Wzmocnić CBA i wojsko, okroić ABW. PiS szykuje totalną...

  Wzmocnić CBA i wojsko, okroić ABW. PiS szykuje totalną rewolucję w służbach specjalnych

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wzmocnić CBA i wojsko, okroić ABW. PiS szykuje totalną rewolucję w służbach specjalnych
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse

  W pierwszej fazie zostaną wymienieni szefowie służb. Powołany zostanie też z powrotem minister - koordynator służb specjalnych, twardą ręką rządzący nimi w imieniu premiera. Dopiero potem nastąpi reorganizacja całego systemu - tak PiS planuje przejęcie kontroli nad służbami.
  Niewiele jest tematów, które budziłyby w PiS równie silne emocje. Służby specjalne to jeden z najważniejszych elementów zarówno formułowanych w PiS diagnoz dotyczących stanu państwa, jak i koncepcji tego państwa przebudowy. Tak było, gdy partia Jarosława Kaczyńskiego dopiero powstawała, tak jest i dziś.

  "Przebudowa cywilnych służb specjalnych - powołanie UOP - było realizacją planów przygotowanych przez władze komunistyczne, przy stosunkowo niewielkich zmianach personalnych - elementy kontynuacji zdecydowanie przeważały nad elementami zmiany, chociaż zakres działania i sposób realizacji zadań był w dużej mierze zmodyfikowany " - czytamy na pierwszej stronie pierwszego, diagnostycznego rozdziału aktualnego programu Prawa i Sprawiedliwości.
  Nic w tym niezwykłego - według PiS budowa nowych służb specjalnych bez jednoznacznego zerwania z ludźmi dawnego systemu jest swoistym grzechem pierworodnym III RP. Wskazywane przez PiS patologie i niedoskonałości transformacji niemal zawsze wyjaśniane są przez pryzmat udziału w nich domniemanych ludzi "dawnego systemu" - zawsze powiązanego ze służbami. Niezależnie od tego, czy odwołujemy się do modnego w latach 2005-2007 pojęcia układu, czy do wątku wszechwładnych do dziś WSI obecnego nawet w tegorocznej kampanii prezydenckiej - widzimy, że generalne diagnozy PiS dotyczące stanu państwa zawsze krążą wokół lejtmotywu wszechwładnych, wywodzących się w prostej niemal linii z PRL.

  To z kolei w jakimś sensie uzasadnia - czy może raczej wyjaśnia - fakt, że PiS ma do służb stosunek z natury rewolucyjny. Widać to było w latach 2005-2007, gdy za rządów PiS utworzono aż trzy nowe służby specjalne, jedną likwidując. IV RP była jednak rewolucją co najmniej niedokończoną. Tym razem PiS ma zamiar doprowadzić swoje zamiary do końca.

  Jak zatem wygląda plan przejęcia służb specjalnych? PiS nie kryje, że nie zamierza poprzestawać na prostych zmianach personalnych. Służby mają zostać głęboko zreorganizowane. Kierunek tych zmian został zaś ujęty w programie Prawa i Sprawiedliwości.

  Paradoksalnie niektóre z postulatów PiS korespondują całkiem nieźle ze snutymi przez Donalda Tuska, Jacka Cichockiego i później Bartłomieja Sienkiewicza koncepcjami nigdy nieukończonej reformy służb specjalnych. Inne jednak diametralnie od tego kierunku odbiegają.

  PiS, o ile tylko oczywiście uda się partii Jarosława Kaczyńskiego zdobyć władzę w październikowych wyborach, będzie tu miało dość szerokie pole manewru. Najpierw afera Amber Gold, później zaś afera podsłuchowa skutecznie nadwyrężyły zaufanie wobec kluczowych służb specjalnych. Stąd też wprowadzanie zmian - zarówno, najpierw, tych personalnych, jak i, nieco później, strukturalnych, może przebiegać przy stosunkowo mizernym oporze zarówno opinii publicznej, jak i innych partii politycznych.

  Początek
  W pierwszej fazie przejmowania kontroli nad służbami będą oczywiście dominować zmiany stricte personalne. Kierownictwo PiS nie ukrywa, że ma co najmniej sceptyczny stosunek do szefów w zasadzie wszystkich służb - być może z wyjątkiem obu wojskowych. Tu więc niemal pewne byłyby dymisje, którym towarzyszyłby częściowy powrót do zasobów kadrowych z czasów IV RP - np. sięgnięcie po byłego szefa ABW Bogdana Świączkowskiego czy też płk. Zbigniewa Nowka, byłego szefa Agencji Wywiadu. Nie jest też błędem szukanie ewentualnych przyszłych szefów PiS w kręgu obecnych reprezentantów tej partii w sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

  Faza zmian personalnych zakończyłaby się w ciągu kilku pierwszych miesięcy po wyborach. Dopiero później nastąpiłaby seria nowelizacji ustaw o poszczególnych służbach, z której wyłoniłby się zarys nowego systemu. Na samym początku - nawet na etapie ustalania składu rządu - można się za to spodziewać zmian na jeszcze wyższym niż szefowie poszczególnych służb.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (20)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powrót IV RP

   Zgorzkniały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Panowie z PIS-u zmiany w "służbach" nie nakarmią głodnych dzieci- do tego trzeba minimum wrażliwości a nie zapiekłosci

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   duda dawaj

   moje 500 zł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Zaraza pisowska rozlewa się na kraj , mami ciemny lud.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiS

   Marek Kieruzal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Wiem,znam strukture w PiS,dlaczego zarzad PiS nie odpowiadal na moje e-mil,teraz kampania wszystko bedzie pokazywane,aby wyborca byl dobrze informowany.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tu nie potrzeba rewolucji. Tu należy zastosować opcje zerową.

   Wszystkich agentów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 15

   mafii PO-PSL-Komorowski-Palikot, wypi......ć na zbitą mordę, od wierchuszki zaczynając,
   na sprzątaczkach kończąc.
   Nie ma innej opcji.
   Gdy w 2005-2007 darowano niektórym winy i przyjęto do...rozwiń całość

   mafii PO-PSL-Komorowski-Palikot, wypi......ć na zbitą mordę, od wierchuszki zaczynając,
   na sprzątaczkach kończąc.
   Nie ma innej opcji.
   Gdy w 2005-2007 darowano niektórym winy i przyjęto do służby,
   to w 2007 PiS przegrał wybory, a w 2010 dokonano egzekucji 96 Polaków pod Smoleńskiem.
   O ofiarach "seryjnego samobójcy" już nawet nie wspominając, bo tych było zapewne wiecej
   niż wie przeciętny Polak.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   świstak

   ajednak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   a świstak siedzi i zawija.....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiS ma 100% racji

   krzyhoo1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   Po aferach Amber Gold, SKOK Wołomin, praniach miliardów w centrach handlowych rządzonych przez zaradnych Azjatów, podsłuchach u Sowy, czy domniemanych nagraniach w willi premiera Tuska tylko kretyn...rozwiń całość

   Po aferach Amber Gold, SKOK Wołomin, praniach miliardów w centrach handlowych rządzonych przez zaradnych Azjatów, podsłuchach u Sowy, czy domniemanych nagraniach w willi premiera Tuska tylko kretyn by nie rozpoczął by rządzenia od rewolucji w spec-służbach, a w ABW w szczególnościzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z tymi zbędnymi batalionami ze straż miejskich i innego autoramentu ulubieńców...

   valenty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Straże miejskie to przecież taki kolejny organ, który zajmuje się czynną polityką, zamiast dozorować czystość miast i pomagać obywatelom w ich potrzebach. Oto żywy przykład: kontaktu ze strażą...rozwiń całość

   Straże miejskie to przecież taki kolejny organ, który zajmuje się czynną polityką, zamiast dozorować czystość miast i pomagać obywatelom w ich potrzebach. Oto żywy przykład: kontaktu ze strażą miejską i innymi prześladowcami. Niedawno byłem na dworcu kolejowym w zachodniopomorskim. I podjechałem autem, ażeby móc odebrać 80-latkę po powrocie z sanatorium. Z auta wyszedłem dosłownie na 3 minuty i zaraz powróciłem, bo ta osoba oczekiwała już w drzwiach zewnętrznych halu dworca. Odjeżdżając, zauważyłem pod wycieraczką mandat od stójkowego od mafii parkometrów. Kara 15 zł za brak biletu. Czatujący na narybek stójkowy, siedział sobie z kumplem w Taxi. Na skierowane do niego pytanie, a za co ten mandat... Natychmiast bezczelna odpowiedź: za brak biletu za parkowanie. A ja, za jakie parkowanie, kiedy tylko chwilowy postój i w miejscu dozwolonym, więc nie na zakazie. Oczywiście, ze strony stójkowego było kolejne tralala. Jednak zdecydowałem mandat zapłacić. Ale u tego stójkowego nie mogłem, bo zapłatę muszę poczynić w automacie. Automat przystosowany tylko na monety. A skąd mam monety wziąć... O, poprosić taksówkarza i rozmieni! Przy piątym taxi był jeden uczynny i banknot rozmienił. Ale to jeszcze nie wszystko, bo w efekcie rozmyśliłem się płacić. I co z uwagi na nowe zjawisko, mafii parkometrów. Otóż, chcąc zakupić bilet parkingowy, musiałbym wklepać numer rejestracji pojazdu i datę urodzenia. Tegoż było już za dużo. Więc zwracam się do stójkowego, aby dzwonił na policję. Stójkowy, na policję na pewno będę dzwonił, jak pan buzi nie zamknie, a teraz dzwonię po straż miejską. Za 3 minuty stawiło się 3-ch otłuszczonych z wygolonymi karkami i także niezbyt przyjaźni. I pytam, dlaczego mam za parkowanie bulić, kiedy nie parkowałem, kiedy to publiczne miejsce tuż przed samym dworcem. Przecież de facto nie podjechałem do galerii handlowej, także nie kawiarni na pilsa, ani też nie pod burdel poparzeć jaka jest w nim zmiana. Lecz po prostu, podjechałem przed dworzec w celu odebrania starszej osoby. A dwa, dlaczego w parkomacie mam robić stiptease z danych osobowych... Rozwiązania nie znaleźli, bo ono niby skąd ma być... W efekcie zadzwoniłem na policję. Reakcja inna, bo policjanci mandat zwrócili stójkowemu! Jednak nerwy i czas akcji, strata ponad dwóch godzin. Reasunując, przeżyłem komunę, przeżyłem zastępy ORMO. Jednak tyluż upokorzeń co w obecnym cyrku mnie nie napotkało!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   s

   s (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Bzdury piszesz Od kiedy i na jakiej podstawie policja może zwrócić opłatę/kare za parkowanie wystawcy PO PROSTU CI NIE WIERZE

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziś na jednym z portali uczestnik zwolennik PIS-u pisze co sie stanie po wygranej PIS

   cytat wypowiedzi: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 14

   sulima (gość) • 28.08.15, 15:30:09

   Tak, chce to wam otwarcie jako pisowiec powiedzieć. Gardzę tą polską i tymi polskojęzycznymi kreaturami którzy ją popierają. My chcemy zniszczyć tą dzisiejszą...rozwiń całość

   sulima (gość) • 28.08.15, 15:30:09

   Tak, chce to wam otwarcie jako pisowiec powiedzieć. Gardzę tą polską i tymi polskojęzycznymi kreaturami którzy ją popierają. My chcemy zniszczyć tą dzisiejszą polske! Bo to niejest prawdziwa Polska, tylko jakiś pokraczny twór, w którym opluwany jest Kościół i prawdziwi patryjoci, w którym zamordowano największego prezydenta pana Lecha Kaczyńskiego, w którym fałszuje sie jawnie wybory, bo przecież niemożliwe jest aby Polacy wybrali tego zdrajce, morderce i sługusa putina oraz merkel jakim jest tusk. Tak, chcemy innej Polski. Polski Prawej i Sprawidliwej, Polski w której rządzą prawdziwi Polacy, w ktorej Kościół odzyska co mu zabrano. Chcemy Polski w której nakazy Pana Boga staną się najwyższym prawem a głos Kościoła będzie rostrzygający. Nie chcemy waszych autostrad i stadionów, nie chcemy waszej nowoczesności. Chcemy Boga i Polski rządzonej przez Pana Jarosława Kaczyńskiego i Ojca Tadeusza Rydzyka, a potem przez Panią Martę Kaczyńską jedynych godnych następców Wielkiego Lecha Kaczynskiego. Im po prostu jako prawdziwym Polakom władza się należy! Wszyscy zdrajcy i zbrodniarze czyli tusk, komoruski itp. zostana aresztowani i ukarani. Tak samo dziennikarze którzy pluli na Kościół, PIS i Polaków zostaną potraktowani tak jak na to zasłużyli, czyli więzienie, zakaz wykonywania zawodu. Wrogie Polakom gazety i telewizje do likwidacji. Muszą zaplacić za lata hańby! Jest jeszcze kwestia co zrobić z milionami polskojezycznych swołoczy popierających obecny zbrodniczy reżim? Czy byli tylko ogłupieni przez rządowe, sprzedajne media czy popierali z przekononania? Jeśli z przekonania to nie będzie litości, stracicie swoje mieszkanka na kredyt, stracicie swoje toyoty wy zdrajcy! I módlcie sie żeby nie stracić czegoś więcej! A ci którzy popierali bo byli ogłupieni, nie zasługują na prawa wyborcze skoro byli tak głupi niedostrzegając przez lata że tylko PIS powinien rządzić w tym kraju. Bo prawda jest taka: każdy kto nie popiera pana Jarosława Kaczyńskiego jest zdrajcą, agentem albo głupcem! Wybierajcie czy chcecie być zaliczonymi do tych podłych kreatur czy chcecie być normalnymi Polakami w nowej wolnej Polsce. Ale pamiętajcie lemingi, nie macie za dużo czasu bo my już idziemy po was!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gość

   Lilian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Stek bzdur, jak się nie podoba Polska taka to masz szansę się wyprowadzić Polacy to mądry naród i na PiS nie będzie głosować. Tylko tacy fanatycy czyli ok. 25% są elektoratem, który takie brednie...rozwiń całość

   Stek bzdur, jak się nie podoba Polska taka to masz szansę się wyprowadzić Polacy to mądry naród i na PiS nie będzie głosować. Tylko tacy fanatycy czyli ok. 25% są elektoratem, który takie brednie popiera. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biorąc

   Kwapi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Biorąc pod uwagę jężyk pisał to troll z PO ,ale chyba za mało płaca bo język niespecjalny jak choćby pana posła Swięcickiego na temat dyktatury PiS.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLSKA

   kpina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   TO JA - jaroslawpolskezbaw kaczynski zawsze dziewic

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przede wszystkim

   to nie sluzby (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   trzeba wzmacniac ,tylko uklady i ukladziki oslabic partyjnych wataszkow . Czuc zmiane warty ,wiec i psy goncze tez trzeba zmienic aby lepiej sluzyly swoim nowym panom

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Antoni znowu oglosi w TVP, że własnie wymienił szpiegów za granicą?

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Proponuję aby tym razem podał nazwiska, adresy i telefony nowych szpiegów.Obce wywiady będą miały od razu wszystkie dane, nie tak jak poprzednim razem.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama