47 stopni w cieniu

  47 stopni w cieniu

  Anna Gabińska, Robert Migdał

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z ppłk. Markiem Grygą, który dowodził budową bazy North Star Camp Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie pod Iribą
  Materiały podobne
  Zagraniczni koledzy z innych baz sił EUFOR zazdroszczą Wam takiej bazy. Wierzył Pan, że się uda?

  Musiało się udać, ale było ciężko. W Polsce temperatura wynosiła wtedy 10 stopni, a w Czadzie było 45 stopni w cieniu. Klimat jest ciężki - zawsze trzeba dużo pić, choć nie czuje się pragnienia. Jeden nasz żołnierz wylądował w Ndżamenie w szpitalu pod kroplówką, bo nie chciał pić co godzinę i się odwodnił.

  Przy budowie nie zdarzały się już takie przypadki?

  Na szczęście nie. Ktoś przebił sobie but ostrym kolcem z krzaka, ale do zasłabnięć już nie dochodziło. Miejsce, gdzie miała powstać baza, było suchym polem z krzakami. Żeby budować prawdziwą bazę, trzeba było rozbić najpierw tymczasową. Obwałowanie, namioty, prowizoryczne centrum łączności i kuchnia polowa. A temperatury były zabójcze.

  Wszystko szło według planu?

  Taka baza, którą trzeba wybudować od zera, powstawała w Afryce po raz pierwszy. Trudno było wszystko przewidzieć. Miała być woda sanitarna, ale okazało się, że tylko dwa odwierty miały wodę.

  Budowaliście się dwa kilometry od wioski Iriba. Jak miejscowi zareagowali na was?

  Od razu spotkaliśmy się z lokalnymi władzami. Rozmawialiśmy z prefektem, który jest urzędnikiem z ramienia rządu, ale też z sułtanem, który jest wybierany spośród starszyzny plemiennej, bo ma największy autorytet moralny. Pokazaliśmy im, gdzie chcemy wybudować obóz. Sułtan wskazał nam miejsce, gdzie znajdował się cmentarz, którego sami byśmy nie zauważyli, bo był zaznaczony jedynie kamieniami. Zmieniliśmy zatem trochę plan, by cmentarz znalazł się poza granicami bazy. Sułtan poprosił też, by oszczędzać drzewa, bo tam, według miejscowych wierzeń, mieszkają dusze zmarłych. I trzeba było ustalić, do jakiej wysokości jest krzak, a od jakiej drzewo.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama