Jak tanio rozmawiać przez telefon i internet

  Jak tanio rozmawiać przez telefon i internet

  Aleksandra Szumska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Telefon stacjonarny, komórkowy z abonamentem lub na kartę, wreszcie internet. Radzimy, jak z nich korzystać, by za rozmowy płacić jak najmniej.
  Bez telefonów żyć już się nie da. Ale łatwa komunikacja bardzo obciąża nasze portfele. Płacimy ogromne rachunki sieciom komórkowym i telefonii stacjonarnej. Czas na obranie takiej strategii korzystania z usług telefonicznych, by rozmowy były jak najmniej kosztowne.
  Telekomunikacja Polska do niedawna była monopolistą w dostarczaniu usług telekomunikacyjnych. Teraz to się skończyło i to my jesteśmy na pozycji uprzywilejowanej. Możemy wybierać operatorów telefonów komórkowych i stacjonarnych, a nawet stawiać własne warunki. A operatorzy - świetnie znający się na zasadach konkurencji - licytują się w wyścigu o klientów.

  Stacjonarne
  Zanim przeanalizujemy wszystkie oferty, zastanówmy się, jak często i czy w ogóle korzystamy z telefonu stacjonarnego.
  Jeżeli najwięcej czasu spędzamy poza domem, używamy tylko komórek, najlepiej po prostu zrezygnować z telefonu stacjonarnego. A za zaoszczędzone pieniądze dobrać odpowiednią ofertę operatora sieci komórkowej.

  Jeśli jednak, z przyzwyczajenia, nie chcemy tego robić, powinniśmy przeanalizować billing. Możemy zamówić wydruk wszystkich połączeń u operatora. Łatwo sprawdzimy, w jakich godzinach najczęściej rozmawiamy, w jakie dni, czy częściej prowadzimy rozmowy miejscowe, czy zamiejscowe, czy może najwięcej odbieramy połączeń przychodzących. Te informacje ułatwią nam dobór odpowiedniej taryfy.

  Jeśli rozmawiamy mało, ale potrzebujemy telefonu stacjonarnego, żeby rodzina mogła się z nami kontaktować, możemy wybrać tzw. taryfę socjalną w TP SA. Abonament jest bardzo niski (ok. 30 zł), ale rozmowy wychodzące droższe.

  Jeżeli rozmawiamy głównie popołudniami i w weekendy, warto poszukać oferty, w której takie rozmowy wliczone są w cenę abonamentu. Należy być jednak bardzo ostrożnym i uważnie przeczytać umowę. Zdarza się, że tego typu taryfy przysługują tylko na połączenia w obrębie sieci jednego operatora.

  Dla osób, które rozmawiają długo, często i niezależnie od dnia i godziny, najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie oferty ze zryczałtowanymi opłatami za wszystkie połączenia.
  Jeśli dokonamy takiego wyboru, z pewnością otrzymamy w promocji sporo darmowych minut.
  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama