Hala Ludowa czeka na pamiątki. Ma pocztówki, szuka mebli i...

  Hala Ludowa czeka na pamiątki. Ma pocztówki, szuka mebli i filiżanek

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Hala Ludowa czeka na pamiątki. Ma pocztówki, szuka mebli i filiżanek

  ©Janusz Wójtowicz

  Hala Ludowa prosi o przekazywanie pamiątek związanych z tym unikatowym budynkiem. - Zbieramy wszystko - mówi Agnieszka Wardawa, rzeczniczka prasowa Hali Ludowej. - Stare pocztówki, zdjęcia, grafiki i tak dalej. Już trochę pamiątek dostaliśmy, ale liczymy na więcej - mówi.
  Hala Ludowa czeka na pamiątki. Ma pocztówki, szuka mebli i filiżanek

  ©Janusz Wójtowicz

  Na razie najciekawszą widokówką jest ta z 1913 roku. Szerokie ujęcie przedstawia Halę i okolice. - Przyniósł ją nam pewien wrocławianin, za co jeszcze raz bardzo dziękujemy - mówi Wardawa. - Miał ją w swoich zbiorach.

  Dlatego warto sprawdzić, co mamy na strychu, w piwnicy czy głęboko w szafie. - Często takie przedmioty nie mają dla kogoś większego znaczenia. Dla nas są bezcenne - mówi Wardawa.

  Szefostwu hali zależy na wszelkiego rodzaju zdjęciach, widokówkach czy nawet prostych rysunkach. Pracownicy Hali wypatrzyli na giełdzie staroci prawdziwe cacko: przedwojenne filiżanki z rysunkiem budynku. Gdy jednak po tygodniu przyszli je kupić, okazało się, że filiżanki znalazły nabywcę już wcześniej. Szkoda.

  Zależy im także na meblach. Tych w Polsce trochę jest, z różnych epok. Okazało się na przykład, że w Miejskim Domu Kultury w Bielawie od lat stoją stare fotele z Hali Ludowej. Skąd się wzięły w Bielawie?

  - Prawdopodobnie w latach 60. lub na początku 70. w Hali przeprowadzono remont wnętrza. Wymieniono także fotele. Bielawa po prostu skorzystała z okazji i te w lepszym stanie odkupiła. Trafiły do domu kultury - opowiada Rafał Brzeziński, dyrektor Bielawskiej Placówki Muzealnej.

  Teraz są właśnie eksponowane w Bielawskiej Placówce Muzealnej (Piastowska 19b). Ale niebawem, w myśl ustaleń z Halą Ludową, część z nich wróci na swoje miejsce. To fotele szczególne, bo pochodzą z dawnej loży VIP. - Wiemy, że zasiadał na nich na przykład sam towarzysz Edward Gierek - mówi Agnieszka Wardawa.

  W Hali podkreślają, że najbardziej zależy im na pamiątkach właśnie z czasów PRL-u. Żeby wiedzieć, jak wtedy dokładnie wyglądała Hala, jaki był wystrój, jakie znajdowały się w niej przedmioty. Wiadomo, że wielkie organy, które przed wojną stały w Hali Ludowej, teraz są w katedrze. Mała jest szansa na to, aby księża je oddali...

  Starsi wrocławianie pamiętają, że w latach 60. w Hali Ludowej działało kino Gigant. Nazwa wcale nie nawiązywała do ogromu budynku. Gigantyczny był bowiem ekran (18 na 22 metry), gigantyczna widownia (na kilka tysięcy widzów!). Pierwszymi filmami, które tam wyświetlono, było "Jezioro łabędzie" i "Hello, Dolly".

  Co Hala Ludowa zrobi ze swoimi zbiorami? - Planujemy wystawę. Niewykluczone, że stałą, a na pewno cykliczną - powiedziała nam Agnieszka Wardawa.

  Jeśli wrocławianie, którzy mają przedmioty związane z budynkiem, nie chcą ich oddawać na zawsze, mogą je wypożyczyć. Ważne, by udało się zorganizować ciekawą wystawę. Zwłaszcza że za rok hali stuknie sto lat.

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   popieram

   podróżnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 12

   byłem w muzeum w Bielawie i widziałem te fotele, nawet siedziałem w fotelu, hm... być może na tym samym co Edward Gierek, kto to wie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taaaa... za uścisk łapy...

   aaaa taaaaaaaaaaaaakiego wała!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 20

   Pieprze ich prośby.... zaoferujcie najsampierw odpowiednią gratyfikację, prowokującą do przeszukania domowych pudeł i chęci ewentualnego dostarczenia tego czegoś , na własny koszt, do jakiejś...rozwiń całość

   Pieprze ich prośby.... zaoferujcie najsampierw odpowiednią gratyfikację, prowokującą do przeszukania domowych pudeł i chęci ewentualnego dostarczenia tego czegoś , na własny koszt, do jakiejś biurwy w Hali.
   Na ebayu i allegro zdjęć/widokówek mnóstwo, często zdarzają się też inne, zwiażane z tematem przedmioty.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   STULECIA

   bartek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 35

   STULECIA. Hala Stulecia. Hala Ludowa/Volkshalle to nazwy komunistyczne/hitlerowskie. dziękuję.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CAŁKOWICIE POPIERAM

   R. O. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 17

   Całkowicie popieram, to rzeczywiście niezwykle żenujące, jaką nazwę oficjalną nosi teraz ta hala. Jestem wielkim zwolennikiem utrzymywania z Niemcami jak najlepszych stosunków, są one dla naszego...rozwiń całość

   Całkowicie popieram, to rzeczywiście niezwykle żenujące, jaką nazwę oficjalną nosi teraz ta hala. Jestem wielkim zwolennikiem utrzymywania z Niemcami jak najlepszych stosunków, są one dla naszego kraju właściwie najbardziej istotne (z geopolitycznego punktu widzenia) ale historii nie da się tak po prostu zmienić.
   Warto pamiętać, że nazwa pierwotna (i obecna) hali dotyczyła dotyczyła zwycięstwa w bitwie nad Napoleonem i jego sojusznikami - wśród sojuszników Napoleona znajdowała, się również namiastka państwa polskiego - Księstwo Warszawskie. Proszę pamiętać, że w tym czasie Polacy popierali właśnie Napoleona.
   Ostateczna przegrana Napoleona, to również koniec (i przegrana) Księstwa Warszawskiego.
   Dlatego jako Polak i jako wrocławianin jestem oburzony obecną nazwą i jest mi wstyd, że dla doraźnych korzyści ją zmieniono.
   Osobiście uważam, że korzyści wypływające z powrotu do pierwotnej nazwy, z pewnością nie przewyższają wstydu jaki mają świadomi wrocławianie widząc tę nazwę w oficjalnym obiegu.
   Idąc tym tropem można zmienić nazwę stadionu olimpijskiego na Hermann Göring Stadion.
   Nazwa obiektu czcząca, zwycięstwo wrogów wojennych - na taki pomysł mógł wpaść chyba tylko wielokulturowy, synergiczny doktor logiki formalnej za pracę Z badań nad metodą tablic semantycznych Betha - ale taka logika, to nie dla mnie.
   Teraz czekam tylko na pomnik pomysłu Pana Rafała sławiący rocznice rozbiorów Polski!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pytanie

   ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 15

   ale o co chodzi?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hala Stulecia

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 13

   Głupiś stadion olimpijski nie miał pierwotnej nazwy Hermann Göring Stadion została mu nadana w czasach gdy do władzy doszli naziści. Podobnie jest z Jahrhunderhale nazwa została zmieniona przez...rozwiń całość

   Głupiś stadion olimpijski nie miał pierwotnej nazwy Hermann Göring Stadion została mu nadana w czasach gdy do władzy doszli naziści. Podobnie jest z Jahrhunderhale nazwa została zmieniona przez komuchów. Widać sentyment Gazety Robotniczej do dawnych czasów. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hala

   mopek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 19

   Zdjęcie jakieś nieadekwatne, bo przedstawia Halę Stulecia, a w artykule mowa o jakiejś "Hali Ludowej"...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dymanie ludzi na całego!!Jedyny przepis dynamistów na sukces ;-)

   ExcellentProphet (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 22

   "Wy przynieście," "Wy dajcie", najlepiej wszystko zróbcie nam za darmoszkę - a MY wam później bilecik za pięć dyszek każemy kupić :DD
   TAAAAKKKKIIIIEEEGOOO WAŁA!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poziom dziennikarstwa...

   Sil. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 29

   Kino Gogant działo także w latach 70. i chyba, choć głowy nie dam, w pierwszech latach kolejnej dekady. Na pewno byłem tam na Gwiezdnych wojcach G. Lucasa - który to był rok?
   Poza tym, jak hala...rozwiń całość

   Kino Gogant działo także w latach 70. i chyba, choć głowy nie dam, w pierwszech latach kolejnej dekady. Na pewno byłem tam na Gwiezdnych wojcach G. Lucasa - który to był rok?
   Poza tym, jak hala dokładnie wyglądała... - przeciez nakręcono w jej wnętrzu z róznych imprez kilometry tasmy. Cóz prostrzego, jak pszperać w stosownych archiwach, a nie ludziom głowe zawracać. Bo ONI chcą wiedzieć. Nawet nie wiedzą, o jaki obiekt chodzi. Hala Ludowa, jeden za jednego dyktatora była "katedra niemieckiego ludu / narodu", za drugiego Hala Ludowa. A niektórym do dziś się podoba? Macie na ramieniu sfastyki i sierpkomłotki obok siebie, czy osobno?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   plusik tylko za uwagę o kinie i o taśmach

   tubylec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 8

   natomiast Hala Ludowa dla mnie zawsze pozostanie Halą Ludową.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezcelność!

   Sil. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 34

   A ja proszę o wpłaty na moje konto. Co za bezczelność.
   Poza tym nie Hala Ludowa, tylko Hala Stulecia!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znowu coś komuś dawać ...

   Wkurzman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 12

   ... aby ktoś zrobił sobie premię na akcji. Permanentne szukanie frajerów w tym mieście.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hala Ludowa

   Biskupia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 21

   Dla mnie była, jest i będzie Hala Ludowa.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama