Celnicy i policjanci walczą z tytoniową mafią. Raz w...

  Celnicy i policjanci walczą z tytoniową mafią. Raz w miesiącu likwidują nielegalny magazyn (ZDJĘCIA)

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Celnicy i policjanci walczą z tytoniową mafią. Raz w miesiącu likwidują nielegalny magazyn (ZDJĘCIA)
  1/12
  przejdź do galerii

  ©fot. Służba Celna

  Nielegalny magazyn z tytoniem zlikwidowali w Legnicy policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji i wrocławscy celnicy. Straty skarbu państwa to przeszło milion złotych. Jak mówi rzecznik wrocławskiej Izby Celnej Arkadiusz Barędziak, tego typu akcje zdarzają się średnio raz w miesiącu.
  - Albo i częściej – dodaje celnik na co dzień walczący z tytoniową mafią. - Kilka razy w miesiącu zatrzymujemy mniejsze transporty tytoniu czy papierosów z nielegalnych fabryk.

  Ile państwo traci na nielegalnym tytoniu? - Miliony albo i miliardy złotych – dodaje nasz rozmówca. - Tym się zajmują świetnie zorganizowane grupy przestępcze. Jedni załatwiają liście tytoniu, inni suszą je, tną i pakują w worki.
  Potem są one przekazywane do fabryk. Są wyliczenia, że 17 procent papierosów sprzedawanych w Polsce pochodzi z takich właśnie nielegalnych fabryk. Sto gram tytoniu można kupić już za 30 złotych. A razem z wszystkimi podatkami, w tym akcyzą, robi się już przeszło 100 złotych. Dlatego ta produkcja tak bardzo opłaca się przestępcom – dodaje nasz rozmówca.

  W ujawnionym kilka dni temu legnickim magazynie znajdowały się 1,3 tony tytoniu o wartości 830 tys zł. A stratę państwowej kasy policja i celnicy obliczali na przeszło milion złotych. Zatrzymano dwie osoby za udział w obrocie "wyrobami akcyzowymi" grozi im do trzech lat więzienia i wysoka grzywna.

  Jak się dowiadujemy w ostatnich dniach policjanci i celnicy przeprowadzili jeszcze jedną akcję przeciwko producentom nielegalnych papierosów, ale szczegóły są trzymane w tajemnicy ze względu na dobro śledztwa. Niedawno CBŚP ujawnił, że zlikwidowano "największą w Europie" fabrykę nielegalnych papierosów. Mieściła się na Górnym Śląsku chociaż – jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji – tropy w tej sprawie prowadzą też do Wrocławia.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HA!

   jasne (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niech państwo jeszcze bardziej doi obywateli, a szara strefa z roku na rok rośnie...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...a Grzesiu co?

   karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ...a dziaracz kolega bawi się lewizną latami i nie siedzi?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akcyza

   gf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Podnieście akcyzę a będzie można straty liczyć w bilionach


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   racja

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   tragedia umysłowa politykierów kiedyś rozsadzi to państwo, przy obniżeniu tych wszystkich danin budżet państwa zyskałby dwukrotnie: takie same wpływy (lub większe) i brak takich magazynowych...rozwiń całość

   tragedia umysłowa politykierów kiedyś rozsadzi to państwo, przy obniżeniu tych wszystkich danin budżet państwa zyskałby dwukrotnie: takie same wpływy (lub większe) i brak takich magazynowych interesów ze względu na nieopłacalność zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama