U boku gwiazdorów Hollywood mają szansę grać tylko młode...

  U boku gwiazdorów Hollywood mają szansę grać tylko młode panie

  Kaya Burgess

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W filmie "Niepamięć" Tom Cruise grał z młodszą od niego o 18 lat, 32-letnią Olgą Kurylenko
  1/2
  przejdź do galerii

  W filmie "Niepamięć" Tom Cruise grał z młodszą od niego o 18 lat, 32-letnią Olgą Kurylenko ©Dan Steinberg

  Gdy Tom Cruise występował w znanym filmie "Top Gun", miał 23 lata. Sympatię bohatera, którego postać kreował, grała starsza od niego o pięć lat Kelly McGillis. W nakręconym w ubiegłym roku obrazie "Na skraju jutra" hollywoodzki gwiazdor miał już 51 lat, a jego ekranowa partnerka Emily Blunt - 31. Różnica wieku między bohaterem a bohaterką wyniosła zatem 20 lat. To dużo.
  Ostatnio dokonano analizy pod kątem wieku głównych postaci 400 wielkich hollywoodzkich przebojów. Okazało się, że gdy gwiazdorzy osiągają pięćdziesiątkę czy sześćdziesiątkę, wciąż każe się im grać z gwiazdami liczącymi ponad dwadzieścia czy trzydzieści lat.

  Podajmy przykład samego Toma Cruise'a. Wraz z rozwojem jego kariery zwiększała się różnica wieku między nim a towarzyszącymi mu na ekranie bohaterkami. Grając w filmie "Ryzykowny interes" (1983), miał 21 lat i był młodszy o dwa lata od partnerującej mu Rebeccy De Mornay. Jednak w obrazie "Vanilla Sky" (2001) miał 12 lat więcej niż towarzysząca mu na ekranie 27-letnia wtedy Penélope Cruz. W filmie "Niepamięć" (2013) Tom Cruise grał z młodszą od niego o 18 lat, 32-letnią Olgą Kurylenko.

  Analizę porównawczą przeprowadził amerykański portal filmowy GraphJoy. Okazuje się, że różnica wieku zaczyna się zwiększać, gdy aktor przekroczy 35. rok życia. Przed osiągnięciem tego wieku Cruise był średnio o 1,25 roku starszy od swoich filmowych partnerek. Jednak od tego czasu różnica uległa znacznemu powiększeniu i dziś wynosi średnio 12,55 roku.
  Najwyraźniejszym przykładem jest tu Denzel Washington. Od chwili, gdy skończył 35. rok życia, różnica wieku między nim a jego kinowymi partnerkami wynosi średnio 15,33 roku. W 2010 r. zagrał w "Księdze ocalenia". Miał wtedy 54 lata, a jego partnerka Mila Kunis - 26 lat. W przypadku Harrisona Forda po ukończeniu tego samego wieku średnia różnica między nim a towarzyszącymi mu na ekranie kobietami wynosi 13,89 roku. Niemal tak samo jak w wypadku Arnolda Schwarzeneggera - 13,14 roku. Brad Pitt i George Clooney? Odpowiednio - 7,18 i 5,86 roku.

  Analizie poddano kariery 20 czołowych aktorów Hollywood w latach 1980-2015. Wyniki dowodzą, że w ponad jednej trzeciej hollywoodzkich filmów fabularnych grający główną rolę aktor jest o 10 lub więcej lat starszy od partnerki. W 7 proc. tego typu obrazów aktor jest o 20 lat lub więcej starszy od partnerującej mu aktorki.

  Tylko w 10 proc. filmów główny aktor jest młodszy od głównej aktorki. - Mam dziś 37 lat, a ostatnio usłyszałam, że jestem za stara, by zagrać kochankę 55-letniego faceta. Naprawdę mnie to zdumiało - mówi Maggie Gyllenhaal, gwiazda takich filmów jak "Donnie Darko" (2001) czy "Mroczny rycerz" (2008).

  Amerykańska aktorka komediowa Ammy Schumer wspólnie z Tiną Fey, Patricią Arquette i Julią Louis-Dreyfus opracowały skecz, w którym ta ostatnia mówi, że każda aktorka osiąga wiek, w którym branża filmowa mówi jej - czytaj: decyduje za nią - że nie jest już atrakcyjna pod względem seksualnym. W tym samym skeczu Fey wypowiada taką kwestię: - Wiesz, że w "Puencie" Tom Hanks podkochiwał się w Sally Fields, a już kwadrans później grała ona jego matkę w filmie "Forest Gump".
  W pierwszym z tych filmów, nakręconym w 1988 r., Fields miała 41 lat, Hanks - 32. Drugi nakręcono sześć lat później.
  "Niektórych facetów uważa się za ciacha jeszcze długo po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce. Ale kobietom po 35. roku życia każe się grać matki lub drugoplanowe postacie" - czytamy w komentarzu portalu internetowego Pool.

  Za śmiałą decyzję chwali się natomiast twórców nowego filmu o Bondzie "Spectre". Daniel Craig ma tu 47 lat, a partnerująca mu na ekranie Monica Bellucci - 50. Dodajmy jednak, że inne dziewczyny agenta 007 są już znacznie młodsze. Léa Seydoux ma 30 lat, a Stefanie Sigman jest od niej dwa lata młodsza.

  Tłumaczenie: Zbigniew Mach

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieprawda

   Luk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To samo można powiedzieć o tym że główne role grają zazwyczaj mężczyźni. Kobiety które zrobiły wielką karierę w Hollywood nie mają tego problemu np. Nicole Kidman (z wiekiem coraz piękniejsza),...rozwiń całość

   To samo można powiedzieć o tym że główne role grają zazwyczaj mężczyźni. Kobiety które zrobiły wielką karierę w Hollywood nie mają tego problemu np. Nicole Kidman (z wiekiem coraz piękniejsza), Sandra Bullock ponieważ to one często grają główne role. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jak mężczyzna nie wygląda na swoje lata...

   Zgłoś naruszenie treści

   to co ma grać z aktorką w jego wieku a wyglądającą jak jego matka?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja jestem kobietą i nie przeszkadza mi to a dlaczego...

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak mam patrzeć na Hollywood'zkie starsze ponaciągane, z warami jak glonojady aktorki to ja podziękuję za coś takiego;
   Nie jest tajemnicą, że film trzeba sprzedać a kobieta powinna robić za...rozwiń całość

   Jak mam patrzeć na Hollywood'zkie starsze ponaciągane, z warami jak glonojady aktorki to ja podziękuję za coś takiego;
   Nie jest tajemnicą, że film trzeba sprzedać a kobieta powinna robić za ozdobę;
   U boku przystojniaka raczej nikt by nie chciał zobaczyć grubej, starej, brzydkiej kobiety;
   Film to kraina iluzji a nie normalna praca;
   Zwracam uwagę na to jaka aktorka występuje u boku Brad'a Pitt'a czy Tom'a Cruise'a. Oczywiście są aktorzy, którzy z młodszymi aktorkami wyglądają nierealistycznie np: Nicolas Cage, Dolph Lungren, Steven Seagal.

   Tak jest świat skonstruowany kobieta zawsze musi być młodsza od partnera. Nie ma się na to wpływu.
   Mnie w wieku 16 lat wszyscy p*******i za uszami na temat wieku kobiet.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cóż poradzić? Życie jest NIESPRAWIEDLIWE!

   Kiedy aktor się starzeje, z każdym rokiem coraz bardziej przypomina Sean,a Connery. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Kiedy zaś starzeje się aktorka, z każdym rokiem coraz bardziej przypomina...
   ...Sean,a Connery!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo liczy się nierozrajbowana bunga-bunga

   Berluskoń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   i c**** bez silikonu. No bo co można robić na planie, gdy się nie gra?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No cóż pan lew chce pokazać że stać go na świeże mięso.

   Lidia Kopulacja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   A świeże mięso się nie buntuje bo kocha kasę i dorabiane rogów lwu .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama