Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z wózkiem do MPK. Proste? Niekoniecznie (SKOMENTUJ)

Jerzy Wójcik
Piotr Warczak
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu postanowiło przeszkolić mieszkańców z podróżowania z dzieckiem w wózku i zachęcić matki oraz ojców do korzystania z komunikacji miejskiej. Sprawa nie jest prosta, bo na hasło MPK wiele osób przewożących dziecko w wózku reaguje tak samo, mówiąc - nie, dziękuję.

Pracownicy MPK przekonali się o tym sami, bo na spotkaniu przy wrocławskim aquaparku pojawiło się zaledwie kilka osób zainteresowanych tematem. - Po prostu jazda z dzieckiem w wózku w autobusie, szczególnie przy tych upałach, to męczarnia - przyznają Agnieszka Pilarczyk i Martyna Dubanik, które przyszły z dziećmi do parku wodnego.

- Autobusy, szczególnie te niskopodłogowe, można przeżyć, ale już podróż tramwajem to wielki problem. Trzeba składać wózek, pilnować dziecka. Pozostaje prosić kogoś o pomoc - dodaje Agnieszka Pilarczyk.

- Mamy świadomość, że sytuacja nie jest łatwa, ale pokazujemy, że każdy nowy tramwaj czy autobus kupowany ostatnio jest dostosowany do potrzeb osób podróżujących z dziecięcym wózkiem, rowerem czy na wózku inwalidzkim - tłumaczy Agnieszka Korzeniowska z wrocławskiego MPK. - Już dziś ponad 70 proc. autobusów i blisko 50 proc. tramwajów jest dostosowanych do przewozu wózków - dodaje.

Jak podkreślają pracownicy MPK, cześć osób nie wie jak zachować się z wózkiem na przystanku i przy wsiadaniu do autobusu. Dlatego przewoźnik przygotował ulotkę z takimi informacjami. Co powinniśmy wiedzieć zabierając do autobusu dziecko w wózku?

Wózek do autobusu wprowadzamy zawsze środkowymi drzwiami (w autobusach przegubowych - drugimi lub czasem - trzecimi drzwiami od przodu).

Powinniśmy nacisnąć przycisk z symbolem wózka (na prawo od drzwi wejściowych). Nie oczekujmy, że kierowca do nas przyjdzie z pomocą. To dla niego informacja by obniżyć podwozie autobusu w kierunku przystanku i ułatwić nam wsiadanie. W wyjątkowych sytuacjach kierowca może nam pomóc, ale nie jest to jego główny obowiązek wózek wprowadzamy do autobusu zawsze trzymając go przed sobą. W autobusie umieszczamy wózek na wprost środkowego wejścia (miejsce jest oznaczone), co ważne, bokiem do kierunku jazdy. Dodatkowo warto zaciągnąć hamulec.

Przy wysiadaniu to osoba prowadząca wózek pierwsze opuszcza autobus. Wyprowadza wózek tyłem, trzymając go za rączkę. Najważniejsze by nie zrobić tego co przy wsiadaniu - czyli nie pchać wózka przed sobą.

Pracownicy MPK opowiadają, że zdarzały się sytuacje, że nieprzypięte do wózka dziecko wyleciało podczas wysiadania z autobusu na chodnik. Przechylenie tyłu wózka "na siebie" ma właśnie temu zapobiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z wózkiem do MPK. Proste? Niekoniecznie (SKOMENTUJ) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska