Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocno winna sobota w hotelu Wrocław

Krzysztof Kucharski
Lech Jaworek z Miękini cieszy się, że od stycznia będzie mógł sprzedawać swoje wino
Lech Jaworek z Miękini cieszy się, że od stycznia będzie mógł sprzedawać swoje wino Paweł Relikowski
We Wrocławiu w sobotę degustacja win polskich. Od stycznia można będzie je kupić w sklepach.

Hotel Orbis Wrocław zaprasza w sobotę od godziny 10 w swoje gościnne progi na II Święto Polskiego Wina wszystkich zainteresowanych hodowlą winorośli i jego tworzeniem.

- Będzie można nie tylko pooglądać prezentowane szkółki winorośli, ale też zamówić sadzonki - zachęca Teresa Kucharska, wicedyrektor hotelu Orbis Wrocław i inicjatorka święta.
Wina zaprezentują najlepsi dolnośląscy i lubuscy winiarze. Będzie też degustacja specjałów, które przywiozą goście. Zaciekawi zapewne wystawa urządzeń, przyborów i materiałów do wytwarzania wina, prezentacja literatury winiarskiej i etykiet polskich win gronowych.

- Zyskaliśmy unijne prawo tłoczenia rocznie ok. 3 mln butelek wina o pojemności trzech czwartych litra - mówi Krzysztof Potocki, naczelnik wydziału winiarskiego w ministerstwie rolnictwa.
Od stycznia będzie można sprzedawać polskie wino gronowe z polskich winogron wytwarzane prywatnie. A większość naszych winiarzy ma spore ambicje.

- Chcemy robić dobre wina, by nie wstydzić się ich w Europie - deklaruje Marek Krojcig, który uprawia winorośl w Górzykowie (woj. lubuskie) na Starej Winnej Górze i jako pierwszy w Polsce zarejestrował swoją winnicę.

O godz. 12.30 o winorośli, która może rosnąć na naszej działce, ale też na tworzonej przez nas winnicy będzie mówił Aleksander Wąsikiewicz. Najszerszą grupę słuchaczy powinien zdobyć prof. Stanisław Majcherczyk, który od lat zajmuje się doborem wina do potraw i opowiada o tym pasjonująco. Początek spotkania z profesorem o godz. 14.
Wrocławski sommelier Paweł Góźdż, współanimator tego święta wina, wykładowca Wrocławskiej Szkoły Restauratorów i Sommelierów przekona nas na sto procent o walorach zdrowotnych win o godz. 15.

Godzinę później swoimi winiarskimi doświadczeniami podzielą się z nami goście z Niemiec: Herman Schmoranz, Wolfgang Hehse, Rafał Sita. To będzie ostatni punkt programu winnego dnia we wrocławskim hotelu przy ul. Powstańców Śl. 7.

Swoje wina zaprezentują między innymi winnice z Dolnego Śląska: Jaspis ze wsi Dłużec spod Lwówka Śląskiego, Stary Wielików koło Bystrzycy Kłodzkiej; winnica Macieja w Piławie Górnej oraz największa w całej Polsce winnica Ewy i Lecha Jaworków w Miękini.

Chęć wyrobu wina do końca września zgłosiło 40 winnic. Wszystkie wymogi wynikające z nowej ustawy spełniło 31, w tym cztery z Dolnego Śląska.
Teraz wypada nam czekać na polskie wino w sklepach, a już w tę sobotę przekonać się samemu, jaki ono ma smak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska