Wrocław: Cmentarz na Ostrowie Tumskim pełen tajemnic....

  Wrocław: Cmentarz na Ostrowie Tumskim pełen tajemnic. Odkrycie archeologów

  Arkadiusz Gołka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Fascynujących odkryć dokonali archeolodzy z uniwersytetów Wrocławskiego i Przyrodniczego. W ostatnich dniach rozpoczęli oni badanie parafialnego cmentarza przy kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim (ul. Katedralna 4).
  Ich badania wykazały, że pochowani tam w XVII wieku zmarli na swoją drogę pośmiertną dostali liczne drobne przedmioty, związane z kultem religijnym: medaliki, krzyżyki i różańce. Niektóre z nich, jak np. misternie wykonane kościane i szklane paciorki różańcowe czy seria medalików z wyobrażeniem Matki Boskiej Bardzkiej, można uznać za miniaturowe dzieła ówczesnej sztuki.

  Dewocjonalia z tego cmentarzyska stanowią najliczniejszy, spośród wszystkich wrocławskich, zbiór przedmiotów tego rodzaju, odkrytych w grobach katolickich.

  Co więcej, naukowcy natknęli się też w okolicach nekropolii na interesujące zabytki. Są to np. odpady z wyrabianych paciorków różańcowych i guzików, monety, fragmenty sprowadzanej ceramiki albo fajek. Takie przedmioty dużo mówią o obyczajach mieszkańców naszego regionu.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdury piszecie

   Sil. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 57

   Nie ma cmentarzy parafialnych, są kościoły parafialne (dawniej niemal zawsze z cmentarzami), a ten kościół parafialnym nigdy nie był.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama