
- Przychodnia nie otrzymała kontraktu na neurologię i logopedię, bo nie spełniła wymogów - wyjaśnia Joanna Mierzwińska, rzecznik oddziału NFZ we Wrocławiu. - Jeśli chodzi o neurologię, to przychodnia nie ma dostępu do badań rezonansu magnetycznego - dodaje Joanna Mierzwińska.

NFZ wylicza, że np. o kontrakt na ginekologię starało się 67 wrocławskich przychodni. Wytypowanych zostało 51 z najwyższą punktacją. Przychodnia Zawidawie II, przy ul. Inflackiej zajęła 62 miejsce, czyli piąte od końca. Podobnie było z deramtologią. Do konkursu wpłynęło 55 ofert. NFZ podpisał 44 umowy. Najlepsza poradnia otrzymała 79 punktów, a najgorsza, - czyli Przychodnia Zawidawie II tylko 38 punktów.
Przedostatnią pozycję (66 miejsce) przychodnia uzyskała też, jeśli chodzi o okulistykę. Zgłosiło się 67 poradni z czego 49 otrzymało kontrakt. 79 punktów to najwyższa punktacja. Najniższa to 31.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska