Sprzedam nerkę, wątrobę, szpik... Przybywa takich ogłoszeń

  Sprzedam nerkę, wątrobę, szpik... Przybywa takich ogłoszeń

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne

  Sprzedam zdrową nerkę i szpik kostny. Potrzebuję pieniędzy na opłacenie rodzinnych długów. Jestem w tragicznym położeniu. Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy... - napisał w internecie 30-letni mieszkaniec Świdnicy. Został za to skazany przez Sąd Rejonowy na 1000 zł grzywny.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne

  To kara łagodna, bo za "rozpowszechniania ogłoszeń o odpłatnym zbyciu lub nabyciu narządu w celu ich przeszczepienia" grozić może nawet rok pozbawienia wolności. Sąd ze Świdnicy wziął jednak pod uwagę niekaralność oskarżonego oraz linię obrony. Tłumaczył on, że był zdesperowany i wcale nie jest pewne, że gdyby zgłosił się chętny - zdecydowałby się na operację.

  Bronił się również faktem, że mimo iż ogłoszenie było dostępne ponad pół roku, nie zadzwonił nikt chętny, poza policjantami monitorującymi internet w poszukiwaniu, m.in. takich łamiących prawo anonsów.

  To kolejny wyrok świdnickiego sądu w takiej sprawie. W ubiegłym roku skazał 23-latkę, która ogłosiła, że sprzeda nerkę za 25 tys. zł. Kobieta musiała zapłacić 500 złotych grzywny. Przed sądem tłumaczyła, że nie wiedziała, że to co robi jest zabronione, a tym bardziej karalne. Zamieściła w internecie ogłoszenie, bo podobnych widziała wiele. I chyba nie ona jedna. Przeszukując portale ogłoszeniowe można trafić na wiele podobnych anonsów.

  Najchętniej chcemy pozbyć się nerki, ale nie brakuje też ofert ze szpikiem kostnym lub płatami wątroby. Wszyscy mają nadzieję, że znajdzie się kupiec, a oni bezproblemowo przejdą operację i rozwiążą swoje finansowe kłopoty.

  Dr Krzysztof Pabisiak z Kliniki Nefrologii i Transplantologii Akademii Medycznej w Szczecinie mówi, że handel narządami to mit, poparty tylko historiami z filmów. - Ludziom się wydaje, że takich, którzy kupią od nich nerkę, są tysiące. Zamieszczają ogłoszenia licząc na szybki zarobek, a mają tylko kłopoty - dodaje. Podkreśla, że nie wierzy w to, że w Polsce wykonuje się zabiegi nielegalnej transplantacji. Do przeszczepienia potrzebne są warunki bloku operacyjnego. Nie da się tego zrobić w garażu.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   26 lat "wolności"

   Obywatel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   A z roku na rok coraz gorzej w tym kraju...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co wyście k**** żydokomunistyczne, bandyckie i wredne

   Janek-dzbanek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   uczynili z tego przepięknego kraju, tak tylko pytam...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obchodzimy 35 rocznicę "sierpnia '80".

   Stefan Karwowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   Każdy widzi do czego doprowadziły strajki firmowane przez Wałęsę.
   A może Gazeta przypomni listę postulatów sierpniowych? To może być bardzo pouczające, szczególnie dla młodego pokolenia,...rozwiń całość

   Każdy widzi do czego doprowadziły strajki firmowane przez Wałęsę.
   A może Gazeta przypomni listę postulatów sierpniowych? To może być bardzo pouczające, szczególnie dla młodego pokolenia, ogłupianego codziennie przez media.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Macie swoją wolność

   Orson (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21

   Nie macie słowa do powiedzenia o tym czego uczą waszych dzieci, co trafia do żywności, co jecie, co pijecie i co palicie. Macie tylko obowiązki pod karą grzywny i więzienia, jedyne wasze prawo to...rozwiń całość

   Nie macie słowa do powiedzenia o tym czego uczą waszych dzieci, co trafia do żywności, co jecie, co pijecie i co palicie. Macie tylko obowiązki pod karą grzywny i więzienia, jedyne wasze prawo to zdechnąć.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niższy szczebel

   Ula. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Szczególnie niższy szczebel obywateli można karać , tych na wyższej półce nawet ograniczenie prędkości nie obowiązuje . Czyżby ich jazda nikomu nie zagrażała . Nie czuję się w tym kraju bezpieczna .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama