Wrocław ma znaczki geniusza

  Wrocław ma znaczki geniusza

  Cezary Kaszewski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Banknoty i znaczki Czesława Słani zamawiały rządy krajów z całego świata. Artysta wszystkie jubileusze świętował we Wrocławiu. Zmarł w 2005 roku. Niedawno
  1/8
  przejdź do galerii

  Banknoty i znaczki Czesława Słani zamawiały rządy krajów z całego świata. Artysta wszystkie jubileusze świętował we Wrocławiu. Zmarł w 2005 roku. Niedawno Wrocław zakupił 5 tysięcy jego prac ©Muzeum Poczty i Telekomunikacji

  Schedę artystyczną po tym wybitnym artyście otrzyma wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Będzie to najbogatszy zbiór dorobku największego grawera XX wieku.
  - Staloryt wymaga benedyktyńskiej wręcz cierpliwości, doświadczony grawer pracuje nad znaczkiem około pół roku - tłumaczy Jadwiga Bartków-Domagała, dyrektorka muzeum. - Słania wyrytował ich niewiarygodną wręcz liczbę, ponad tysiąc, jest absolutnym i niedościgłym rekordzistą - dodaje.

  Wrocławska placówka wzbogaciła się o około 5 tysięcy obiektów Słani: szkiców, rysunków, rytów, prywatnych prac grawerskich, korespondencji. Zakup za 400 tysięcy złotych od Jerzego Krysiaka, kolekcjonera ze Szwecji, sfinansowało ministerstwo kultury.

  Jego talent do obrazowania objawił się, zanim nauczył się czytać i pisać. Miniaturowe rysunki chłopca dokładnością przypominały fotografie. Handlował nimi z kolegami, którzy dostawali za nie piątki, a on dwóje, bo na własne rysunki nie miał czasu. Kiedy zgubił legitymację szkolną, zrobił jej odręczną kopię, ale i tę stracił. Obie trafiły do dyrektora, który wyrzucił Czesia ze szkoły.

  Precyzja, cierpliwość i niezwykły kunszt przydały się za to w czasie okupacji. Podziemie wykorzystało jego talent do podrabiania kennkart, ausweisów i innych dokumentów. Po zdaniu matury, jesienią 1945 r., nie dostał się do krakowskiej ASP. Protekcja jednego z profesorów umożliwiła mu studiowanie.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama