Alkohol i fala samobójstw wykończą połowę populacji Rosji

  Alkohol i fala samobójstw wykończą połowę populacji Rosji

  Marc Bennetts The Times, SA AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Alkohol i fala samobójstw wykończą połowę populacji Rosji

  ©Bartosz Sadowski

  O ile rząd nie podejmie odpowiednich działań, do 2050 roku w Rosji żyć będzie jedynie od 143,5 do 80 mln obywateli - przekonuje Jurij Krupnow, szef Instytutu Demografii, Migracji i Rozwoju Regionalnego. Gros osób wykańcza alkoholizm, przybywa też samobójców, a wskaźnik urodzeń wciąż spada. Według najnowszych prognoz populacja Rosji zmniejszy się prawie o połowę w ciągu jednego pokolenia.
  Alkohol i fala samobójstw wykończą połowę populacji Rosji

  ©Bartosz Sadowski

  Niskie dochody, nawet wśród mieszkańców Moskwy i okolic oraz pesymistyczne wizje na przyszłość sprawiają, że młodzi ludzie niechętnie myślą o założeniu rodziny. - Przeciętne płace w regionie wynoszą ok 184 euro miesięcznie - powiedział Jurij Krupnow serwisowi gazeta.ru. - Co człowiek ma począć z takimi pieniędzmi? - pytał retorycznie ekspert. Z danych opublikowanych w tym tygodniu przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku śmiertelność w kraju wzrosła o 5,2 procent w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.


  Kluczowym czynnikiem jest wzrost śmiertelności wśród osób w wieku od 30 do 45 lat. Rosyjska minister zdrowia Weronika Skworcowa o te niechlubne dane obwinia głównie alkoholików.

  - Pośmiertne badania dowodzą, iż w 70 procentach przypadków we krwi zmarłych pacjentów znajdował się alkohol. To jest najbardziej przerażające – mówiła Skworcowa. Kobieta dodała, że 40 procent rosyjskich dzieci umiera przez nieuwagę pijanych rodziców.

  Według raportu opublikowanego w tym roku przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, alkohol zabija prawie jedną trzecią Rosjan. Średnia długość ich życia to 63 lata. Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) to o rok mniej niż w Rwandzie. Rosjanki żyją o ok. 12 lat dłużej. Tylko na Białorusi i w ogarniętej wojną Syrii występuje większa rozbieżność długości życia pomiędzy płciami.

  Alkohol ma również związek z czymś, co Skworcowa nazywa nieoczekiwanym wzrostem liczby samobójstw. W niektórych częściach Syberii wskaźnik tych, którzy targnęli się na własne życie wynosi dziś 60 na 100 tysięcy mieszkańców. Jak przypominają eksperci z głównego centrum psychiatrii sądowej, trzykrotnie przewyższa to wartość krytyczną rozpatrywaną przez WHO. W kraju odnotowano też najwyższy wskaźnik samobójstw wśród nastolatków w Europie.

  W ostatnich miesiącach w Rosji doszło do serii samobójstw pacjentów chorych na raka W marcu rządowy system monitorowania mediów robił wszystko, aby zatrzymać raporty serwisów informacyjnych. Te niemal bez przerwy donosiły, że brak dostępu do tabletek przeciwbólowych ostatecznie pozbawił nadziei wielu cierpiących. Ministerstwo zdrowia do dziś obwinia kliniki medyczne, że nie dozowały odpowiednio specyfików.

  Spadek ludności w skali prognozowanej przez Krupnowa byłby niezwykły, jak na standardy obowiązujące w czasie pokoju. Inni eksperci zgadzają się, że Rosja stoi w obliczu poważnych wyzwań demograficznych, ale są bardziej ostrożni w swoich przewidywaniach.

  Załamanie światowych cen ropy naftowej i ciężkie zachodnie sankcje nałożone na Kreml za rozpoczęcie konfliktu na Ukrainie, pchnęły gospodarkę rosyjską w recesję. To już drugi raz w ciągu 15-lat panowania prezydenta Władimira Putina.

  Oficjalne dane wskazują, że 23 mln Rosjan żyje poniżej granicy ubóstwa za około 100 euro na miesiąc, trzy miliony więcej niż w ubiegłym roku. Duchową pociechę próbował w tym tygodniu zapewnić obywatelom przywódca Kościoła Prawosławnego. Patriarcha Cyryl, sfotografowany niedawno z zegarkiem Breguet za 19. tys euro przekonywał wiernych, że powinni skoncentrować się na bogactwie duchowym, nie zaś na materialnym dostatku. Nie wszyscy jednak są o tym przekonani. - Wielu ludzi jest zwyczajnie załamanych, kiedy myślą o tym wszystkim, co się dzieje w naszym kraju - skarżyła się mieszkanka Moskwy, Jelena.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo dobrze!

   Drzazga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Im mniej Ruskich tym lepiej dla Polski.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   3

   3 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   za to mogą na wakację na rosyjski Krym pojechać ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rosja, Rosja, Rosja

   maariuss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

   Polskie media (i społeczeństwo?) mają jakąś obsesję na punkcie Rosji! Czasami mam wrażenie, że więcej w polskich mediach tematyki rosyjskiej niż polskiej. Co to ma być do kury nędzy? Jakiś...rozwiń całość

   Polskie media (i społeczeństwo?) mają jakąś obsesję na punkcie Rosji! Czasami mam wrażenie, że więcej w polskich mediach tematyki rosyjskiej niż polskiej. Co to ma być do kury nędzy? Jakiś kompleks? W Rosji o Polsce napiszą coś raz, może dwa razy do roku. A u nas ... obłęd. "Alkoholizm w Rosji", "Putin to" "Putin tamto" "Syf kiła i mogiła w Rosji" "Rosja na dnie" itp itd.
   I TAK OD PONAD 20 LAT. Tego kompleksu tak łatwo się nie wyleczy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   maariuss

   Gucio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   no dostają wytyczne, to muszą pisać ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdura !

   ruskie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   kacapy sa nie do zajechania . nic tej zarazy nie ruszy nawet atom niestety ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z ust mi to wyjąleś,

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   a ileż" troski" w tych publikacjach - a to alkoholizm, a to bieda, a to kawior się Rosji skończył itd. Szkoda, ze polskich bolesnych tematów się nie porusza z taką częstotliwością.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   więcej

   dren (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 12

   Naród rosyjski jest silny i wytrzyma wszelkie sankcje i kryzysy, niezależnie co głosi propaganda zachodu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   2

   2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   może i wytrzyma tylko czy wątroby wytrzymają :( ???kiedyś pili i zakuszali ,teraz o zakąskę coraz trudniej :(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mylisz się,

   sączek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   wytrzymać wszystko może naród radziecki, moskale, czyli kacapy tak wiele nie wytrzymają.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Janusz

   Palikot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Witam, sprzedam gorzką żołądkową przetrawioną z mojego pawia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   fiu fiu ale żeś zabłysnął :) się uśmiałem po pachy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama