Dolnoślązacy toną w długach. Rekordzista jest winny 50 mln...

  Dolnoślązacy toną w długach. Rekordzista jest winny 50 mln zł

  Marcin Moneta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dolnoślązacy toną w długach. Rekordzista jest winny 50 mln zł

  ©Piotr Krzyżanowski

  Najbardziej zadłużony człowiek na Dolnym Śląsku ma do spłacenia aż 50 milionów złotych! W ciągu roku odsetki karne w jego przypadku mogą wynieść 25 milionów. To druga pod względem kwoty osoba zadłużona w Polsce. Dolnoślązak ten może się tylko pocieszać, że krajowy rekordzista, pochodzący z Mazowsza, ma do spłacenia aż blisko 100 milionów złotych pożyczek!
  Dolnoślązacy toną w długach. Rekordzista jest winny 50 mln zł

  ©Piotr Krzyżanowski

  Za długi Dolnoślązaków można by wybudować trzy takie stadiony jak ten, który na Euro 2012 wybudowano we Wrocławiu. Albo drugą autostradową obwodnicę Wrocławia. Bowiem z ostatniego raportu BIG InfoMonitora wynika, że niespłacone należności mieszkańców naszego regionu wynoszą obecnie ponad 3 miliardy złotych. Pod tym względem Dolnoślązacy "klasyfikują się" na czwartej pozycji w Polsce. Bardziej od nas są zadłużeni tylko mieszkańcy Górnego Śląska, Mazowsza i Wielkopolski.

  Ale duży dług to nie wszystko. Jak podaje BIG InfoMonitor, wzrosła u nas także liczba osób, które mają problemy ze spłatą pożyczonych pieniędzy. Obecnie jest ich blisko 200 tysięcy i grupa ta ciągle się powiększa (w ciągu pół roku przybyło 8 tysięcy).

  Jak zadłużają się zwykli zjadacze chleba? - Z reguły zaczyna się od małej kwoty i tzw. kredytu konsumpcyjnego. Potem jednak często dług wymyka się spod kontroli, zwłaszcza jeśli dołożyć do tego niefrasobliwość banków, a tak w ostatnich latach się zdarzało - tłumaczy Piotr Gałan z wrocławskiej firmy windykacyjnej Casus Finanse.

  Gałan przytacza przykład 46-letniej wrocławianki, mieszkanki Gaju. Kobieta odwiedzała zawsze ten sam oddział banku.
  W ciągu roku placówka udzieliła jej aż 17 kredytów. Zaciągała kolejne pożyczki na spłatę poprzednich. Zadłużenie wrocławianki przekroczyło w sumie 80 tys. zł.

  Przeciętny polski dłużnik to jednak mężczyzna, najczęściej w wieku 30-39 lat. Na koncie ma średnio około 15 tysięcy złotych niespłaconych pożyczek.

  Ostatni raport o zadłużeniu Dolnoślązaków publikuje BIG Infomonitor. Kwota naszych niespłaconych długów to w sumie ponad 3 mld zł. Pod tym względem zajmujemy 4. pozycję w Polsce, za Górnym Śląskiem, Mazowszem i Wielkopolską.

  Ale warto też zaznaczyć, żeDolny Śląsk jest jedynym województwem, gdzie kwota zaległych długów się zmniejszyła w ciągu ostatniego półrocza (o 2 procent). Jednak równolegle znacznie (o 8 tys. osób) wzrosła liczba dłużników, którzy nie radzą sobie z terminową spłatą odsetek. Obecnie takich osób, czyli tzw. klientów podwyższonego ryzyka, jest blisko 200 tys., w tym 37 tys. we Wrocławiu.

  Niesolidni dłużnicy stanowią już ponad 6 proc. mieszkańców regionu. W ciągu 5 lat grupa osób, które nie spłacają długów w terminie, wzrosła u nas aż o 120 proc., a kwota zadłużenia o ponad 600 proc.

  - Wysyp dłużników to spadek po latach 2007-2008, kiedy banki łatwo udzielały pożyczek. Niektórzy spłacali nimi wcześniejsze kredyty. W 2011 roku nagle bańka pękła, gdy banki zaostrzyły reguły - tłumaczy Piotr Gałan.

  Dłużnik może legalnie zbankrutować. Problem w tym, że przepisy o tzw. upadłości konsumenckiej są martwe (skorzystało z nich zaledwie ok. 30 osób w kraju). Przeszkodą są wysokie koszty postępowania i za ostre wymagania wstępne wobec upadającego. Projekt zmian w ustawie o upadłości przygotowuje Senat, ale nie wiadomo, kiedy wejdą w życie.
  Bywa, że brak możliwości spłaty długu prowadzi do tzw. ekonomicznych samobójstw. Mówi się już o setkach takich przypadków rocznie.

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Upadłość konsumencka

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Naprawdę wszystko o upadłości konsumenckiej - pełno wiedzy. Dużo skorzystałem. Oto link do strony http://upadlosc-konsumencka.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Legalnie nie wyplacalny

   * (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 17

   Oglosi sie bankrupt i nie bedzie splacac, a bank bedzie w dolku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Glupota czy spryt?

   fremmed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 31

   Najbardziej zadłużony człowiek na Dolnym Śląsku ma do spłacenia aż 50 milionów złotych!
   Ten poziom zadłużenia jest już problemem tych co pożyczali. Dłużnik nie potrzebuje się martwic..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ten co pozyczył ma problem, nie ten co ma do oddania...

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 34

   teraz obie strony intenstywnie pracuja nad spłata... taki klient to kula u nogi... moze pociagnac na dno jak kotwica

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a pan Czarnecki

   wroc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 32

   ile kredytu spłaca za skytower?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hahaha

   Koń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 20

   Pan Czarnecki nie spłaca, tylko akcjonariusze LCC które za pieniądze ze sprzedanych akcji zbudowała Sky Tower, i teraz to posiadacze tych akcji, a tak naprawdę papieru toaletowego mają problem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 48

   "Dłużnik może legalnie zbankrutować. Problem w tym, że przepisy o tzw. upadłości konsumenckiej są martwe (skorzystało z nich zaledwie ok. 30 osób w kraju). Przeszkodą są wysokie koszty postępowania...rozwiń całość

   "Dłużnik może legalnie zbankrutować. Problem w tym, że przepisy o tzw. upadłości konsumenckiej są martwe (skorzystało z nich zaledwie ok. 30 osób w kraju). Przeszkodą są wysokie koszty postępowania i za ostre wymagania wstępne wobec upadającego. Projekt zmian w ustawie o upadłości przygotowuje Senat, ale nie wiadomo, kiedy wejdą w życie."

   A ja się pytam dlaczego Banki wciskają butem ubezpieczenia kredytów, które mają tyle kruczków i gwiazdek, że zawsze znajdą jakiś haczyk by nie płacić za osoby, które znajdą się w trudnej sytuacji.

   Prosty przykład - tracisz pracę, a ubezpieczenie oczywiście pokryje koszt rat przez zaledwie 6 miesięcy i to dopiero po pół roku trwającego bezrobocia. To nic, że bank kredytobiorcę wpisze na listę dłużników, wypowie umowę w tym czasie ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Partacz rozpierd..... wszysto co możliwe.....

   a no i ...... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 42

   enkalawa jego świty juz od dawna prowadzi kreatywną księgowość, budżecil juz nie smiedzi nawet 1 zotówka wolna do zagospodarowania na publicvzne cele, ale sa za to wyemaginowani tzw dłuznicy,...rozwiń całość

   enkalawa jego świty juz od dawna prowadzi kreatywną księgowość, budżecil juz nie smiedzi nawet 1 zotówka wolna do zagospodarowania na publicvzne cele, ale sa za to wyemaginowani tzw dłuznicy, którym partacz dorobkiewicz ciągle podnosi opłaty i wymyśla nowe jak za snieg i deszcz, a gdzie ci tzw "dłużnicy" wyrobienie przez magistrat maja zarabiac pieniądze kiedy - władzuchna - zlikwidowała ; PaFaWag, Dolmel, Dolpime, Pilmet, Wsk, Elwro, Zakłady Miesne, przetwórstwo rybne itp itd, nawet pratacz opchnoł MPGC na zdłużenie łaczne z łaczami budowanym dla internetu. Nie sposób wyliczyć pozostałych zlikwidowanych i sprzedanych wiekszych bądź mnejszych zakładów pracy, Partacz likwiduje tez drobna działanośc gospodarcza za pomoca kosmicznie wysokich opłat a efekt jest taki ze ludziska likwidują swoja dzialanośc bo i taksa na straconej pozycji. A na marginesie : pogłoska mówi a wieśc niesie po mieście, że nową budowę w św. Katarzynie buduje dla swojej asystenki, która juz zapewne powila jemu z nieprawego łoża potomka. Gazet wrocławska jet na bank przekupiona przez urzedasów i nie opisuje całego zyca mieszkańców tylko same superlatywy i ach oj jak to partaczek świetnie działa dla rozwoju miasta i jakie to osiąga sukcesy!!! Wstyd że taka prasa jeszcze wogle sie pojawia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież tydzień temu był ten sam artykuł

   jw. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 38

   Coś się zmieniło?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaraz się okaże że Wrocław ma długi nie przez "partacza" dynamistę!!

   Fx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 29

   Tylko przez mieszkańców wrednych, którzy popsuli misterne plany "dynamistów" LOL.
   Ciekawe pod co pismaki szykują grunt, takimi bzdetnymi artykułami?!?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rzetelność dziennikarska :P

   inżynier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 39

   "Przeciętny polski dłużnik to jednak mężczyzna, najczęściej w wieku 30-39 lat. Na koncie ma średnio około 15 tysięcy złotych niespłaconych pożyczek. "
   "Kim jest statystyczny dłużnik? To...rozwiń całość

   "Przeciętny polski dłużnik to jednak mężczyzna, najczęściej w wieku 30-39 lat. Na koncie ma średnio około 15 tysięcy złotych niespłaconych pożyczek. "
   "Kim jest statystyczny dłużnik? To najczęściej mężczyzna w wie-ku od 31 do 39 lat. Przeciętnie zadłużony jest na 15 tys. zł."

   Nie ma to jak "solidny" artykuł !! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 43

   Bo redaktorzy chyba uważają że czytelnikom GW trzeba 2 razy powtarzać pewne wiadomości :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama