Nasze wrocławskie rowerowo-piesze piekiełko (LIST)

  Nasze wrocławskie rowerowo-piesze piekiełko (LIST)

  Wojciech Konik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławska policja ostatnio z dużą uwagą przygląda się rowerzystom

  Wrocławska policja ostatnio z dużą uwagą przygląda się rowerzystom ©fot. Jerzy Wójcik

  Nie milknie dyskusja, jak rowerzystów pogodzić na drogach z kierowcami, a na chodnikach - z pieszymi. Oto kolejny głos w tej sprawie - tym razem napisał do nas Wojciech Konik.
  Wrocławska policja ostatnio z dużą uwagą przygląda się rowerzystom

  Wrocławska policja ostatnio z dużą uwagą przygląda się rowerzystom ©fot. Jerzy Wójcik

  Szanowna redakcjo,

  Od jakiegoś czasu na łamach waszego dziennika przewija się temat wrocławskiej wojny domowej pomiędzy rowerzystami i kierowcami. Nie mogę się jednak oprzeć wrażeniu, że wojnę tę napędza magistrat, w charakterze "NATO" wysyła na ulice policję i straż miejską, a wszystko to służy zrobieniu zamieszania wokół siebie, a nie faktycznemu polepszeniu warunków komunikacyjnych w mieście.

  Kiedyś było lepiej - to nie ulega wątpliwości. Pamiętam jak kilka lat temu wraz z kolegami z Kozanowa cieszyliśmy się każdym metrem ścieżek rowerowych we Wrocławiu i wybieraliśmy się w weekendy, aby sprawdzić jak są wykonane i dokąd prowadzą. Wtedy, aby uruchomić dla rowerzystów kierunek Pracze Odrzańskie/Janówek wystarczyło pociągnąć przez Maślice oddzielone od siebie chodnik i drogę dla rowerów. Dalej jechało się już poboczem, ale ruch nie był aż taki, żeby to specjalnie przeszkadzało.
  Jeszcze do niedawna jeździłem po Wrocławiu chodnikami w rejonach "bezścieżkowych" i nie zauważyłem, aby kolidowało to specjalnie z ruchem pieszych. No oczywiście zawsze trafił się jakiś pieszy, który tempem zółwim tuptał środkiem chodnika, ale tacy ludzie przeszkadzają wszystkim - nawet innym pieszym. I na ogół maja najwięcej do powiedzenia na temat kultury innych użytkowników... zwykle mówią, zapominając o kulturze słowa.

  Obecnie doświadczamy w mieście "nowatorskich" rozwiązań rodem z filmów Tima Burtona. Cały ten magiczny "węzeł" rowerowy na Świdnickiej pomiędzy Kościuszki, a nasypem kolejowym woła o pomstę do nieba. Zamiarem twórców było za pewne wysublimowane eliminowanie rowerzystów w wypadkach z samochodami przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu ocen za widowiskowość wypadków. Kosztem rowerzystów utrudniono ruch samochodowy za sprawą rozdzielenia pasa do jazdy na wprost i do skrętu w prawo w Piłsudskiego. Kiedy kierujący pojazdem chce zmienić pas musi uważać na rowerzystów, którzy są zdecydowanie wolniejsi od aut. Podobnie mają się wydzielone pasy postoju rowerów przed światłami? Jaki cel ma ustawianie dużo wolniejszych rowerów przed samochodami?

  Jedyny w miarę trafiony pomysł, to kontrapasy na drogach jednokierunkowych. Niestety chronicznie, podobnie jak i drogi dla rowerów, zastawiane przez kretynów nie potrafiących parkować. Na szczęście na takie wezwania dość szybko reaguje straż miejska - no ale chodzi o pieniądze, więc trudno się dziwić.

  Z drugiej zaś strony policja na spółkę ze strażą miejską organizują sobie sezony polowań na rowerzystów i wlepiają im mandaty za głupoty w stylu przejeżdżanie na kierowanych światłami przejściach dla pieszych. Rację miał czytelnik twierdzący, że ich działania mają na celu jedynie nakręcanie statystyki. Jak poprosiłem Pana i Panią strażników miejskiego o zwrócenie uwagi grupce pieszych, w tym matce z dzieckiem w wózku, defilujących po drodze dla rowerów, zostałem odprawiony prychnięciem ze strony Pani i wzruszeniem ramionami ze strony Pana. Wiem, że było wtedy gorąco i generalnie się nie chciało, ale to jest w końcu ich praca.

  W Anglii i Holandii spotkałem się z rozwiązaniami bezkolizyjnymi dla ruchu pieszego i rowerzystów. Na szerokich chodnikach po prostu wydziela się obszar dla rowerów. Na wąskich, ruch rowerów odbywa się "środkiem". Piesi poruszają się bokami w przeciwnych kierunkach podobnie jak ma to miejsce w ruchu drogowym. Na przejściach dla pieszych wyznaczone są strefy dla rowerów i nie dochodzi do kolizji. Można? Można, tylko trzeba chcieć.

  Nasz problem (wrocławski choć pewnie polski również) polega na głupim przeświadczeniu o tym, że "JA, KOWALSKI jestem najważniejszy we wszechświecie i wara wam od mojej wolności osobistej". Manifestuje się taka postawa w każdej sferze życia. Za daleko do popielnicy, to kiepa wyrzucę na środku chodnika lub z okna (nieważne - samochodu czy mieszkania na piątym piętrze). Idę chodnikiem jak mi się podoba - jak wam nie pasuję, to trudno. Ruchomymi schodami jadę trzymając się obu poręczy - jak Ci się śpieszy, to masz pecha. Ci "Kowalscy" na ogół na zwrócenie im uwagi reagują stekiem wykrzykiwanych inwektyw i zaciśniętymi pięściami...

  W cywilizowanych krajach ten problem jest marginalny. Po chodnikach chodzi się po prawej stronie (w Anglii po lewej oczywiście;)), po schodach ruchomych porusza się stroną prawą pozostawiając lewą wolną dla "szybszych" od nas (nawet w UK), a auto parkuje się tak, aby mieściło się w wyznaczonym do parkowania polu i nie utrudniało ruchu innym użytkownikom parkingu czy drogi. Wszystkim użytkownikom.

  To nasze polskie piekiełko okraszone hasłami o wolności osobistej. Z drugiej strony młodzi kierowcy, świeżo po egzaminie, jeżdżą zgodnie z przepisami. Dopiero po kilku miesiącach ulegają zezwierzęceniu typowemu dla wozaków i taksówkarzy (z całym szacunkiem dla grupki taksówkarzy jeżdżących zgodnie z przepisami). Nasuwa się zatem wniosek, że może to błąd systemowy, a nie natura ludzka. Chciałbym w to wierzyć. I chciałbym, żeby magistrat nie uszczęśliwiał nas więcej na siłę śluzami rowerowymi do których potrzebna jest instrukcja obsługi.

  Wojciech Konik


  Czytaj także

   Komentarze (61)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Policja do szkoły

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 12

   Co policja zrobiła pożytecznego ?
   Chce tylko karać wmawiając pieszym i rowerzystom że są samobójcami ?
   Przecież rowerzysta wie lepiej niż policjant (który od dziecka nie jeździ na rowerze) co...rozwiń całość

   Co policja zrobiła pożytecznego ?
   Chce tylko karać wmawiając pieszym i rowerzystom że są samobójcami ?
   Przecież rowerzysta wie lepiej niż policjant (który od dziecka nie jeździ na rowerze) co jest dla niego bezpieczne. Karać za gapiostwo, spowodowanie wypadku , spowodowanie zagrożenia, wymuszenie pierwszeństwa, ale nie za przekroczenie pustej ulicy czy ostrożną jazdę po chodniku.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tydzień bez takiego tematu - tygodniem straconym......

   jestem - pieszym, rowerzystą , kierowcą (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 12

   no nie wyłączam neestler-a , mam dosyć juz tej gazety !
   w kółko to samo - nie ma tygodnia z podobym tematem !
   jak zwykle gazeta drukuje temat - a wy/my się żryjcie/żryjmy - a oni tam sobie siedzą...rozwiń całość

   no nie wyłączam neestler-a , mam dosyć juz tej gazety !
   w kółko to samo - nie ma tygodnia z podobym tematem !
   jak zwykle gazeta drukuje temat - a wy/my się żryjcie/żryjmy - a oni tam sobie siedzą czytają i nieżle polewają
   koniec - wiecej wroclawskiej nie czytam zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może coś dotrze do Dutkiewicza

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

   A to dlaczego ?W końcu ktoś w magistracie zrozumie, że jak na transport wydaje się 1 mld , to nie można na ścieżki dawać 1,8 mln, bo to kilkadziesiąt razy mniej niż udział rowerów w ruchu.
   Bez...rozwiń całość

   A to dlaczego ?W końcu ktoś w magistracie zrozumie, że jak na transport wydaje się 1 mld , to nie można na ścieżki dawać 1,8 mln, bo to kilkadziesiąt razy mniej niż udział rowerów w ruchu.
   Bez pieniędzy nie będzie separacji

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śluzy rowerowe to świetny wynalazek!

   Karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 27

   Autor listu przywołuje pozytywne przykłady UK i Holandii, jednocześnie krytykując śluzy. A czy widział, ile np. w Londynie jest śluz rowerowych? Dzięki temu że rower pierwszy startuje ze...rozwiń całość

   Autor listu przywołuje pozytywne przykłady UK i Holandii, jednocześnie krytykując śluzy. A czy widział, ile np. w Londynie jest śluz rowerowych? Dzięki temu że rower pierwszy startuje ze skrzyżowania, jest bezpieczniejszy, nie znajduje się w martwej strefie zasięgu wzroku kierowcy. I wg nowych przepisów można przejechać skrzyżowanie środkiem pasa.

   Chciałbym, aby śluzy były wszędzie gdzie to możliwe! Chojnacki, do boju, w Łodzi śluzy zachwalasz, optuj za większą ich ilością we Wrocławiu!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   minusujcie drodzy kierowcy, minusujcie

   Karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

   Z roku na rok jest coraz więcej rowerzystów, nikt tego nie zatrzyma. Nie macie wyjścia - musicie w końcu zacząć traktować rowerzystów jako pełnoprawnych uczestników drogi. Ciężko zrozumieć, że im...rozwiń całość

   Z roku na rok jest coraz więcej rowerzystów, nikt tego nie zatrzyma. Nie macie wyjścia - musicie w końcu zacząć traktować rowerzystów jako pełnoprawnych uczestników drogi. Ciężko zrozumieć, że im więcej rowerów tym mniejsze korki, tym lepiej dla Was?

   A takie udogodnienia jak śluzy to konieczność.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie spotkalem sie jeszcze z interwencja strazy miejskiej ani policja jadac chodnikiem

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

   widocznie jezeli sie jedzie ostroznie w ich ocenie nie wymaga to interwencji...natomiast nie moge zrozumiec rowerzystow nie korzystajacych ze sciezek, choc sa one obok, a jadacych głowna 3pasmowa...rozwiń całość

   widocznie jezeli sie jedzie ostroznie w ich ocenie nie wymaga to interwencji...natomiast nie moge zrozumiec rowerzystow nie korzystajacych ze sciezek, choc sa one obok, a jadacych głowna 3pasmowa droga, po ktorej pedza samochcody mimo,ze 50km/h obowiazuje...widac jestesmy w opiece boskiej skoro udaje dojechac sie do domu cało...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Albo szybko jezdnią , albo bezpiecznie po chodniku

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 17

   długo_pis napisał:
   natomiast nie moge zrozumiec rowerzystow nie korzystajacych ze sciezek, choc sa one obok, a jadacych głowna 3pasmowa droga, po ktorej pedza samochcody mimo,ze 50km/h...rozwiń całość

   długo_pis napisał:
   natomiast nie moge zrozumiec rowerzystow nie korzystajacych ze sciezek, choc sa one obok, a jadacych głowna 3pasmowa droga, po ktorej pedza samochcody mimo,ze 50km/h obowiazuje...widac jestesmy w opiece boskiej skoro udaje dojechac sie do domu cało...
   -------------
   Skoro ścieżek j3st 20 razy mniej niż ulic to jazda po jezdni jest kwestia przyzwyczajenia.
   Co za różnica ze 5% trasy pokonasz po drodze dla rowerów ?
   Rowerzyści dzielą się na 2 główne rodzaje.
   Jedni jadą ścieżka aż się skończy i dalej jadą chodnikiem.
   Inni jadą jezdnią aby nie jechać chodnikiem i jak się zaczyna ścieżka to z kilku powodów na nią nie wjeżdżają.
   Np brak wjazdów.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @benek

   oservatore (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

   podaj tych kilka powodów na przykładzie 3 ulic wspomnianych we wcześniejszych komentarzach:
   Mickiewicza, Wybrzeże Wyspiańskiego i Rogowska.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobre ulice podałeś

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 17

   Mickiewicza. Prze kilak miesięcy magistrat urządził na ścieżce parking.
   Gdy kierowcy się nauczyli, że tam można stać to stali nawet po zlikwidowaniu parkingu.
   Zresztą czy był zlikwidowany ?...rozwiń całość

   Mickiewicza. Prze kilak miesięcy magistrat urządził na ścieżce parking.
   Gdy kierowcy się nauczyli, że tam można stać to stali nawet po zlikwidowaniu parkingu.
   Zresztą czy był zlikwidowany ?
   Wystarczyło wejść na stronę UM lub SM aby zobaczyć mapki że wolno parkować na ścieżce i że jest tam miejsce dla 150 aut.
   W efekcie ścieżka została zniszczona
   Sytuacja była nawet opisywana na wykopie
   h******www.wykop.pl/link/224752/wroclaw-tu-mozna-lamac-prawo/#comment-this
   h******rowery.eko.org.pl/index_aktualnosci.php5?dzial=7&kat=13&art=894

   To samo mogę napisać i udokumentować linkami o Wybrzeży Wyspiańskiego i o Rogowskiej.
   każda z tych ścieżek nie jest "drogą dla rowerów" i nie ma obowiązku po niej jeździć.
   Polecam zaznajomienie się z przepisami.
   Na Rogowskiej na ścieżce parkują auta i chcą to zalegalizować
   h******wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/1232081,wroclaw-bedzie-wiecej-miejsc-parkingowych-na-nowym-dworze,id,t.html#skomentuj
   Na Wybrzeżu Wyspiańskiego rowerzyści od lat walczą z parkowaniem na ścieżce.
   h******www.rowerowy.wroclaw.pl/index_aktualnosci.php5?dzial=10&kat=18&art=1210&limit=36

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pewnie że dobre

   oservatore (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

   Przez Mickiewicza i Wybrzeże Wyspiańskiego chodzę lub jeżdżę rowerem po ścieżkach niemal codziennie.
   Moim zdaniem na Mickiewicza chodnik jest w wielu miejscach w dużo gorszym stanie niż ścieżka na...rozwiń całość

   Przez Mickiewicza i Wybrzeże Wyspiańskiego chodzę lub jeżdżę rowerem po ścieżkach niemal codziennie.
   Moim zdaniem na Mickiewicza chodnik jest w wielu miejscach w dużo gorszym stanie niż ścieżka na której samochody już bardzo rzadko zaparkują - ostatnio nie widuję żadnych.
   Na Wybrzeżu nie ma różnicy między ścieżką i chodnikiem.

   Ale jeśli nie ma obowiązku jeździć po ścieżkach nawet jeśli zajmują pół chodnika, to jako podatnik absolutnie nie zgadzam się na dalsze wydawanie miejskich pieniędzy na wydzielanie ścieżek.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rowerzyści anarchiści

   AMTL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 20

   Chodnik jak sama nazwa wskazuje jest do chodzenia a jezdnia do jeżdżenia. Wszystko co ma uprawnienie poruszać się po jezdni wyłączając oznaczone przejścia, powinno być odpowiednio wyszkolone i...rozwiń całość

   Chodnik jak sama nazwa wskazuje jest do chodzenia a jezdnia do jeżdżenia. Wszystko co ma uprawnienie poruszać się po jezdni wyłączając oznaczone przejścia, powinno być odpowiednio wyszkolone i powinno na to posiadać odpowiedni papier i nie ważne czy ma 13 lat czy 50. Prawo jest prawo jeżeli jazda po chodniku jest ustawowo zabroniona z małymi wyjątkami to trzeba tego prawa przestrzegać bez wyjątku bo inaczej dochodzi do anarchii i rację mają policjanci czy strażnicy miejscy, że karzą mandatami za to, że ktoś nie czytał kodeksu drogowego. A tak na marginesie skoro jest tylu rowerzystów to można wyrwać niezłą kasę wprowadzić tablice rejestracyjne dla rowerów i opłaty OC .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co ma piernik do pierdzenia ?

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 18

   AMTL napisał:
   Chodnik jak sama nazwa wskazuje jest do chodzenia
   a jezdnia do jeżdżenia.
   -----------------
   A ścieżka do ścigania
   a trawnik do trawienia
   ustęp do ustępowania
   wanna do...rozwiń całość

   AMTL napisał:
   Chodnik jak sama nazwa wskazuje jest do chodzenia
   a jezdnia do jeżdżenia.
   -----------------
   A ścieżka do ścigania
   a trawnik do trawienia
   ustęp do ustępowania
   wanna do wonienia.
   Młotek do młócenie
   Samochód do samodzielnego jeżdzenia
   a rower do równania
   Hulajnoga do hulania
   Opona do oponowania lutnia do lutowania

   Wszystko co ma uprawnienie poruszać się po jezdni wyłączając oznaczone przejścia, powinno być odpowiednio wyszkolone i powinno na to posiadać odpowiedni papier i nie ważne czy ma 13 lat czy 50. Prawo jest prawo jeżeli jazda po chodniku jest ustawowo zabroniona z małymi wyjątkami to trzeba tego prawa przestrzegać bez wyjątku bo inaczej dochodzi do anarchii i rację mają policjanci czy strażnicy miejscy, że karzą mandatami za to, że ktoś nie czytał kodeksu drogowego. A tak na marginesie skoro jest tylu rowerzystów to można wyrwać niezłą kasę wprowadzić tablice rejestracyjne dla rowerów i opłaty OC .
   odpowiedzi (1)
   ocena: 50%
   skomentuj
   tak na marginesie

   zgłoś +11 / -10
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   cb (gość), 20.08.12, 08:04:32

   można jeszcze wprowadzić obowiązkowo oc dla pieszych, kartę pieszego i obowiązkowo obuwie letnie i zimowe, nie wspominając o obowiązkowej żółtej kamizelce

   odpowiedzi (0)
   ocena: 52%
   skomentuj
   lekkosc bytu

   zgłoś +7 / -6
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   i wont (gość), 19.08.12, 23:45:09

   chyba lepiej zyc na wsi. jak slucham takich problemów to az chce sie zyc ze ktos ma takie błahe...

   odpowiedzi (0)
   ocena: 53%
   skomentuj
   b/t

   zgłoś +9 / -3
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   irek (gość), 19.08.12, 23:24:13

   policja i nieroby ze "straszy miejskiej"do tego tylko się nadają aby karać cyklistów baby z jajkami o poprawieniu ładu i porządku w mieście dbają gangsterzy.A "duduś prezydęt"ma to w dup..
   odpowiedzi (1)
   ocena: 75%
   skomentuj
   Rozsądnie ujmując

   zgłoś +5 / -2
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   t/b (gość), 20.08.12, 01:59:35

   Irek jesteś chyba młodym człowiekiem kiedyś milicjant karał mandatem za rzucenie niedopałka papierosa na ziemię, bo od tego się zaczyna, najpierw ktoś jeździ rowerem po chodniku, później przejeżdżając kogoś kopnie, jeszcze później wyrwie torebkę a jeszcze później walnie jakimś ciężkim przedmiotem w głowę a na końcu już jest gangsterem, który na pewno nie dba o czyjeś interesy tylko o swoje i ma gdzieś ład i porządek.

   odpowiedzi (0)
   ocena: 71%
   skomentuj
   "JA, KOWALSKI na rowerze jestem najważniejszy we wszechświecie i wara wam od mojej wolności osobiste

   zgłoś +31 / -9
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   pieszy, rowerzysta, kierowca samochodu (gość), 19.08.12, 22:21:16

   Wybrzeże Wyspiańskiego, szeroki chodnik-aleja z wydzieloną ścieżką dla rowerzystów - piesi chodzą chodnikiem, rowerzyści jeżdżą ścieżką dla rowerzystów i chodnikiem, dzwoniąc na pieszych, ale jeśli tylko jakiś pieszy wejdzie na ścieżkę, to natychmiast zostaje obsobaczony.
   Takie teraz nastały czasy, że Kowalskiemu-rowerzyście wolno jeździć wszędzie, a pieszy Kowalski ma się kuźwa zapoznać z przepisami i zawsze ustępować rowerzystom, którym wszystko wolno.

   Nie wierzycie, to korzystając z pięknej pogody wybierzcie się na Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego, usiądźcie sobie na ławeczce i przez chwilę poobserwujcie.
   odpowiedzi (5)
   ocena: 77%
   skomentuj
   chodnikiem? jezdnią!

   zgłoś +25 / -4
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   T. (gość), 19.08.12, 22:32:15

   namierzone nie raz, bo jezdze tamtędy do pracy - jakim chodnikiem - rowerzysci nagminnie napierają tam jezdnią. PRZYPOMINAM NIEUKOM ŻE JAK JEST ŚCIEŻKA TO MACIE OBOWIĄZEK PO NIEJ JECHAĆ!!!!! kuźwa szlag może trafić. jedzie taka jedna z drugą pińdzia 5 km/h i ona jest proszeę ja was królem i królową szos. w jednym. absurd. jestem zwolennikiem rozwiązania z filmów typu "Ben Hur" (kto widział ten zakuma: "Crushing speed captain!!" ) :) ]:->

   odpowiedzi (0)
   ocena: 86%
   skomentuj
   smiac mi sie chce

   zgłoś +2 / -12
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   smiech na sali (gość), 19.08.12, 23:47:23

   moze i maszwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak na marginesie

   cb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 30

   można jeszcze wprowadzić obowiązkowo oc dla pieszych, kartę pieszego i obowiązkowo obuwie letnie i zimowe, nie wspominając o obowiązkowej żółtej kamizelce

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lekkosc bytu

   i wont (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   chyba lepiej zyc na wsi. jak slucham takich problemów to az chce sie zyc ze ktos ma takie błahe...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   b/t

   irek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

   policja i nieroby ze "straszy miejskiej"do tego tylko się nadają aby karać cyklistów baby z jajkami o poprawieniu ładu i porządku w mieście dbają gangsterzy.A "duduś prezydęt"ma to w dup..


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozsądnie ujmując

   t/b (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 22

   Irek jesteś chyba młodym człowiekiem kiedyś milicjant karał mandatem za rzucenie niedopałka papierosa na ziemię, bo od tego się zaczyna, najpierw ktoś jeździ rowerem po chodniku, później...rozwiń całość

   Irek jesteś chyba młodym człowiekiem kiedyś milicjant karał mandatem za rzucenie niedopałka papierosa na ziemię, bo od tego się zaczyna, najpierw ktoś jeździ rowerem po chodniku, później przejeżdżając kogoś kopnie, jeszcze później wyrwie torebkę a jeszcze później walnie jakimś ciężkim przedmiotem w głowę a na końcu już jest gangsterem, który na pewno nie dba o czyjeś interesy tylko o swoje i ma gdzieś ład i porządek.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na starość sie głupieje

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

   Bo rowerzysta to przyszły zabójca cyklofobie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "JA, KOWALSKI na rowerze jestem najważniejszy we wszechświecie i wara wam od mojej wolności osobiste

   pieszy, rowerzysta, kierowca samochodu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 18

   Wybrzeże Wyspiańskiego, szeroki chodnik-aleja z wydzieloną ścieżką dla rowerzystów - piesi chodzą chodnikiem, rowerzyści jeżdżą ścieżką dla rowerzystów i chodnikiem, dzwoniąc na pieszych, ale jeśli...rozwiń całość

   Wybrzeże Wyspiańskiego, szeroki chodnik-aleja z wydzieloną ścieżką dla rowerzystów - piesi chodzą chodnikiem, rowerzyści jeżdżą ścieżką dla rowerzystów i chodnikiem, dzwoniąc na pieszych, ale jeśli tylko jakiś pieszy wejdzie na ścieżkę, to natychmiast zostaje obsobaczony.
   Takie teraz nastały czasy, że Kowalskiemu-rowerzyście wolno jeździć wszędzie, a pieszy Kowalski ma się kuźwa zapoznać z przepisami i zawsze ustępować rowerzystom, którym wszystko wolno.

   Nie wierzycie, to korzystając z pięknej pogody wybierzcie się na Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego, usiądźcie sobie na ławeczce i przez chwilę poobserwujcie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chodnikiem? jezdnią!

   T. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 14

   namierzone nie raz, bo jezdze tamtędy do pracy - jakim chodnikiem - rowerzysci nagminnie napierają tam jezdnią. PRZYPOMINAM NIEUKOM ŻE JAK JEST ŚCIEŻKA TO MACIE OBOWIĄZEK PO NIEJ JECHAĆ!!!!! kuźwa...rozwiń całość

   namierzone nie raz, bo jezdze tamtędy do pracy - jakim chodnikiem - rowerzysci nagminnie napierają tam jezdnią. PRZYPOMINAM NIEUKOM ŻE JAK JEST ŚCIEŻKA TO MACIE OBOWIĄZEK PO NIEJ JECHAĆ!!!!! kuźwa szlag może trafić. jedzie taka jedna z drugą pińdzia 5 km/h i ona jest proszeę ja was królem i królową szos. w jednym. absurd. jestem zwolennikiem rozwiązania z filmów typu "Ben Hur" (kto widział ten zakuma: "Crushing speed captain!!" ) :) ]:->zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smiac mi sie chce

   smiech na sali (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 25

   moze i masz racje ale jak myslisz ze to wazkie problemy to pogratulowac inteligencjii

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jezdnią i ścieżką rowerową i chodnikiem też

   pieszy, rowerzysta, kierowca samochodu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 10

   tam rowerzyści jeżdżą wszędzie.
   Patrzyłeś z perspektywy kierowcy, a teraz w drodze do/z pracy zatrzymaj się i zwróć uwagę na chodnik - też jeżdżą.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rowerzyści mają ścieżki w d..ie

   Sępolno (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 12

   Przez Mickiewicza jeżdżą po chodniku i też dzwonią na pieszych, a ścieżka jest pusta przy chodniku.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeżdzą wszędzie

   Nowy Dwór (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 7

   Na Rogowskiej jeżdzą jezdnią i chodnikiem, a tam też jest ścieżka rowerowa. Nawet piesi z pieskami nie tykają ścieżki rowerowej, żeby się nie narażać, ale co tam ja Kowalski na rowerze jestem...rozwiń całość

   Na Rogowskiej jeżdzą jezdnią i chodnikiem, a tam też jest ścieżka rowerowa. Nawet piesi z pieskami nie tykają ścieżki rowerowej, żeby się nie narażać, ale co tam ja Kowalski na rowerze jestem naważniejszyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z tym trzymaniem się prawej strony na schodach ruchomych to już przesada.

   Prot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 23

   Jeśli ktoś tak się spieszy, że różnica kilku skund wynikająca z pokonania schodów susami obok potulnie jadących ma znaczenie, to niechybnie oznacza to, że własnie dowiedział się od lekarza, że ma...rozwiń całość

   Jeśli ktoś tak się spieszy, że różnica kilku skund wynikająca z pokonania schodów susami obok potulnie jadących ma znaczenie, to niechybnie oznacza to, że własnie dowiedział się od lekarza, że ma raka i zostało mu jedynie 2 tygodnie życia.

   Mimo tej przesady, ustąpmy miejsca choremu bliźniemu ;-)

   Z resztą artykułu można sie mniej więcej zgodzić.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :-)

   Prot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 13

   Nie klikajcie w minus głąby tylko policzcie rzeczywistą oszczędność czasu. Serio piszę, tak realnie. Ile zaoszczędzicie na 15 metrach schodów ruchomych poruszając się nawet 2x szybciej niż one?...rozwiń całość

   Nie klikajcie w minus głąby tylko policzcie rzeczywistą oszczędność czasu. Serio piszę, tak realnie. Ile zaoszczędzicie na 15 metrach schodów ruchomych poruszając się nawet 2x szybciej niż one?

   No! Do kalkulatorów biegiem!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   głąb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   Artykuł dotyczy rowerów, więc wywodu o ruchomych schodach ludzie raczej nie oceniają. Mam wrażenie, że te wszystkie minusy dostałeś z powodu ostatniego zdania, czyli:
   "Z resztą artykułu można sie...rozwiń całość

   Artykuł dotyczy rowerów, więc wywodu o ruchomych schodach ludzie raczej nie oceniają. Mam wrażenie, że te wszystkie minusy dostałeś z powodu ostatniego zdania, czyli:
   "Z resztą artykułu można sie mniej więcej zgodzić."zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zasadnicza kwestia:

   Zasadnicza kwestia: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 14

   Czy z faktu ukończenia osiemnastego roku życia i otrzymania dowodu osobistego wynika znajomość przepisów ruchu drogowego i praktyczna umiejętność poruszania się po drogach?

   Jeśli tak - czy...rozwiń całość

   Czy z faktu ukończenia osiemnastego roku życia i otrzymania dowodu osobistego wynika znajomość przepisów ruchu drogowego i praktyczna umiejętność poruszania się po drogach?

   Jeśli tak - czy należałoby zrezygnować z kursów i egzaminów na prawo jazdy, a kontroli drogowej okazywać dowód osobisty?

   Jeśli nie - może powinno się przywrócić kartę rowerową?

   Jeśli istnieje związek przyczynowo-skutkowy między osiągnięciem pełnoletności a znajomością prawa o ruchu drogowym, proszę o wyłożenie tego na forum.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re: Zasadnicza kwestia...

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 16

   Zasadnicza kwestia napisał :
   Czy z faktu ukończenia osiemnastego roku życia i otrzymania dowodu osobistego wynika znajomość przepisów ruchu drogowego i praktyczna umiejętność poruszania się po...rozwiń całość

   Zasadnicza kwestia napisał :
   Czy z faktu ukończenia osiemnastego roku życia i otrzymania dowodu osobistego wynika znajomość przepisów ruchu drogowego i praktyczna umiejętność poruszania się po drogach?
   ----
   Czy z faktu ukończenia 17 lat wynika znajomość przepisów ruchu drogowego bo o ile wiem młodszym nie wydaje się prawa jazdy .
   W USA zdaje się można mieć prawko już od 15 roku ale można prowadzić tylko w obecności osoby dorosłej.Zatem wiek jest tu ważniejszy niż liczba godzin spędzonych na kursie PJ.

   Jeśli tak - czy należałoby zrezygnować z kursów i egzaminów na prawo jazdy, a kontroli drogowej okazywać dowód osobisty?
   -----------
   I tak kontroli drogowej trzeba okazywać dowód osobisty.Zwykle podczas kontroli sam mandat bardzo edukuje tych co mają luki w znajomości przepisów.

   Jeśli nie - może powinno się przywrócić kartę rowerową?
   --------
   Polska komunistyczna jako jedyny kraj miała Kartę .
   Mówi ci to coś ?

   Jeśli istnieje związek przyczynowo-skutkowy między osiągnięciem pełnoletności a znajomością prawa o ruchu drogowym, proszę o wyłożenie tego na forum.
   ------------
   A prawa się uczysz do egzaminu a potem zapominasz.
   Pełnoletność gwarantuje rozsądek u większości populacji.
   Szczególne wymagania nakłada się na kierujących rozpędzoną 2 t bryłą metalu ale wiadomo ze i w tym wypadku papierek pod nazwa PJ na niewiele się zdaje aby zahamować transfer pieszych na cmentarze.
   I na konie powiem ci bo nie ogarniasz. Gdyby rowerzyści zabijali to też byliby objęci systemem szkoleń jak kierowcy

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re: Zasadnicza kwestia...

   Prot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 30

   Taki związek oczywiście nie istnieje ale też nie istnieje związek pomiędzy zdobyciem prawa jazdy, a stosowaniem zasad, których wpojenia egazmin ten wymagał.

   Żaden papier tego nie rozwiąże. Wiara w...rozwiń całość

   Taki związek oczywiście nie istnieje ale też nie istnieje związek pomiędzy zdobyciem prawa jazdy, a stosowaniem zasad, których wpojenia egazmin ten wymagał.

   Żaden papier tego nie rozwiąże. Wiara w to, podobna jest do tej jaką mają młode żony, że ich mężowie po sakramentalnym "tak" nie zrobią skoku w bok. Dziecięca wręcz naiwność :-)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oooo... :-)

   Prot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

   Widzę, że conajmniej 17 osób (jak dotąd) ma prawo jazdy, ale konsekwencje z tego wynikające ma głęboko w d... :-)

   Pozdrowienia i do zobaczenia na drodze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie istnieje

   T. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 16

   plusik. karto wróć. formę można zmieniać, etc etc ale sam fakt jej istnienia był pożądany.
   przynajmniej goście na rowerach znali jakiekolwiek przepisy. teraz wiedzą tylko że na ścieżce rowerowej...rozwiń całość

   plusik. karto wróć. formę można zmieniać, etc etc ale sam fakt jej istnienia był pożądany.
   przynajmniej goście na rowerach znali jakiekolwiek przepisy. teraz wiedzą tylko że na ścieżce rowerowej mają pierwszeństwo i bezwzględnie (po trupach) ów przywilej wykorzystują...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama