Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Co się dzieje ze starymi schronami?

Marcin Torz
Nasz Czytelnik, Robert Borysławski, pyta co się dzieje z wrocławskimi schronami i czy są jakieś plany związane z tymi obiektami.

Według statystyk, schronów we Wrocławiu (z różnych epok) jest ponad 400. Możemy pochwalić się również setką bunkrów. Niestety, na większość z tych obiektów, urząd miejski nie ma pomysłu.

Są jednak wyjątki. Zagospodarowany zostanie schron (autorstwa Richarda Konwiarza, architekta miejskiego, twórcy stadionu Olimpijskiego i choćby schronu na pl. Strzegomskim) na Żernikach. Obok ma powstać nowoczesne osiedle WUWA2. W schronie może powstać na przykład knajpa, czy też osiedlowa świetlica. - Na pewno będzie miał taką funkcję, która nie wymaga wiele światła. Schron ma grube ściany i nie warto się przez nie przebijać. Za to pomyślimy, czy nie zrobić świetlika w suficie - opowiada Zbigniew Maćków, architekt, który pilotuje projekt WUWA2.

Kolejnym zagospodarowanym miejscem, będzie schron pod pl. Nowy Targ. Obok powstanie podziemny parking. Piotr Fokczyński, miejski architekt, zdradził nam, że w schronie mogłaby powstać niewielka sala widowiskowa. A także zaplecze techniczne do fontanny Neptuna, która na plac ma wrócić za dwa lata.

Kolejnym obiektem, na który jest (a właściwie był) pomysł, to podziemny schron pod pl. Solnym. Miało tam powstać muzeum lalek. To się nie uda (zbyt kosztowna inwestycja). Pozostaje mieć nadzieję, że schron, w którym zachowały się oryginalne, poniemieckie napisy, w przyszłości będzie muzeum Festung Breslau. Takiej możliwości w magistracie nie wykluczają.

Jeśli chodzi o schrony, o których Pan wspomina (z lat 1890 - 1918), to - niestety - powoli niszczeją. Ratować je chce Marek Łaciak, wrocławski pasjonat militariów. Przy ulicy Pełczyńskiej Łaciak chciałby stworzyć muzeum militariów. Plan pomysłodawcy jest taki, aby można było tam pooglądać eksponaty, ale też część użyć. - Na przykład pojeździć transporterem opancerzonym - zdradza Łaciak.

Niewykluczone, że powstałaby też ścieżka edukacyjna, przez większą ilość umocnień z tego rejonu miasta. Choć, jeśli już, to odległa przyszłość.

Miasto dało zielone światło na takie muzeum. Teraz trzeba trzymać kciuki za realizacje pomysłu Marka Łaciaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska