Gałązka: Duda bardziej dbał o ceremonie kościelne niż...

  Gałązka: Duda bardziej dbał o ceremonie kościelne niż państwowe. Nie będzie prezydentem zgody

  Maciej Deja

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Andrzej Duda z małżonką w czasie mszy w dniu zaprzysiężenia
  1/2
  przejdź do galerii

  Andrzej Duda z małżonką w czasie mszy w dniu zaprzysiężenia ©Bartek Syta

  - Bardzo mało mediów zwracało uwagę na to, że uroczystości państwowe i polityczne towarzyszące zaprzysiężeniu zostały załatwione w biegu i krótko, a najwięcej czasu zabrały ceremonie kościelne - mówi Wiesław Gałązka, konsultant polityczny i medioznawca, w rozmowie z Maciejem Deją.
  Czy można powiedzieć, że Andrzej Duda to prezydent doby internetu?
  Nie jest na tym polu pionierem światowym, ale jest pionierem w Polsce. Pionierem doby internetu będzie niewątpliwie Barack Obama, bo to on zapoczątkował działalność w sieci na dużą skalę. Głównie dzięki temu medium zapewnił sobie pierwszą kadencję, uzyskał też za pośrednictwem sieci ogromne środki. Tuż po wejściu na stronę internetową wtedy, jeszcze kandydata na prezydenta USA, można było dokonać wpłaty na jego komitet.
  Już w pierwszej kadencji w zachodnim skrzydle Białego Domu było zatrudnionych ponad 80 osób obsługujących komunikatory i platformy internetowe. Logiczne było, że w sztabie pana Dudy – a może i on sam – pomyślano, że trudno jest funkcjonować w polityce bez internetu. To zupełnie normalne, ale na taką skalę w polskiej polityce jeszcze tego nie doświadczaliśmy, chociaż warto wspomnieć o próbach w wykonaniu Janusza Korwina-Mikkego.

  Podczas kampanii mówiło się, że to dzięki nowym mediom prezydent odrobił dystans do Bronisława Komorowskiego, a nawet, że dzięki nim wygrał wybory.
  Druga teza to przesada. Oczywiście, odegrało to bardzo ważną rolę w kampanii, ale ważniejsze były osobiste relacje Andrzeja Dudy z ludźmi. Kolejna rzecz to doskonale poprowadzona kampania i bierność, nieudolność i ignorancja sztabu Bronisława Komorowskiego. Z drugiej strony wielka wola zmian w społeczeństwie – to mogliśmy już zaobserwować podczas wyborów samorządowych. Niezależnie więc od tego, czy PiS wystawiłby Dudę, czy ktoś innego, a miałby tak poprowadzoną kampanię, miałby ogromną szansę z panem Komorowskim wygrać.

  Jakie konkretnie błędy popełnili sztabowcy poprzedniego prezydenta?
  Mówiąc o Bronisławie Komorowskim, należałoby najpierw zanalizować jego wizerunek. Większość Polaków uważała i wciąż uważa, że jest on politykiem godnym zaufania. W trakcie kampanii nie zadbano jednak o to, by ten wizerunek był wyrazisty.
  Przez całą kadencję powinien mocniej zaznaczyć swoją obecność w Internecie, czy reagować na złe posunięcia Platformy Obywatelskiej, on tymczasem zamykał na nie oczy. Nie twierdzę, że powinien wojować ze swoją rodzimą partią, mógł po prostu zaznaczyć swoją obecność, np. podczas styczniowych strajków lekarzy rodzinnych, kiedy premier Kopacz zniknęła. Powołując się na autorytet prezydenta mógł zaapelować do obu stron o spotkanie, rozwiązanie konfliktu. Nie zareagował również, kiedy doszło do afery komorniczej, bezprawnie zabrano człowiekowi traktor. To była świetna okazja do interwencji, okazania swojego niepokoju i niezadowolenia z takich działań. Jakby nie było nikogo, kto by dbał o to, by prezydent pojawiał się i uaktywniał w odpowiednich momentach i we właściwym towarzystwie. Później pan Tyszkiewicz i cały sztab uwierzyli, że przy tak wysokim współczynniku zaufania nie trzeba nic robić. A potem była panika, błąd, jakim było przejęcie sprawy referendum od Kukiza, widać było, że to są działania paniczne.

  Nie zapominajmy jednak, jak mała różnica zadecydowała ostatecznie o zwycięstwie Andrzeja Dudy, przez co trudno go nazwać prezydentem wszystkich Polaków. To świadczy o tym, że duża część społeczeństwa pragnie przysłowiowej ciepłej wody w kranie, podczas gdy zmiany sygnalizowane przez PiS były rewolucją.

  Bronisław Komorowski miał wizerunek dobrego wujaszka, jowialnego, nazywano go żartobliwie gajowym. Były prezydent stanął przed dylematem – bo jak można wyrzec się pasji, w tym przypadku myśliwskiej? Zaczęto narzekać na jego wąsy, to je zgolił. Był mało wyrazisty, nie zaznaczał swojego charakteru, który niewątpliwie posiadał. Nawiązując do zwrotu, jakiego użył wobec Stanisława Kozieja, moglibyśmy zapytać: „Szogunie, czy szef sztabu popełnił seppuku?”Bo działania jego sztabu były żenujące.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nawracają się?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Czy dziennikarze z zasady są tak wiernie praktykującymi katolikami, czy korzystając z okazji, nawracają się?
  Czy "podglądacze" zamierzają nas "częstować" sprawozdaniem z każdej wizyty Prezydenta w...rozwiń całość

  Czy dziennikarze z zasady są tak wiernie praktykującymi katolikami, czy korzystając z okazji, nawracają się?
  Czy "podglądacze" zamierzają nas "częstować" sprawozdaniem z każdej wizyty Prezydenta w kościele?
  Prezydent ma prawo i wierzyć, i praktykować swoją wiarę. Mnie to zupełnie nie interesuje.
  Coś mi się wydaje, że gdybyśmy zsumowali wszystkie "sprawozdania", wszystkich dziennikarzy-podglądaczy, to wyszło by na to, że Prezydent całe dnie spędza w kościele. Czy naprawdę niczym więcej się nie zajmuje?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaufanie?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Zaufanie do Komorowskiego? Ha... ha... ha...! Jak można mieć zaufanie do kogoś, kto nie wie, co powinien powiedzieć, aby je pozyskać? A czy wiedział przynajmniej, co CHCE powiedzieć? Ciekawe, jak...rozwiń całość

  Zaufanie do Komorowskiego? Ha... ha... ha...! Jak można mieć zaufanie do kogoś, kto nie wie, co powinien powiedzieć, aby je pozyskać? A czy wiedział przynajmniej, co CHCE powiedzieć? Ciekawe, jak by wypadło "przemówienie" bez podpowiadaczki "myśli"? Jak ona to mogła odgadnąć, to dopiero CUD!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oto tematyczny skrót co niektórych publikacyj z sieci, a celem podtrzymania równowagi:

  Farmer John (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  (...) Jacek Żalek: ”Andrzej Duda mówi po angielsku. Ewa Kopacz milczy po angielsku” ... Rzecznik rządu – nowa twarz partii władzy, ikona jakościowej zmiany platformianej retoryki – wspiął się na...rozwiń całość

  (...) Jacek Żalek: ”Andrzej Duda mówi po angielsku. Ewa Kopacz milczy po angielsku” ... Rzecznik rządu – nowa twarz partii władzy, ikona jakościowej zmiany platformianej retoryki – wspiął się na wyżyny dowcipu i przenikliwości. Mniej więcej 120 godzin po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta RP wygarnął następcy Bronisława Komorowskiego, że wciąż nie spotkał się ani z Barackiem Obamą, ani Angelą Merkel, natomiast odwiedził rodaków na Święcie Kaszy ... Być może rzecznik rządu o kilku sprawach zapomniał, a może ich po prostu nie rozumie. Po pierwsze, Andrzej Duda został wybrany na urząd Prezydenta RP nie głosami Obamy i Merkel, ale głosami milionów Polaków – również i tych, którzy zorganizowali tak wyszydzane przez rzecznika Święto Kaszy. To, że Prezydent RP – zgodnie ze swoimi przedwyborczymi obietnicami – w pierwszej kolejności spotyka się z Polakami w gminach, których przed wyborami nie zdążył odwiedzić, świadczy jedynie o klasie polityka i jego odpowiedzialności za dane słowo ... A tak już na marginesie. Pierwszą wizytę zagraniczną Bronisław Komorowski odbył miesiąc po przejęciu obowiązków głowy państwa. Gdzie pojechał? Do Moskwy (...)

  (...) ”Mastalerek: Rząd Kopacz zamienił posiedzenia wyjazdowe w posiedzenia sztabu wyborczego. Idziemy z tym do prokuratury” ... W ocenie Marcina Mastalerka rząd Ewy Kopacz w przebraniu „wyjazdowych posiedzeń” robi kampanię wyborczą za publiczne pieniądze ... Tak. Dziś pan marszałek Karczewski złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. W naszej opinii wydawane są środki rządowe na prowadzenie wizerunkowej kampanii Platformy Obywatelskiej i premier Kopacz. Pani premier prowadzi według nas kampanię Platformy - to musi zbadać prokuratura. Mamy wiele cytatów polityków Platformy. Pani premier zapowiada akcję „Kolej na Ewę” i politycy PO mówią wprost, że chodzi o „pozyskanie nowych wyborców”, a płaci za to wszystko rząd ... Na pytanie prowadzącego, czy Jarosław Kaczyński rezygnował z wyjazdów po Polsce w trakcie kampanii wyborczej, gdy był premierem, rzecznik sztabu PiS odpowiadał: Jarosław Kaczyński jeździł wtedy samochodem partyjnym. Pan premier Kaczyński nie woził ze sobą całego dobytku rządowego, włącznie z meblami, a za panem premierem nie latał pusty samolot. Nie mamy tu nic do ukrycia (…)

  (...) Płk Pawlikowski: Jestem przerażony tym, co zrobiono z BOR w ostatnich 8 latach. "Potrzebny jest audyt" ... Będąc szefem BOR-u, miałem listę restauracji odwiedzanych najczęściej przez polityków. Podejmowaliśmy w tej sprawie prewencyjne działania lub ściśle współpracowaliśmy z ABW. Czynności te polegały na rozpoznaniu restauracji, sprawdzeniu jej pracowników - z kelnerami włącznie - pod kątem np. związków ze światem przestępczym (...)

  (...) ”Sieci handlowe zarabiają miliardy. Budżet ma z tego niewiele. „Podatki odprowadzane przez nie systematycznie spadają” ... Z danych firm z zestawienia dziennika Lista 500 wynika, że dziesięć największych sieci handlowych miało w 2014 r. 109,6 mld zł przychodu ... Firma podaje, że w oparciu o pełne sprawozdania finansowe w 2013 r. dla 175 firm handlowych zapłacony podatek wynosił 0,47 proc. przychodów, a rok wcześniej 0,67 proc. (...) Całość publikacyj w sieci!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do niewyksztalconego galazki

  malpa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  raczy pan ekspert od 7 boleści zauwazyc, ze ceremonie kościelne same w sobie trwaja znacznie dluzej od państwowych.
  polecam jakiś kurs wieczorowy bo panskie odkrycia sa tak samo zenujace jak...rozwiń całość

  raczy pan ekspert od 7 boleści zauwazyc, ze ceremonie kościelne same w sobie trwaja znacznie dluzej od państwowych.
  polecam jakiś kurs wieczorowy bo panskie odkrycia sa tak samo zenujace jak panscy mocodawcy z PO.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeżeli ktoś nie jest w stanie odróżnić Słowianina od Chazara

  to proszę wrzucić (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  do wyszukiwarki "Wiesław Gałązka" i wszystko się wyjaśni.

  Cytat z Wiesława G. o Komorowskim z Ruskiej Budy;
  "Większość Polaków uważała i wciąż uważa, że jest on politykiem godnym zaufania".

  Tak...rozwiń całość

  do wyszukiwarki "Wiesław Gałązka" i wszystko się wyjaśni.

  Cytat z Wiesława G. o Komorowskim z Ruskiej Budy;
  "Większość Polaków uważała i wciąż uważa, że jest on politykiem godnym zaufania".

  Tak wygląda wciskanie ciemnoty zaczadzonym lemingom.
  Przegrał wybory, ale "Większość Polaków uważała i wciąż uważa ......."

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  warunek

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  „prostym językiem objaśniałby ludziom, o co mu chodzi”.
  Jeden warunek: najpierw musi o coś chodzić prawda?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prezio

  katolik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  przejdzie do historii jako ten który nic nie może.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jeb.ać

  dude (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

  kur.we

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ślązok z wyboru.

  Macisław Płatow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Gdyby partie tzw.Lewicowe nie dostały się do Sejmu,Polski rząd powinien zdelegalizować wszystkie organizacje Lewicowe od: Nigdy więcej do K.P.P.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiesiek nie pier... moze ewentualnie Twoja asystentke

  dudu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  tyle co w tytule

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo