18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: XIX-wieczny strop Sali Sesyjnej Dworca Głównego odnowiony (ZDJĘCIA)

Marcin Moneta
Sto pięćdziesiąt lat historii a wygląda jak nowy. Koleje chwalą się właśnie odnowionym, zabytkowym stropem nad Salą Sesyjną Dworca Głównego we Wrocławiu.

Prace konserwatorskie trwały tam 8 miesięcy. Jest to jeden ze starszych zabytkowych elementów dworca. Pochodzi z lat 1855-57. Został wykonany w unikatowej technologii z blachy cynkowej w jednej z walcowni na terenie Katowic (świadczy o tym sygnatura).

Strop, mimo że sprawia wrażenie wykonanego z drewna, w rzeczywistości pokryty jest mazerunkiem, czyli malowaną dekoracją, gdzie twardym pędzlem uzyskano imitację słojów drewna układających się w różnych kierunkach. Sygnatury wskazują, że jego autorem był malarz H.Vogel z firmy Rumsch. Oryginalne pola kasetonowego stropu były wypełnione płótnem naciąganym na krosno, którego wzór nie dotrwał do czasów obecnych, dlatego podczas prac zdobienia uzupełniono nowym wzorem uzgodnionym z konserwatorem zabytków. Renowacji doczekał się też gipsowy fryz z motywem roślinnym.

- Wszystkie prace konserwatorskie na wrocławskim dworcu mają zakończyć się na początku sierpnia - tłumaczy Bartosz Sarna z PKP. Obecnie konserwatorzy zabytków pracują jeszcze w tzw. Sali Cesarskiej na parterze budynku dworca (w jego wschodniej części) oraz w dawnych secesyjnych pomieszczeniach dyrektorskich (na pierwszym piętrze w zachodniej części dworca), gdzie odnawiają zabytkowe polichromie na ścianach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska