Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Dlaczego w nocy sygnalizacja świetlna działa tak, jak w dzień?

Sylwia Foremna
Pan Andrzej Ugorski zadał nam dwa pytania dotyczące sygnalizacji świetlnej. Czy w nocy na najważniejszych skrzyżowaniach we Wrocławiu, sygnalizacja musi działać tak samo, jak w dzień? Ostatnio miałem okazję stać ok. 70 sekund na czerwonym świetle na skrzyżowaniu ulic Milenijnej z Legnicką mimo, że w tym czasie nic nie jechało. Można trzeba skrócić cykl jej działania? Mówię tu o godz. 2.35 - 6 rano. Wtedy część sygnalizacji w mieście jest w ogóle wyłączana. O odpowiedź poprosiliśmy Ewę Mazur, rzeczniczkę Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta oraz Katarzynę Kasprzak z Wydziału Inżynierii Miejskiej z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

-Ze względu na niskie natężenie ruchu w godzinach nocnych sygnalizacja świetlna pracuje w trybie awaryjnym - światło żółte pulsujące. Są jednak skrzyżowania na których przez całą dobę sygnalizacja pracuje według "programu kolorowego" - wyjaśnia Ewa Mazur ze ZDIUMu. -Ich liczba jest zmienna, bo czynnikiem decydującym jest bezpieczeństwo użytkowników ruchu na konkretnym skrzyżowaniu. Stałe, duże natężenie ruchu lub wysoka wypadkowość są argumentami przemawiającymi za utrzymywaniem sygnalizacji świetlnej przez całą dobę - dodaje Mazur.

- Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo kierowców. Zazwyczaj to policja decyduje o tym, czy w nocy sygnalizacja świetlna na danym skrzyżowaniu będzie działać, czy nie - wyjaśnia Katarzyna Kasprzak z Wydziału Inżynierii Miejskiej. Kasprzak zapowiada też, że skrzyżowanie, o którym pisze nasz Czytelnik, zostanie sprawdzone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska