Wspólnoty biorą kasę od miasta

  Wspólnoty biorą kasę od miasta

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Miasto za darmo remontuje nie swoje kamienice. Powód: wybrane budynki są zabytkowe.
  Urząd miejski za cztery miliony złotych wyremontował kamienice na Jatkach i przy ul. Malarskiej. Mimo, że większość budynków należy do wspólnot mieszkaniowych, które mogły same opłacić remont. Jednak na wyłożenie własnych pieniędzy zdecydowała się tylko jedna. Reszta wspólnot stwierdziła, że nie ma pieniędzy nawet na część potrzebnych napraw.

  Dlatego też całość kosztów poniósł urząd miejski. Urzędnicy tłumaczą, że na ulice, położone tuż obok rynku, przychodzą tłumy turystów, a od dawna nieodnawiane kamienice wyglądały strasznie. Poza tym są zabytkowe.
  - A taki jest warunek przyznania pieniędzy na remont. Kamienica musi być wpisana do rejestru zabytków - tłumaczy Marcin Garcarz, rzecznik prasowy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

  I tak, na Malarskiej będą kolorowe elewacje, nowe okienne ramy, zostaną również odrestaurowane drzwi, a także położone granitowe progi. Na chodniku (ma być podświetlony) staną stylowe lampy. - Już teraz można podziwiać odrestaurowane dachy i nowe fronty domów - mówi Izabela Czuban, rzeczniczka prasowa Zarządu Zasobu Komunalnego.

  Tymczasem mieszkańcy kamienicy przy ulicy Odrzańskiej 2-3 też chcieliby darmowego remontu.
  - Ostatni był chyba 25 lat temu - narzeka Stefan Fijołek, członek wspólnoty mieszkaniowej. - Nasza kamienica jest wpisana do rejestru zabytków - zapewnia.
  Elżbieta Górlaczyk, wrocławska radna i przewodnicząca komisji rozwoju przestrzennego i architektury tłumaczy, że wspólnota musi złożyć wniosek o remont do prezydenta Wrocławia.
  - Dopiero po spełnieniu wszystkich warunków radni zajmują się sprawą i decydują, czy pieniądze przyznać - wyjaśnia.

  W najbliższym czasie jednak to niemożliwe. Bo termin składania takich wniosków mijał w październiku i trzeba poczekać do przyszłego roku. - W tym roku w sumie wpłynęło 20 wniosków - informuje Marcin Garcarz. - Często przyznajemy dotacje. Ratujemy w ten sposób najciekawsze perły zabudowy Wrocławia - dodaje rzecznik prezydenta.
  Marcin Garcarz zaznacza przy tym, że dotacja jest pewniejsza, gdy wspólnota zagwarantuje opłacenie 30 proc. kosztów remontu kamienicy.


  100 kamienic

  Miasto co roku remontuje kolejne budynki, które są własnością gminy. Za miejskie pieniądze prowadzone są kapitalne remonty kamienic we Wrocławiu. Odnawiane są elewacje, klatki schodowe, schody czy okna. Robotnicy nie wchodzą jednak do mieszkań. Koszt jednego takiego remontu to około 2,5 milionów złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama