Piwo pod chmurką będzie legalne? Projekt złagodzenia prawa...

  Piwo pod chmurką będzie legalne? Projekt złagodzenia prawa wywołał spór

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Czy Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi powinna być zliberalizowana, co oznaczałoby możliwość spożywania alkoholu w miejscach publicznych bez ryzyka otrzymania mandatu? To pytanie wywołuje ogromne kontrowersje. Liberalizacji prawa chce stowarzyszenie "Piwo pod chmurką".
  Podczas Euro 2012 kibice, tak jak ten, mogli bezkarnie pić piwo na ulicach m.in. Gdańska

  Podczas Euro 2012 kibice, tak jak ten, mogli bezkarnie pić piwo na ulicach m.in. Gdańska ©Tomasz Bołt

  Założyli organizację i mają gotowy obywatelski projekt zmiany Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, pod którym zbierają podpisy. Stowarzyszenie "Piwo pod chmurką", choć ze Szczecina, to działa także w Gdańsku, w którym ma swojego przedstawiciela i miejsce, gdzie można podpisać przygotowany przez nich projekt.

  Chodzi o zliberalizowanie przepisów dotyczących zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych. Dokument trafił już do Sejmu. Gdy zostanie pozytywnie przyjęty stowarzyszenie będzie miało trzy miesiące na zebranie pod projektem 100 tys. podpisów. Gdy to zrobią, projektem zajmą się posłowie.

  - Nie chcemy robić rewolucji, tylko ewolucję, wspólnie znaleźć złoty środek, bo obecne prawo przestało działać i tworzy poczucie "zakazanego owocu" jeszcze bardziej zachęcając młodzież do spożywania napojów alkoholowych - podkreśla Łukasz Sielski, prezes stowarzyszenia "Piwo pod chmurką".

  Co proponuje stowarzyszenie "Piwo pod chmurką"?


  M.in. zlikwidowanie zapisu obecnej ustawy, który mówi o zakazie spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach. Decyzja o tym, gdzie wolno pić, a gdzie nie, miałaby zostać przeniesiona na gminy. - Mogłyby one wprowadzać lokalne zakazy, ale wymuszamy na gminach, by te strefy były oznakowane w konkretny sposób i w konkretnym obrębie ulic. Wtedy nie byłoby sytuacji spornych - tłumaczy Sielski. - Chodzi o to, żeby miasta wyznaczyły strefy wolne od alkoholu np. w okolicy szkół czy placów zabaw - dodaje.

  Co jeśli, ktoś zostałby tam przyłapany na piciu? - Oczywiście, zostałby ukarany, ale chcemy, by wprowadzono możliwość wyboru pomiędzy karą grzywny a pracami społecznymi - odpowiada Sielski.

  Początkowo pomysł był taki, by zamiast stref zakazu ustalać po prostu strefy, w których można pić. Ostatecznie jednak, stowarzyszenie się z tego wycofało. - Model ze strefami zakazu bardziej się sprawdza, chociażby w Wielkiej Brytanii. Tworzenie stref wolnego picia to gromadzenie ludzi pijących w jednym miejscu, co mogłoby być problematyczne i rodzić patologie. Co innego, jeśli pijący rozejdą się w terenie - tłumaczy Sielski.

  W ich projekcie jest też zapis o zlikwidowaniu karania za "usiłowanie spożycia alkoholu", czyli w sytuacjach, gdy siedzimy z puszką piwa w ręku, ale policjant nie złapał nas na "gorącym uczynku". - Ten przepis jest nadużywany do wystawiania mandatów - argumentuje Łukasz Sielski.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ocenbrowar.pl

   Max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 36

   Wszystkich miłośników złotego trunku zapraszam na ocenbrowar.pl
   Ponad 1600 piw z całego świata, w tym te mniej znane, regionalne.
   Stwórzmy razem ranking piw.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pewnie

   Ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 32

   niech chleją wszedzie,a co tam,i nie tylko piwo-wóde też.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lubie 1/2 piwka na ławeczce

   piwko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 45

   A ja mysle ze Polacy popadaja z jedej skrajnosci w druga. Nie mozna poprostu napisac, że piwo mozna pić tam gdzie sie chce, a wódki nie mozna pic wcale tak jak dotąd?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A takiego wała

   xdt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 62

   Mi zabronili palić i jedno i drugie w miejscach publicznych to i wy nie będziecie chlać opoje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Potwierdzam Maciej

   Pat33 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 53

   Tez mieszkam w Niemczech i tu kazdy pije co chce i gdzie chce. Np wino w metrze, szampana. Grilluje w parku i nie ma cyrku. Polska to kraj nienormalny. Rodem z komuny. Mandaty za wszystko, procesy,...rozwiń całość

   Tez mieszkam w Niemczech i tu kazdy pije co chce i gdzie chce. Np wino w metrze, szampana. Grilluje w parku i nie ma cyrku. Polska to kraj nienormalny. Rodem z komuny. Mandaty za wszystko, procesy, sprawy w sadzie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chore przepisy trzeba zmieniać.

   Maciej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 52

   Żyję w Niemczech od 10 lat. Tutaj nie ma zakazu picia w parkach czy w mieście. Nie wpływa to bynajmniej na wzrost alkoholizmu w społeczeństwie. Widzi się grupki ludzi popijających piwko, grających...rozwiń całość

   Żyję w Niemczech od 10 lat. Tutaj nie ma zakazu picia w parkach czy w mieście. Nie wpływa to bynajmniej na wzrost alkoholizmu w społeczeństwie. Widzi się grupki ludzi popijających piwko, grających w bule, palących grilla w parku. Nie widzę związku między piciem w miejscach publicznych i pijakami leżącymi w krzakach - jak ktoś będzie miał ochotę to się nawali w domu i też padnie na ulicy. Alkohol jest dla ludzi, nauczmy się z niego korzystać, a nie sankcjonujmy mandatami.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W tym sęk

   sękacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 42

   bo Niemcy umieja pic Polacy nie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   picie

   amen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 55

   to bedzie raj dla meneli pozostawione butelki

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama