Gminy mogą dostać za darmo grunty i budynki wojskowe

  Gminy mogą dostać za darmo grunty i budynki wojskowe

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wojsko musi do końca roku sprzedać grunty. Jeżeli się nie uda, trafią za darmo do gmin.
  Agencja Mienia Wojskowego w pośpiechu sprzedaje swoje nieruchomości. Na sprzedaż wystawiła w ostatnich tygodniach aż szesnaście budynków lub gruntów z Dolnego Śląska.

  Powód? Ministerstwo Obrony Narodowej chce zlikwidować Agencję Mienia Wojskowego. Jeżeli tak się stanie, jej nieruchomości w prezencie mogą dostać samorządy.
  Wrocław zyskałby na przykład Kępę Mieszczańską. To bardzo atrakcyjny, przekraczający 12 hektarów, teren w samym sercu miasta, między ulicą Dmowskiego i Odrą.

  Wojsko wystawiło już Kępę na sprzedaż. Pod młotek ma pójść 17 grudnia. Cena wywoławcza to prawie 400 mln zł - byłaby to najdroższa działka w Polsce.
  Zanim wybuchł światowy kryzys finansowy, zainteresowanie nią było ogromne. Na razie jednak nikt nie wpłacił wadium, umożliwiającego start w przetargu. Ale wojsko nie poddaje się.
  - Jeżeli nie będzie zainteresowania, niewykluczone, że obniżymy cenę - tłumaczy Małgorzata Golińska, rzecznik AMW.

  Ile czasu zostało wojskowym na pozbycie się cennego majątku, nie wiadomo. Wprawdzie AMW miała być zlikwidowana już 1 stycznia, ale przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt już pod koniec września utknął w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Do dziś nie wiadomo, kiedy zajmie ona swoje stanowisko w tej sprawie. Dopiero wtedy projekt będzie mógł trafić do Sejmu. Jego wejście w życie w planowanym terminie jest więc coraz mniej prawdopodobne.

  Pieniądze ze sprzedaży gruntów i budynków na Dolnym Śląsku AMW chce przeznaczyć na potrzeby armii. A pieniędzy może być całkiem sporo. Prawie 10 mln zł, to cena wywoławcza za ośrodek wczasowy w Jeleniej Górze przy ul. Oficerskiej, ponad 2 mln zł - za działkę przy ul. Ołtaszyńskiej na wrocławskich Partynicach. Stoi tam budynek koszarowy zbudowany w 1932 r. Na licytację zostanie wystawiony już 16 grudnia.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama