Posłowie uczą się o kosmosie. Za granicą, za pieniądze...

  Posłowie uczą się o kosmosie. Za granicą, za pieniądze podatników

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ponad 22 tys. zł - tyle kosztowały dwa wyjazdy posłów na konferencje dotyczące Kosmosu. Do Paryża za pieniądze podatników poleciało ośmioro posłów. Wśród nich byli m.in. Tadeusz Tomaszewski z SLD i Bożena Szydłowska z PO. Ta ostatnia w ramach innej konferencji w Gujanie Francuskiej (Ameryka Południowa) obserwowała też start rakiety kosmicznej.
  Start rakiety był tylko dodatkiem do konferencji - mówi Bożena Szydłowska z PO

  Start rakiety był tylko dodatkiem do konferencji - mówi Bożena Szydłowska z PO ©Grzegorz Dembiński

  O wyjazdach posłów z parlamentarnej grupy ds. przestrzeni kosmicznej poinformowało radio RMF FM. Francja i Gujana to tylko przykłady, bo podróży było więcej. Jak przyznaje szef grupy Bogusław Wontor z SLD na marcowe seminarium w Paryżu lecieć chciało kilkunastu posłów. Marszałek Sejmu zgodziła się na osiem osób. Bo wyjazd i tak kosztował już blisko 18,5 tys. zł.- Na innych się zrzuciliśmy - twierdzi Wontor. Po co posłowie pojechali do stolicy Francji?

  - To było seminarium pod patronatem francuskich i polskich parlamentarzystów w stacji badawczej Polskiej Akademii Nauk - tłumaczy Tadeusz Tomaszewski, poseł SLD z Gniezna. - Trwały negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Seminarium dotyczyło tej sprawy oraz m.in. wykorzystania kosmicznych technologii w gospodarce. Służyło też wymianie doświadczeń i kontaktów.

  W Paryżu byli też przedstawiciele ministerstw, środowiska naukowego i przemysłu. Na pytanie o efekty wyjazdu Bogusław Wontor, który przewodniczył seminarium, odparł, że były "wymierne". I… odesłał nas do naukowców. Gdy dopytaliśmy o to, co wyjazd dał politykom, stwierdził m.in., że korzyścią było już samo wspomaganie organizacji seminarium. - Dzięki temu uczymy się też uprawiania polityki dotyczącej Kosmosu - dodaje poseł. - Zdobywamy wiedzę na temat nowoczesnych technologii i ich wykorzystania.

  Posłowie zwiedzali też m.in. Państwowe Centrum Badań Kosmicznych (CNES) i Międzynarodowe Biuro Miar i Wag. Kilka tygodni później posłanka PO Bożena Szydłowska ze Swarzędza miała jeszcze więcej wrażeń. Jako jedyna z Sejmu wybrała się do Kourou w Gujanie Francuskiej, gdzie obserwowała start rakiety kosmicznej ATV. Posłankę wytypowali członkowie sejmowej grupy, choć zasiada w niej dopiero od listopada.

  - Francuski odpowiednik naszej grupy zapraszał kraje należące do Międzyparlamentarnej Konferencji ds. Przestrzeni Kosmicznej, której Polska w tym roku przewodniczy - tłumaczy Szydłowska. - Start rakiety był tylko dodatkową atrakcją konferencji poświęconej technologiom kosmicznym. Dowiedziałam się tam m.in., co Polska zyska na członkostwie w ESA. Poznałam też doświadczenia np. Czech, które nas w tym aspekcie wyprzedziły i dziś wykorzystują w gospodarce technologie, które nam się nawet nie śniły.

  Wyjazd posłanki częściowo finansowało francuskie CNES. Z kasy Sejmu na ten cel poszło 3,6 tys. zł. Co Polska na wizycie zyskała? Trudno powiedzieć, bo negocjacje w sprawie ESA dobiegały końca, a konferencja miała typowo naukowy charakter.

  Jednak po doniesieniach RMF FM w obronie posłów stanęli naukowcy. Prof. Piotr Wolański, szef Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN i wiceprzewodniczący Komitetu Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej ONZ rozesłał e-mail, w którym pisze m.in., że grupa parlamentarna od lat wspiera działania w dziedzinie badania Kosmosu oraz rozwoju technologii kosmicznych w Polsce. Wolański wskazuje też, że posłowie wspomogli przystąpienie Polski do ESA i ich wyjazdy były w pełni uzasadnione.

  Inni posłowie mają w sprawie "kosmicznych" delegacji więcej wątpliwości. - Państwo trzeba reprezentować, ale w czasie kryzysu, gdy podnosi się podatki, zmniejsza pomoc dla biednych, politycy też powinni oszczędzać - mówi Maks Kraczkowski, poseł PiS. - Skoro w konferencji naukowej uczestniczą polscy eksperci, to po co tam polityk? Podstawowe pytanie brzmi: czy poniesione koszty przekładają się na rezultaty takich wyjazdów?

  "Biuro podróży Sejmu" nie upada
  Niemal 1,5 mln zł kosztowały po niecałym roku kadencji wyjazdy posłów.
  Od listopada wzięli oni udział w 150 zagranicznych wyjazdach. Wiele z nich wiązało się z udziałem w pracach np. NATO czy UE. Ale np. 18 tys. zł kosztowało spotkanie z diasporą parlamentarzystów afrykańskich w RPA. A 15 tys. zł - wyjazd na mecz z włoskimi politykami przed Euro.

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ma powodów do niezadowolenia

   Janusz Szachowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

   Poszerzanie wiedzy o kosmosie służyć ma zapewne udoskonalaniu znoszenia "kosmicznych jaj" przez wybrańców Narodu - nie oburzajmy się przeto, bo cel jest szczytny i korzystny dla Polski,czyli nas.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lont

   do rakiety (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 20

   Pani Bożeno Szydłowska zapewne jest Pani katoliczką i związku z popełnionym zaborem pieniążków podatników rónowartość wpłaci Pani na konto Domu Dziecka. Ufam Pani ponieważ jest Pani posłem RP,...rozwiń całość

   Pani Bożeno Szydłowska zapewne jest Pani katoliczką i związku z popełnionym zaborem pieniążków podatników rónowartość wpłaci Pani na konto Domu Dziecka. Ufam Pani ponieważ jest Pani posłem RP, osobą inteligentną i wykształconą co nie sprawi Pani problemu ze zrozumieniem swojego nagannego zachowania.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poslowie i kosmos

   hator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 21

   p.Szydlowka w kosmos razem z tym chalatajstwem z sejmu ,ale tylko w jedna strone

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popatrzcie jak DARMOZJADY bawią się na Wasz koszt!

   bez po-pisów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 18

   Polacy nie dajcie się robić w żabę partyjnym cwaniaczkom!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gujana Francuska

   Poznanianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 18

   W artykule pominięto fakt ,że oprócz wymienionej tu p.Szydlowskiej do Gujany polecieli również inni poslowie w sumie 8 osób. Jest to uwidocznione w dokumencie oficjalnym ,który byl niedawno...rozwiń całość

   W artykule pominięto fakt ,że oprócz wymienionej tu p.Szydlowskiej do Gujany polecieli również inni poslowie w sumie 8 osób. Jest to uwidocznione w dokumencie oficjalnym ,który byl niedawno publikowany w internecie .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rasowa kosmonautka

   ziutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 18

   no może i polecieli ale tylko Bożena ma wygląd rasowej kosmonautki a poza tym wyczytałem na jej stronie :
   "Pracę zawodową, rozpoczęłam w dziale finansowo-księgowym Poznańskich Zakładów...rozwiń całość

   no może i polecieli ale tylko Bożena ma wygląd rasowej kosmonautki a poza tym wyczytałem na jej stronie :
   "Pracę zawodową, rozpoczęłam w dziale finansowo-księgowym Poznańskich Zakładów Zielarskich HERBAPOL" - czyli umie odliczać czas startu 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 start ..... a i przeciążenie na jakimś ziole wytrzymazwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Osiem osób do Paryża

   PEJ

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 18

   Osiem osób poleciało na seminarium do Paryża. Do Gujany tylko posłanka Szydłowska. To oficjalna informacja potwierdzona w Kancelarii Sejmu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no cóż

   szary wilk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 17

   Polska rzadzi banda złodziei,kradna ile wejdzie. Gdzie grzebnąć afery,złodziejstwo,jednym słowem MAFIA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   korzyści

   Maks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 21

   Korzystają ile wejdzie. Gdzie będą mieć lepiej niż w sejmie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Złodzieje

   i tyle (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 21

   Złodzieje, nie posłowie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlaczego poslowie bujają sie za moje podatki niech wyciągnie swoją kase

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 18

   i zsuwa oglądać start rakiety przestańcie OKRADAĆ PODATNIKÓW

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Możemy

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 20

   mieć uwagi tylko do siebie : takich posłów wybraliśmy, ale nie ma żadnej gwarancji, że następni będą lepsi.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama