Labuda: Krajowa polityka zaczęła mnie odrzucać, bo sprowadza...

  Labuda: Krajowa polityka zaczęła mnie odrzucać, bo sprowadza się do dyscypliny

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Labuda: Krajowa polityka zaczęła mnie odrzucać, bo sprowadza się do dyscypliny

  ©Kancelaria Prezydenta RP

  - W każdej partii jest jeden pokój, w którym siedzą formalnie wybrane władze, a obok jest drugi, mniejszy gabinet, gdzie spotykają się zausznicy szefa i podejmują kluczowe decyzje - ocenia Barbara Labuda, działaczka opozycji antykomunistycznej, posłanka Unii Demokratycznej, minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, w rozmowie z Agatonem Kozińskim
  Labuda: Krajowa polityka zaczęła mnie odrzucać, bo sprowadza się do dyscypliny

  ©Kancelaria Prezydenta RP

  Czy cokolwiek zaskoczyło Panią w aferze taśmowej?
  Prawdę mówiąc, tylko jedno - że wyciekła ona dopiero teraz. Przecież takie zachowania, jakie pokazała ujawniona taśma, są w PSL normą od dawna. Ta partia jest zepsuta i skorumpowana od wierzchołka po sam dół. To jest zwyczajna partia interesu, która w dodatku utrzymuje się u władzy od 60 lat - jeśli liczyć także lata, jakie w rządzie spędziło Zjednoczone Stronnictwo Ludowe w czasach PRL.
  Ta partia przetrwała wszystkie zawirowania w Polsce w niemal niezmienionym kształcie - ale jednocześnie w tym czasie niczego wielkiego dla kraju nie zrobiła. Jest klasyczną partią obrotową, która świetnie pasuje do każdego koalicjanta, gdyż nie przeszkadza mu w rządzeniu. Właśnie dlatego tak dobrze Platformie się z nią współpracuje, ale też PSL świetnie dogadałby się z SLD czy z ugrupowaniami prawicowymi.

  Nie udało im się dogadać z PiS w 2005 r.
  Pewnie nie dostali wtedy tego, na czym im zależało. Bo ta partia dba przede wszystkim o posady dla siebie. Buduje sieć klanowo-rodzinnych powiązań i oplata nimi cały kraj. Dziwi mnie, że tak długo się o tym nie mówiło głośno.

  A może nie było głośno, bowiem tego typu działania są standardem w polskiej polityce? Czy podobną aferę taśmową można przygotować właściwie wokół każdej partii w kraju?
  Też się nad tym zastanawiam, dyskutowałam nawet o tym wczoraj z koleżankami, czy podobne zachowania były możliwe w Unii Demokratycznej w czasach, gdy byliśmy u władzy. Wydaje mi się, że nie - ale może dlatego, że rządziliśmy za krótko? Być może gdybyśmy byli u władzy przez 40-50 lat, to u nas także doszłoby do podobnych sytuacji. Ale w demokratycznym systemie co jakiś czas dochodzi do zmiany wśród rządzących ekip. Powinno do tego dochodzić na tyle często, żeby one nie zdążyły się zakorzenić, zbudować trwałych układów, stracić umiejętności oceny sytuacji pod kątem etycznym.

  Jak dochodzi do tej korupcji władzy?
  Mechanizm zbyt długiego dostępu do władzy prowadzi do wypaczeń na całym świecie, to nie jest tylko specyfika polska, nie zamierzam twierdzić, że tylko PSL jest czarną owcą. Dlatego być może dobrym rozwiązaniem jest to, o czym mówił premier Tusk, czyli powołanie komitetu nominującego do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Choć kto miałby w nim zasiadać? Nawet jeśli teraz wybierzemy do niego najlepszych ludzi o kryształowej, nieposzkalowanej opinii, to przecież następna władza może ich wymienić na własnych. Na pewno więc nie jest to rozwiązanie optymalne.

  Z drugiej strony, udało się powołać Radę Polityki Pieniężnej - na nominację do niej wpływ mają politycy, ale jednak radzie udaje się zachować niezależność i podejmuje samodzielne decyzje. Przecież po ostatniej podwyżce stóp procentowych przez RPP Jacek Rostowski głośno wyrażał swoje niezadowolenie. To najlepszy dowód jej niezależności.
  Tak, to dobry przykład, w RPP udało się zgromadzić osoby, których kompetencje nie budzą żadnych wątpliwości. Być może udałoby się podobne zgromadzić w takim komitecie nominacyjnym. W Polsce jest wiele porządnych osób, także w polityce. Problem w tym, że nie są one w stanie przebić się do głównego nurtu, tkwią na bocznym torze, zajmując się niszowymi tematami. Przez ostatnie lata widziałam dziesiątki takich polityków, kobiet i mężczyzn, którym nie udało się wypłynąć. W różnych partiach - bo uczciwość nie ma zabarwienia partyjnego.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żabusia

   wilk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 23

   zapomniala o Kozłowskich w Rzadzie Mazowieckiego. Krzysztf- minister SW. Stefan-Minister Srodowiska, a Maciej vce minister SZ. To oczywiscie nie był nepotyzm, bo to byli fachowcy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komunistka robi za antykomuistkę

   tylko w Polsce to mozliwe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 29

   Wprost 24 - Liga kobiet - Numer: 16/2002 (1012)

   "Byłeś już na dywaniku u bab? Nie? To znaczy, że twoje akcje nie stoją najlepiej" - mówi się o roli Klubu 22

   Mogłyby stworzyć superrząd kobiet, bo...rozwiń całość

   Wprost 24 - Liga kobiet - Numer: 16/2002 (1012)

   "Byłeś już na dywaniku u bab? Nie? To znaczy, że twoje akcje nie stoją najlepiej" - mówi się o roli Klubu 22

   Mogłyby stworzyć superrząd kobiet, bo w ich gronie jest i była premier, i byłe szefowe resortów, była prezes banku centralnego oraz kobiety biznesu i sztuki. Jest też kilka dziennikarek, które mogłyby się zająć public relations takiego gabinetu. W Klubie 22 Bochniarz uchodzi za nieformalną szefową. Dziewięć lat temu to ona i Barbara Labuda wpadły na pomysł stworzenia grupy kobiet sukcesu. - Takie kobiece organizacje mają sens i dużą tradycję. Kobiety zawsze się spotykały w swoim kółku, by rozmawiać. Czy wstąpiłabym do takiego klubu? Nie odpowiem na to pytanie - mówi prof. Zyta Gilowska. - Po kilku latach naszych spotkań informacje o nich, mimo że trzymałyśmy to w tajemnicy, zaczęły się rozchodzić po mieście. Dziennikarze pisali artykuły, choć żadna z nas z nimi nie rozmawiała. Uznałyśmy więc, że lepiej samemu się odezwać. Wymyśliłyśmy najprostszą nazwę. Policzyłyśmy, ile nas jest, i tak powstał Klub 22 - opowiada Małgorzata Niezabitowska. - Wokół klubu panuje dziwna atmosfera tajemniczości, a przecież są to tylko przyjacielsko-intelektualne spotkania kobiet - mówi Olga Krzyżanowska, senator Bloku Senat 2001.
   Obecnie do klubu należy około czterdziestu pań. Ile konkretnie, nikt nie wie. Podobno dlatego, że jeszcze się nie zdarzyło, by na spotkanie przyszły wszystkie. - Niektóre nie mogą, inne są za granicą. Gdy pracowałam w Genewie, też nie przychodziłam - opowiada Danuta Hübner."

   Członkinią klubu jest i etyczka prof. Magdalena Środa. W wydanym niedawno wywiadzie rzece "Ta straszna Środa?" ujawniła, że Klub 22 miał duży udział w stworzeniu Kongresu Kobiet, stowarzyszenia, które doprowadziło do uchwalenia procentowego udziału pań na listach wyborczych.

   Pomysł powołania kongresu miał być też konsultowany w Loży 28, innym wpływowym klubie skupiającym panie. Jego nazwa wzięła się od liczby dni w cyklu menstruacyjnym, a członkiniami są same feministki, m.in. Kazimiera Szczuka, Kinga Dunin, prof. Małgorzata Fuszara i Wanda Nowicka.

   W rozmowie z "Rz" prof. Środa podkreśla, że obydwie organizacje mają swoje rytuały. – Klub 22 zbiera się raz w miesiącu na kolacji u którejś z członkiń. Na spotkania zapraszani są goście. Było już kilku znanych polityków, w tym premier Donald Tusk. Z kolei Loża 28 powstała, by zintegrować środowisko feministyczne. Nasze spotkania mają charakter kulinarno-dyskusyjny – wspomina Środa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Luxemburg a Polska

   xavi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 25

   Wszystko fajnie tylko co z tym Luxemburgiem?? "....-Politycy przescigaja sie w obietnicach o jeszcze bardziej opiekuńcze państwo..." I CO W TYM ZŁEGO ?? , Jak mają pieniądze , których nie...rozwiń całość

   Wszystko fajnie tylko co z tym Luxemburgiem?? "....-Politycy przescigaja sie w obietnicach o jeszcze bardziej opiekuńcze państwo..." I CO W TYM ZŁEGO ?? , Jak mają pieniądze , których nie rozkradają tzw elity to chyba dobrze ? Ponadto jak dadzą wyższy np. zasiłek rodzinny to te pieniądze przecież wracają do gospodarki w ten lub inny sposób , a nie jak u nas facet z PSL jedzie na Hawaje i papa.
   Pani ambasador Labuda napatrzyła się w Polsce ? Na co ? Na to że bodajże lewicowy Miller zabrał większości zasiłki rodzinne ?
   Jak rozmawiałem ze znajomymi z tzw Zachodu w latach 90-tych o tym to nie chcieli uwierzyć ,ze zasiłek rodzinny zależy od dochodu , o kwotach już nie wspominam bo to wstyd ..
   Mówi Pani "Na szczęście my nie mamy takiego problemu"?
   Aleee o coooo chodziiii ????
   Nie chodzi o rozdawanie ludziom pieniędzy , ale tzw. socjal w Polsce to po prostu dramat , i to nie w porównaniu z Luxemburgiem czy Szwecja ale w porównaniu z np Czechami czy Węgrami .
   Może Pani by opowiedziała co warto przenieść do nas z Luxemburga a nie jedynie że jest na" ty" z Premierem bo on zapewne jest na "ty" z każdym ambasadorem również z Pani następcą , taki styl ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Labuda

   Miklus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 26

   Wyjątkowo trzeźwe myślenie o naszym politykierskim bagienku. Jedno tylko się pani Basi nie udało - przeprowadzanie dzieci przez osobę ubraną w ornat i dzierżącą kij w ręce. Pomysł upadł. Pamięta o...rozwiń całość

   Wyjątkowo trzeźwe myślenie o naszym politykierskim bagienku. Jedno tylko się pani Basi nie udało - przeprowadzanie dzieci przez osobę ubraną w ornat i dzierżącą kij w ręce. Pomysł upadł. Pamięta o tym jeszcze ktokolwiek?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeźwy głos i prawdziwe opinie...

   Itar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 27

   Wyrazy uznania dla p. ambasador za całą drogę polityczną....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TRZEZWY GŁOS?

   3 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 28

   Tyle, że niesprawiedliwie usprawiedliwiający Tuska i jego akolitów, grozniejszych po stokroć od PSL-owskich "pawlaków" i "karguli"!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama