Wrocław: Powstanie nowa szkoła wyższa? Decyzję podejmie...

  Wrocław: Powstanie nowa szkoła wyższa? Decyzję podejmie minister Bogdan Zdrojewski

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nauczyciele Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy SKiBA we Wrocławiu piszą list do Ministerstwa Kultury, by pomógł im przekształcić się w Wyższą Szkołę Zawodową. - Chętnie zostaniemy choćby wydziałem takiej szkoły, w której skład weszłyby oprócz nas cztery kolegia dolnośląskie - mówi Krystyna Hrycyk, dyrektor SKIB-y. Te cztery kolegia to: nauczycielskie przy ul. Trzebnickiej, nauczycielskie języków obcych przy ul. Skarbowców oraz Pracowników Służb Społecznych we Wrocławiu, a także Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Legnicy.
  O kolegiach już pisaliśmy. Ich problem polega na tym, że w 2015 roku wygasa możliwość nadawania licencjatu swoich słuchaczom. Dlatego zależy im, by zostać zawodową szkołą wyższą. Pomaturalne studium SKIBA jest w innej sytuacji: nigdy nie miało takiej możliwości. Po dwóch latach nauki trzeba było zaczynać studia od początku. - Mimo tego, że cieszymy się świetną opinią, jesteśmy państwową szkołą, jedyną tego typu w Polsce.
  Nie płaci się u nas czesnego, ale młodzi ludzie coraz częściej pytają, jaki dokument dostaną po ukończenie naszej szkoły - mówi Krystyna Hrycyk. - Gdy dowiadują się, że po dwóch latach będą musieli zaczynać studia od początku, wybierają od razu studia. A potem często przychodzą dokształcać się u nas. Chcemy, by mogli u nas zdobywać wykształcenie wyższe.

  To prawda, że absolwenci SKIB-y nie mogą nachwalić się swojej szkoły. Karolina Starzewska po specjalizacji teatralnej prowadzi teraz klasę zerową w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 17 przy ul. Wieczystej we Wrocławiu. Najpierw poszła na Uniwersytet Wrocławski na pedagogikę specjalizacja: kształcenie zintegrowane z wychowaniem przedszkolnym. Po licencjacie zdecydowała się na dwuletnie uzupełniające magisterskie z pedagogiki. Jednocześnie poszła na dwa lata do SKIB-y. - Tam nauczyłam się najwięcej - przyznaje. - Nauczyciele nie faszerowali nas wiedzą akademicką ani książkami, ale wiedzą praktyczną, zdobywaną na warsztatach.Ale szukając pracy zawsze słyszałam pytania o studia. Szkoła pomaturalna nie daje takiego papieru jak jakiekolwiek studia.

  Dzięki SKiB-ie pani Karolina pracuje także jako konferansjerka, animatorka na przyjęciach urodzinowych czy piknikach. Ostatnio przy targach Mother and Baby we Wrocławiu. - Gdyby SKiBA została uczelnią, chętnie zrobiłabym tam licencjat i magisterkę. Nauczyciele i atmosfera tam sprawia, że człowiek naprawdę studiuje na zasadzie uczeń-mistrz.

  Na razie jednak dyrektor studium Krystyna Hrycyk martwi się o tegoroczną rekrutację. Rok szkolny zaczyna się 1 września, a jest jeszcze ok. 30 wolnych miejsc. - Najwięcej na animacji społeczności lokalnych, arteterapii, pantomimie i filmie - wylicza dyrektor.

  Rozmowa kwalifikacyjna rusza w środę 29 sierpnia o godz. 10 w nowej siedzibie studium: ul. Niemcewicza 2 (a nie 4, jak do tej pory). W biurze prasowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dowiedzieliśmy się w poniedziałek, że decyzję w sprawie polecenia studium ministerstwu szkolnictwa wyższego minister Bogdan Zdrojewski podejmie, gdy wróci z urlopu. A wróci w przyszłym tygodniu.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i..?

   qra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   i na czym stanęło??? na pewno ułatwiłoby to rekrutację w czasach niżu demograficznego tej szkole

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejna pożal się "szkółka niczego" zapewne koleżków Wydutkiewicza

   AntyKlekot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

   ...Towarzysz Zdrojewski niech lepiej się zajmie niszczonymi zabytkami we Wrocławiu - niech nie dokłada kłopotów OSSOLINEUM tylko niech w końcu pomoże i nie chodzi tu tylko o pieniądze - jak widać...rozwiń całość

   ...Towarzysz Zdrojewski niech lepiej się zajmie niszczonymi zabytkami we Wrocławiu - niech nie dokłada kłopotów OSSOLINEUM tylko niech w końcu pomoże i nie chodzi tu tylko o pieniądze - jak widać towarzysz Zdrojewski tego nie rozumie!!!
   I lepiej niech już nie podejmuje decyzji - bo co raz to się błaźni!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skiba status kwo

   wyedukowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 15

   Jeżeli funkcjonuje dobrze to nie psuć jej i niech tak zostanie. ą tytułwyższej szkoły jest zupełnie zbędny bo nie o to tu chodzi, chyba że ktoś psim swędem chce szczycić się tytułem magistra.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skiba świetne czasy

   levy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 24

   dobra szkoła świetni wykładowcy, fajni ludzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Animator z dyplomem

   Szwagier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 29

   Animatorka na przyjęciach imieninowych koniecznie musi mieć co najmniej licencjat, a najlepiej tytuł magistra. Jakieś jaja duże, a może ktoś z waszej gazety ma swój udział w kształceniu tych...rozwiń całość

   Animatorka na przyjęciach imieninowych koniecznie musi mieć co najmniej licencjat, a najlepiej tytuł magistra. Jakieś jaja duże, a może ktoś z waszej gazety ma swój udział w kształceniu tych animatorów bankietowych?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Więcej niż szkoła

   Michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 19

   Tyle lat świetnie funkcjonuje ta szkoła. Absolwenci mówią o niej tylko dobrze. Jest świetną wizytówką Wrocławia, czas żeby dać jej możliwość zostania szkołą wyższą!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoła nad szkoły:)

   Hania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 27

   Skończyłam studia magisterskie+ 2 podyplomowe, a i tak 99% tego co wykorzystuję w swojej pracy to to czego nauczyłam się w SKIBIE na arte!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama