Romka z Dolnego Śląska na bilbordach w całej Polsce. "Nie...

  Romka z Dolnego Śląska na bilbordach w całej Polsce. "Nie jesteśmy nierobami i złodziejami"

  SEL

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Romka z Dolnego Śląska na bilbordach w całej Polsce. "Nie jesteśmy nierobami i złodziejami"
  1/2
  przejdź do galerii

  ©fot. Michał Szyszka

  Głogowianka Ewelina Andrasz, nauczycielka romskiego pochodzenia ze Szkoły Podstawowej nr 2, jest twarzą ogólnopolskiej kampanii społecznościowej o nazwie "Jedni z wielu". Billboardy z jej zdjęciem wiszą w sześciu miastach Dolnego Śląska: Wrocławiu, Wałbrzychu, Kłodzku, Legnicy, Świebodzicach i oczywiście w jej rodzinnym Głogowie. W sumie jest ich ponad 100.
  Organizatorem kampanii jest Fundacja Integracji Społecznej "Prom" z Wrocławia, która - pokazując wykształconych, pracujących i szanowanych przez społeczeństwo Romów - chce walczyć ze stereotypami i złą oceną tej mniejszości.

  - Odbieram wiele telefonów od znajomych, że widzieli moje zdjęcie przy ulicach miast - mówi Ewelina Andrasz. - Dostaję też od nich zdjęcia billboardów ze mną w roli głównej - śmieje się głogowianka.
  Już poważnie dodaje, że wierzy w sukces akcji: - Romowie są postrzegani najczęściej jako nieroby, lenie i złodzieje. Tymczasem wielu z nas chce się uczyć i pracować, ale z tym mamy dużo trudniej niż Polacy. Mimo problemów coraz więcej Romów odnosi sukcesy, a my, uczestnicy projektu, jesteśmy tego przykładem - podkreśla.

  Zdjęcia Eweliny Andrasz na billboardach pojawiły się na początku sierpnia, ale akcja trwa już od lutego. Banery z hasłem "Jedni z wielu" pojawiały się w ogólnopolskich portalach internetowych. Od września natomiast w miastach, w których teraz wiszą billboardy, będą organizowane wystawy zdjęć wszystkich 80 uczestników akcji (20 to Dolnoślązacy). W Głogowie będzie je można oglądać od 7 marca do 7 kwietnia przyszłego roku w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Profesjonalne sesje zdjęciowe zrobił urodzony w Nowym Jorku fotograf Chad Evens Wyatt.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama