Dolnośląscy winiarze też chwalą się swoimi winami

  Dolnośląscy winiarze też chwalą się swoimi winami

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jak smakuje wino z naszych winnic? Całkiem nieźle. Mogli się o tym przekonać ci, którzy w sobotę odwiedzili hotel Orbis Wrocław.
  To tam po raz drugi zorganizowano Święto Polskiego Wina.

  Trunki zaprezentowali najlepsi dolnośląscy i lubuscy winiarze. Właściciele winnic mieli okazję pokazać swoje wina, zanim pojawią się na rynku i na naszych stołach w przyszłym roku, a chętni mogli je degustować do woli.
  Tych ostatnich nie brakowało, ale zachowywali umiar.

  - Zainteresowanie jest większe niż rok temu. Bardzo się z tego cieszymy.
  Warto pokazać, że polskie wina dorównują zachodnim, a ludzie, którzy je wytwarzają, są kreatywni. Chcemy też propagować kulturę picia wina w Polsce - podkreśla Teresa Kucharska, wicedyrektor hotelu Orbis Wrocław, inicjatorka święta.

  Można było spróbować win z tego roku, które znajdą się w sprzedaży, głównie białych rieslingów czy traminerów, a z czerwonych wina z odmiany pinot noir. Gratką była możliwość skosztowania win ze starszych roczników, dojrzewających w dębowych beczkach, które nie znajdą się w sprzedaży, bo przepisy na to nie pozwalają. Jak choćby szlachetnego pinot noir, rocznik 2004 z kolekcji Lecha Jaworka, właściciela największej w Polsce winnicy w Miękini.

  Jako jedna z czterech na Dolnym Śląsku ma zgodę na sprzedaż swoich win w 2009 r. Z winnicy "Kinga" koło Zielonej Góry można było też spróbować konfitur albo kupić kiszone liście winogron, które nadają się na gołąbki.
  Paniom najbardziej smakowało lekkie półwytrawne różowe wino z winnicy Stara Winna Góra państwa Krojcigów w Lubuskiem.

  O winach, odmianach winorośli i ich uprawie opowiadał Piotr Stopczyński, jedyny w kraju dyplomowany enolog; prof. Stanisław Majcherczyk - o doborze wina do potraw, a wrocławski sommelier Paweł Góźdż, o walorach zdrowotnych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama